Nokia 6220: nejlepší z celé série (test)

Co nevidět se na trhu objeví nový mobil Nokie postavený na osvědčené platformě Series 40. Svou výbavou však všechny předchozí modely hravě překonává. Jedním z důvodů je velká paměť, video nebo také bezkonkurenční rychlost dat.
Nokia 6220: nejlepší z celé série (test)

Sakra rychlé připojení

Veškerá komunikace by však nebyla možná bez kvalitního připojení. Telefon kromě již zažitého GPRS nabízí jako jediný na světě i připojení pomocí technologie EDGE. Teoreticky byste mohli stahovat až rychlostí 384 kb/s, avšak telefon podporuje pouze rychlost 118,4 kb/s a zatím stejně nemáte kde. Naši dva největší operátoři se připravují na sítě UMTS a EDGE nejspíše přehlédnou. Možná se EDGE objevují u Oskara, ale je to jen spekulace.

Rychlé připojení využijete při brouzdání wapem. Ten je ve verzi 2.0 a podporuje i protokol xHTML. Díky tomu si užijete webový obsah téměř jako na vašem počítači a v barvě. Některé paměťově náročné stránky (více než 300 kB) však neotevřete. Z grafických formátů jsou podporovány GIF a PNG. 

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek 

Foťáček nebo kamerka

Stejně jako u modelu Nokia 7250 naleznete v zadní části malý otvor vestavěného digitálního foťáčku, který bude lákat nejednoho budoucího uživatele. Focení probíhá stejně jako u modelu 7250i. Telefon nejrychleji přivedete do režimu focení stiskem kurzorového kříže ve směru vzhůru. Překreslování obrazu na displeji ani jeho kvalita mě moc nenadchla. Je stejná jako u N7250i. Maximální velikost fotografie je stále pouhých 352 x 288 pixelů. Pro účely MMS zpráv však dostačující.

V režimu focení, kdy téměř celý displej slouží jako hledáček, si můžete v horní části všimnout navoleného typu fotografie. Kromě portrétu a standardního nastavení zde může být nově také noční režim. Doba od cvaknutí k uložení fotografie je celkem rychlá. Vyfocenou scénu si posléze můžete prohlédnout i zvětšenou, díky nové funkci Zoom. Tou byla vybavena i inovovaná Nokia 7250i. Vyfocenou fotografii naleznete již tradičně v položce Galerie. Editovanou fotografii můžete vyšperkovat rámečkem, textem nebo dalším obrázkem. Příjemnou možností při brouzdání zaplněnou složkou Galerie je tzv. Sekvenční prohlížení. Jednotlivé snímky se vám promítají na displej v několika sekundových intervalech.

Klepněte pro větší obrázek

Deseti sekundový časovač usnadní práci všem uživatelům, kteří se rozhodli vyfotit sami sebe. Lepší variantou by však bylo malé zrcátko jako u konkurenčních modelů. Výsledné fotografie z mobilu dostanete jen ve formě MMS zpráv. Skrze IrDA nebo jiným způsobem to bohužel nejde.

Paměť telefonu má kapacitu téměř 5 MB, přesněji něco okolo 4,8 MB. Není tedy problém uložit opravdu velké množství fotek nebo obrázků.

Diář nezklamal

Všechny modely platformy Series 40 mají dobré organizační funkce, které jsou skryty v položce Organizér. Zde kromě PIM funkcí naleznete i budíček, který opět trpí neduhem – nelze jej opakovat. Na druhou stranu lze nastavit buzení tónem, melodií nebo rádiem. Tedy nic nového pod sluncem.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Konečně přišel na řadu také týdenní náhled

Nejdůležitější položkou je jistě kalendář. Ten je plně grafický a nabízí už konečně také týdenní pohled. Lze do něj uložit až 250 položek. Ty mohou mít přívlastek – schůzka, hovor, narozeniny, poznámka či upomínka. Další potřebnou položkou je úkolovník. Zde lze k jednotlivým úkolům nastavit jejich prioritu, datum splnění a upozornění. Úkoly stále nelze vidět zároveň se schůzkami v kalendáři. Kromě zmíněných aplikací naleznete v položce Organizér také „Poznámky“. Zde můžete uložit text obsahující až 3 000 znaků, což je podstatný rozdíl oproti jiným modelům stejné platformy, které nabízely jen 160 znaků.

Témata článku: Nokia, Recenze, Nokia 5100, Nokia 6100, Nokia 6220, Nokia 6220 classic, Nokia 6610, Nokia 6800, Nokia 7210, Nokia 7210 Supernova, Nokia 7250, Nokia 7250i, Podobný tvar, Nahrané video, Kvalitní připojení, Test, Webový obsah, Určitý druh, Barevné menu, Barevné naladění


Určitě si přečtěte

RECENZE: TCL 10 Pro – opravdová radost pohledět

RECENZE: TCL 10 Pro – opravdová radost pohledět

** Prim zde hraje vzhled a displej, na obojí radost pohledět ** Dobrá je výdrž baterie, potěší reverzní dobíjení, infraport je bonus ** Zklamáním je fotoaparát, foto i video umí být skvělé i špatné

Jakub Vrbacký | 31

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

** Oficiální podpora Samsung Pay v Česku je zatím nedohlednu ** Ukážeme vám postup, které vám umožní již nyní platit hodinkami od Samsungu bezkontaktně i v ČR! ** Budete muset sáhnout po kartě Curve a upravit software hodinek

Martin Chroust | 121

RECENZE: Samsung Galaxy A51 – také letos bude tím nejprodávanějším „áčkem“

RECENZE: Samsung Galaxy A51 – také letos bude tím nejprodávanějším „áčkem“

** Otestovali jsme již druhý model letošní řady Galaxy A ** Samsung se zaměřil na kvalitnější focení, které doplňuje špičkovými AMOLED displeji ** Galaxy A51 bude mainstream, cena však meziročně o něco narostla...

Martin Chroust | 31

RECENZE: Huawei P40 Lite – tak trochu jiná střední třída

RECENZE: Huawei P40 Lite – tak trochu jiná střední třída

** Vyvážený mix nadprůměrných ingrediencí s přijatelnou cenovkou ** Vedle povedeného fotoaparátu možnosti videa zaostávají ** Chybějící služby Googlu jsou komplikací, nikoliv však neřešitelnou

Martin Herodek | 51