Nokia 6208c: první dotykovka bez Symbianu

Nokia 6208c přichází se zajímavým konceptem a ještě zajímavěji tvarovaným dotykovým perem.
Nokia 6208c: první dotykovka bez Symbianu

O Vánocích představila čínská pobočka Nokie model 6208c. Mohlo by se zdát, že jde o dalšího běžného Fina střední třídy, ale ve skutečnosti je tento telefon zcela výjimečný. Jedná se totiž o první mobil na platformě S40 (3. generace) s dotykovým displejem.

Systém v tomto telefonu je tedy uzavřený, jedná se o něco docela jiného, než běží v populární Tube či nedávno představené N97. O telefonu se na internet mnoho informací nedostalo, ale s největší pravděpodobností se jedná o docela normální S40 telefon ovládaný klávesnicí a dotyková vrstva slouží pouze pro vkládání textu. Na složité znaky čínského písma je právě tato metoda tou nejefektivnější. Dotykovou vrstvu displeje si tedy v tomto případě (spíše než do hloubky systému integrované uživatelské rozhraní) můžeme představit jako jednoúčelovou periférii.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Stejně výjimečné jako telefon samotný je i jeho stylus. Není to tradiční tyčinka, ale neobvyklá placka, která se uklízí do prolisu v zadním ocelovém krytu

Pokud odhlédneme od dotykové anomálie, je Nokia 6208c (některé zahraniční weby céčko interpretují jako Classic, jiné jako China) velice dobře vybavený „hloupý telefon“. Již zmíněný displej má rozlišení 320 × 240 bodů (QVGA), tedy rozlišení, se kterým si donedávna vystačily i ty nejlepší multimediální komunikátory. Nechybí GPS a aplikace Nokia Mapy. Telefon byzvládnul pracovat i v naší GSM síti, podporuje datové přenosy GPRS a EDGE, k tomu čínskou obdobu našeho 3G. Vnitřní paměť má 13 MB, ale multimédia je možné ukládat na kartu microSD. Fotoaparát má rozlišení 3,2 Mpx (video VGA při 15 snímcích za sekundu), autofokus bohužel chybí, skóre tedy vylepší už jen dvojitý LED blesk.

Kromě Číny se Nokia 6208c dostane i do jiných zemí, kde se bude hodit kreslení znakového písma. Pro Evropu se s ním ale nepočítá, zde zůstává dotykovou prioritou i nadále Symbian.

Nokia 6208c ve zkratce:

  • rozměry: 109,8 × 49,3 x 13,3 mm, hmotnost 120 g
  • displej: úhlopříčka 2,4 palce, rozlišení 320 × 240 QVGA
  • konektivita: microUSB, sluchátkový jack 3,5 mm, nabíječka (2 mm konektor), Bluetooth 2.0
  • paměť: interní 13MB a slot pro karty microSD
  • baterie: 860 mAh
  • sítě: Tri-band EGSM 900/1800/1900 MHz
  • data: CSD, HSCSD, GPRS, 3GPP
  • hudba: přehrávač pro MP3, AAC, eAAC, FM rádio s RDS
  • další: Java (MIDP 2.1), Flash Lite 3.0, Opera Mini, tři hry (Golf Tour, Brain child prodigy, Snake 3D) 

Zdroj: Nokia, s60blog.com

Diskuze (6) Další článek: Fotbalový nášup a nejlepší kulečník (Java hry)

Témata článku: Nokia, Čínská pobočka, První dotyk, Dot, Dotyk, HSCSD

Určitě si přečtěte