Nokia 6125: véčko pro každý den (velký test)

Další telefon véčkové konstrukce od finského výrobce je tu. Tentokrát má označení 6125 a nevyznačuje se tak výstředním designem jako nedávno uvedený model 6131. Ve funkční výbavě mu ale nic podstatného nechybí. V kombinaci s povedeným konzervativním vzhledem se tak může stát každodenním společníkem pro mnoho uživatelů. Video!
Nokia 6125: véčko pro každý den (velký test)

Displeje mohly být lepší

Na oba displeje ale již takovou chválu pět rozhodně nelze. Oba totiž mohly být lepší. Vnější displej používá pasivní technologii CSTN a na ploše 96 × 65 bodů zobrazí až 65 tisíc barev. Jak je z údajů patrné, rozlišení není příliš dobré a rastr již na první pohled je velmi zřetelný. Díky pasivní technologii budete při jasném dni zápasit i s jeho čitelností. Chvíli po zavření telefonu zobrazuje vše potřebné: intenzitu signálu, stav baterie, jméno operátora, čas, datum i například zapnutý Bluetooth nebo aktivovaný tichý režim. Na pozadí si můžete umístit tapetu v podobě fotografie nebo obrázku z paměti telefonu. Při příchozím hovoru na něm kromě jména uvidíte i fotografii volajícího.     

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vnitřní displej na špičku nestačí • vnější displej má velmi malé rozlišení

Po delší době nečinnosti se na vnějším displeji aktivuje úsporný režim, který kromě data a času v podobě digitálních hodin zobrazuje i případné zmeškané události. O všem jste tak neprodleně informováni bez nutnosti stisknout klávesu nebo telefon otevřít.

Vnější displej v různých situacích:

Vnitřní displej je na tom co do kvality zobrazení podstatně lépe. I zde ale výrobce s obrazovými body šetřil. Displej je sice aktivní s technologií TFT, jeho rozlišení činí ale jen 128 ×160 bodů, což je dnes poměrně málo. Při bližším zkoumání je i zde rastr patrný. V podání barev i rychlosti překreslování se ale rozhodně nemá za co stydět. Na hrubší zobrazení se dle mého názoru dá poměrně snadno zvyknout a, i když to takový luxus jako u Nokie 6131 rozhodně není, většině uživatelů postačí.

Prostředí a ovládání: krok po kroku k Symbianu S60

I prostředí Nokie 6125 je inovované a blíží se tak k prostředí smartphonů se Symbianem S60. V pohotovostním stavu displej kromě zvolené tapety zobrazuje v horním řádku intenzitu signálu, stav baterie a čas. Pod nimi se nachází jméno operátora a datum. Spodní řádek je pak vyhrazen popisům funkcí, kterém jsou přiřazeny středu navigační klávesy a dvojici kontextových tlačítek. Střed navigační klávesy vstupuje do hlavní nabídky, kontextovým klávesám lze jejich funkci vybrat ze široké nabídky. Levá klávesa má přednastavenu nabídku Jdi na, kam si můžete vložit všechny své nejpoužívanější položky. Písmo na hlavním displeji může mít prakticky libovolnou barvu. Nehrozí tak jeho zánik na popředí tmavé tapety.

   
Aktivní pohotovostní režim lze zobrazit na pohotovostním displeji

Tím ale možnosti personalizace zdaleka nekončí. I jednotlivé směry navigačního tlačítka mohou vykonávat jakoukoli funkci. Na hlavním displeji pak může být zobrazen i kříž s ikonkami, který prezentuje, jaké funkce jsou jednotlivým směrům přiřazeny. Něco podobného známe například u telefonů značky Motorola. Pokud necháte telefon otevřený, aktivuje se po zvolené době spořič displeje.

Vrcholem personalizace je ale aktivní pohotovostní režim, který se ze smartphonů se Symbianem dostal i do obyčejných telefonů. Skládá se ze tří částí, které lze různě editovat a přemísťovat. Standardně je horní část vyhrazena rychlému přístupu k oblíbeným funkcím, které jsou znázorněny ikonkami. Střední část obsahuje rychlý přístup k hudebnímu přehrávači a vestavěnému rádiu. Úplně dole pak vidíte záznamy v kalendáři pro aktuální den. I když aktivní pohotovostní režim nevypadá na displeji s nižším rozlišením nejlépe, je i tak dobře využitelný.

 
Dva vzhledy hlavní nabídky • výběr motivu • "hadí" motiv změní i ikonky hlavní nabídky

Hlavní nabídka telefonu může být zobrazena dvěma způsoby. A to jako matice ikon s popisem zvolené položky v levém horním rohu displeje nebo jako seznam s malou ikonkou na levé straně každého řádku. Na rozdíl od jiných modelů Nokie nejsou ikonky animované. V obou případech ale lze jednotlivé položky hlavní nabídky přeskládat dle libosti. Další úrovně menu jsou různorodé. Někdy je popisek s ikonkou, někdy bez ní. V některých případech vidíte menším písmem napsánu i zvolenou položku, takže do další úrovně menu nemusíte ani vstupovat. Samozřejmostí je procházení nabídky pomocí klávesových zkratek. Barevné pozadí celého menu i tapetu na vnitřním i vnějším displeji lze jednoduše změnit pomocí motivů. Pro začátek jich v telefonu najdete osm. Veselý motiv s hadem kompletně pozmění i ikonky hlavní nabídky.

I přesto, že je nabídka nové Nokie široce přizpůsobitelná potřebám uživatele, dovolím si tvrdit, že některé položky jsou zasunuty velmi „hluboko“. Některá nastavení se také vyvolávají stiskem levé kontextové klávesy s položkou „Volby“, což menu ještě znepřehledňuje.

 
Galerie je takový správce souborů • prohlížení fotografie

Veškeré multimediální soubory naleznete v Galerii, přes kterou se také přistupuje k paměťové kartě. Zde jsou jednotlivé soubory roztříděny do složek podle druhu. Není problém je ale různě přesouvat nebo přidat složku novou. Vnitřní paměť telefonu má kapacitu 11 MB a jak již bylo řečeno, je rozšiřitelná pomocí paměťových karet microSD neboli TransFlash. 

Fotoaparát: bez megapixelu to dnes nejde

Každý správný multimediální telefon obsahuje vestavěný fotoaparát. Ani u Nokie 6125 tomu není jinak. Umí tvořit fotografie v maximálním rozlišení 1280 × 1024, což je v přepočtu 1,3 megapixelu. Jeho čočka je umístěna ve spodní polovině horní části véčka, a tak při fotografování hrozí strčení prstů do objektivu. Fotoaparát lze urychleně aktivovat stiskem bočního tlačítka, které je poměrně tuhé a malé. U zavřeného telefonu jej musíte podržet, takže nehrozí jeho nechtěná aktivace jako u Nokie 6131. Hledáček využívá jen střed displeje, okraje slouží k zobrazení doplňkových informací. Jako spoušť využijete boční tlačítko nebo střed navigační klávesy, jejími vertikálními okraji se pak aktivuje digitální zoom, který je osminásobný s plynulým krokováním. Horizontální okraje přepínají mezi fotografováním a pořizováním videa, které má maximální rozlišení stále jen 176 × 144 bodů a jehož délka je omezena jen velikostí volné paměti. Pro tvorbu autoportrétů dobře poslouží vnější displej, přisvětlovací dioda bohužel chybí.

 
Hledáček fotoaparátu a jeho nabídka

Možnosti nastavení fotoaparátu nejsou nijak široké. Zcela chybí kompenzace expozice i vyvážení bílé. I díky těmto nedostatkům není kvalita fotografií zrovna nejlepší. Automatika si právě s kompenzací expozice a vyvážením bílé v některých situacích neví rady. Fotoaparát má také velké problémy s chromatickou aberací. Jako náhradu vašeho digitálního fotoaparátu tedy novou Nokii rozhodně nekupujte. Není vhodná ani pro focení makra a textu, který je téměř nečitelný. Nastavit tak můžete jen kvalitu a rozlišení fotografie, zapnout noční režim, samospoušť nebo jeden z pěti efektů. Fotoaparát zvládne vyfotit i sekvenci v podobě pěti snímků v plném rozlišení.

Ukázkové snímky z vestavěného fotoaparátu:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zoom:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Efekty:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

VIDEO pořízené Nokií 6125 (3GP, 751 kB)

Fotografie se ukládají do paměti telefonu nebo na paměťovou kartu. Místo uložení je samozřejmě možné zvolit v menu. Uložené fotografie jednoduše odešlete přes infraport, Bluetooth nebo MMS. Při prohlížení je snadno roztáhnete přes celý displej nebo pustíte jako prezentaci.


Ve třetí kapitole najdete popis dvou hlavních funkcí každého telefonu - pro telefonování a posílání zpráv.

Témata článku: Nokia, Recenze, Véčko, Nokia 6125, Nokia 6131, Rozměrná klávesnice, Test, Nejmenší velikost, Úctyhodný výkon, Velký, Celý mechanismus, Velký test, Řešený šuplíček, Den, Zavedený standard


Určitě si přečtěte

RECENZE: Redmi Note 7 je skvělá volba s jedinou chybičkou

RECENZE: Redmi Note 7 je skvělá volba s jedinou chybičkou

** Ani Note 7 nezlomil kletbu chybějícího NFC ** Drobná vylepšení mezi generacemi přibližují Redmi Note dokonalosti ** 48 MPx nemusí automaticky znamenat marketingový výkřik do tmy

Martin Herodek | 27

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 128

Jako dveře do budoucnosti! Xiaomi Mi Mix Alpha je ze všech stran obalený displejem

Jako dveře do budoucnosti! Xiaomi Mi Mix Alpha je ze všech stran obalený displejem

** Xiaomi dnes ukázalo, jak si představuje smartphone budoucnosti ** Displej je skoro všude, tělo je vyrobeno z titanu ** Focení obstarává trojitý snímač s hlavním 108MPx foťákem, pro focení selfie stačí telefon otočit zády k vám

Martin Chroust | 119