Nokia 6220: nejlepší z celé série (test)

Co nevidět se na trhu objeví nový mobil Nokie postavený na osvědčené platformě Series 40. Svou výbavou však všechny předchozí modely hravě překonává. Jedním z důvodů je velká paměť, video nebo také bezkonkurenční rychlost dat.
Nokia 6220: nejlepší z celé série (test)

Telefonní seznam

Nokia 6220 nabízí stejně jako minulé modely na platformě Series 40 skvělou práci s telefonním seznamem. Telefon sice přesně neinformuje o počtu volných míst v seznamu, ale vše nasvědčuje tomu, že bude nabízet minimálně 500 míst. Usuzujeme z procentuální vytíženosti a počtu záznamů v telefonu. Telefonní seznam je jak se sluší na správný manažerský telefon vícepoložkový. K jednomu kontaktu můžete přiložit až deset různých informací (pět čísel a pět textových, jako například poštovní adresa, email apod) a také obrázek. Ten se objeví při příchozím hovoru a urychlí vám tak identifikaci volajícího.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Jednotlivé kontakty můžete také rozdělit podle zaměření do pěti skupin volajících. Ty posléze můžete odlišit vyzváněním. Jednotlivé kontakty vyzváněním odlišit nelze. Skupiny volajících jsou užitečné také při nastavování vyzváněcích profilů. Můžete navolit, které skupiny se vám dovolají a které naopak ne. Deset vyvolených z telefonního seznamu můžete vytáčet pomocí hlasových jmenovek. Kromě hlasových jmenovek můžete použít i několika hlasových příkazů k ovládání telefonu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Skupiny volajících jsou užitečné

Kvalita hovoru je pouze průměrná. Avšak možná je to testovaným telefonem, který nebyl ve finální fázi a je proto nutné počítat s tím, že do prodejní verze se může ještě mnoho změnit. Naopak musím pochválit kvalitu hlasitého odposlechu. Je dostatečně hlasitý a srozumitelný.

Zprávy všeho druhu

Téměř všechny telefony finského výrobce si s textovými zprávami rozumějí na výtečnou. A jinak tomu není ani v případě dnešní Nokie s označením 6220. Základem je kvalitní klávesnice, velký displej a logická práce se zprávami. Testovací verze nabízela pouze anglickou variantu prediktivního slovníku T9, v prodejní verzi však můžete očekávat její českou odnož. Psaní textovek je stejné jako u předchozích modelů Series 40. Opět se setkáte s dlouhými textovkami, při jejichž psaní budete mít příkladný přehled o počtu napsaných znaků a odesílaných textovek. Paměť na textovky telefon má, nicméně Nokia jejich maximální počet neuvádí; lze předpokládat, že jejich počet bude stejný jako u ostatních mobilů Series 40, tedy 150.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek 
Mít v telefonu vestavěný email se vždy hodí 

Prostor pro psaní zpráv je závislý na velikosti zvoleného fontu. Při volbě menšího můžete využít až osm řádků na displeji v porovnání s pěti řádky při volbě většího a také mnohem přehlednějšího písma. Stejná situace se opakuje i při čtení textovek. Rozepsanou textovou zprávu nejrychleji smažete pomocí volby „Clear Text“ z levé kontextové nabídky. Mazání znak po znaku je příliš pomalé.

Díky vestavěnému foťáčku dostaly i MMS zprávy konečně smysl. Na rozdíl od předchozích modelů platformy Series 40 lze MMS zprávu konečně obohatit i o zvukovou složku. Posílat můžete i nahrané videosekvence. Nokia 6220 totiž jako první telefon na platformě Series 40 umožňuje nahrávat krátké videosekvence až do velikosti 94 kB na jeden záznam. Během testování měly nahrané klipy nezřídka i více než připouští sám výrobce. Video je překvapivě celkem plynulé. Formát, ve kterém Nokia 6220 ukládá své klipy je .3gp. Délka klipu se pohybuje v rozmezí 10 až 15 sekund. Video delší než 100 kB však MMSkou nepošlete, její omezení je právě 100 kB.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Velkou novinkou je možnost zaznamenat i video

Z telefonu lze odesílat a přijímat také email. Díky vestavěnému klientu elektronické pošty ve formě Java aplikace tak uživatelé mohou využít i tento druh komunikace s okolním světem. Komunikace je však možná pouze v textové podobě, přílohy v jiném formátu nejsou na programu. Jeden email může mít maximálně 30 kB. Podporované protokoly jsou POP3, IMAP4 a SMTP.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Poslední variantou komunikace je tzv. Wireless village. Mělo by se jednat o určitý druh IM komunikace jakým je například oblíbené ICQ nebo MSM messenger.

Témata článku: Nokia, Recenze, Nokia 5100, Nokia 6100, Nokia 6220, Nokia 6220 classic, Nokia 6610, Nokia 6800, Nokia 7210, Nokia 7210 Supernova, Nokia 7250, Nokia 7250i, Test, Barevné menu, Nahrané video, Kvalitní připojení, Podobný tvar, Určitý druh, Webový obsah, Barevné naladění


Určitě si přečtěte