Nokia 6230 - konečně nástupce 6310i (rozšířený článek)

Nokia dnes představila telefon, který by měl uspokojit téměř každého z řad náročných uživatelů. Ve výbavě nalezneme MP3 přehrávač, rádio, integrovaný foťáček, Bluetooth, EDGE a podporu paměťových karet MMC. Barevný displej je typu TFT a zobrazí 65 tis. barev.
Nokia 6230 - konečně nástupce 6310i (rozšířený článek)

Mezi další čerstvé novinky patří Nokia 6230, která se hlásí do Series 40 a můžeme ji konečně považovat za nástupce manažerské 6310i, která měla ve své době vše, co si jen náročný uživatel může přát. Stejně je tomu i u dnešní novinky. Nokia 6230 je manažer se vším všudy, navíc přináší bohaté multimediální využití. Základem přístroje je model 6220, dokládá to nejen použitá platforma Series 40, ale také základní styling přístroje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Černá mamba

Temný a nenápadný

Tělo přístroje je spíše hranaté, stejně je na tom i alfanumerická klávesnice. Ovládání je opět svěřeno čtyřsměrnému kurzoru, dvojicí kontextových tlačítek a klasickému zelenému a červenému "telefonku". Barevné provedení je laděno konzervativně, převládá tmavě-šedá barva, která je očividně cílena mezi business zákazníky. Rozměry přístroje jsou 103 x 44 x 20 milimetrů, jeho hmotnost je 97 gramů. Inovovaný vzhled ovšem není to hlavní, co nový model přináší. Výčet funkcí byl výrazně rozšířen a sahá svým způsobem až k možnostem chytrých telefonů, chybí už jen operační systém.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
K dispozici budou i výměnné kryty

Multimediální smršť

Jedním z nejdůležitějších prvků je displej. Ten nabízí stejné rozlišení jako u modelu 6220, a to 128 x 128 obrazových bodů při schopnosti zobrazit až 65 tisíc barev. Displej nabídne bezesporu vyšší kvalitu, je totiž aktivní (TFT). To se bude hodit při prohlížení snímků, mobil má totiž integrovaný foťáček. Oproti předchozím modelům Series 40 dokáže fotit v rozlišení až 640 x 480 bodů, což je stejně jako u chytrých telefonů Series 60. Fotografie mohou mít tři druhy kvality (basic, normal, high) a nabízí i se další funkce - portrét, noční mód či samospoušť. Kromě fotografií lze natáčet i krátké videosekvence, které můžete hned poté ohodnotit v prostředí vestavěného přehrávače.

Telefon dále přináší překvapení v oblasti hudby. Ve výbavě naleznete nejen integrované FM rádio, které už známe z dřívějších modelů finského výrobce, ale také vestavěný MP3 přehrávač. Vaše oblíbené hity navíc můžete proměnit ve vyzváněcí melodie, které lze nastavit i v rámci budíčku. Standardní polyfonní vyzvánění je bohužel "pouze" 24hlasé, což zamrzí, protože konkurenční mobily už mají 40hlasů. Abyste mohli do své Nokie naládovat co nejvíc písniček, je připravena podpora paměťových karet MMC, které můžete využít i pro fotografie atd. V základním balení naleznete kartu s kapacitou 32 MB.


Srovnání parametrů s Nokiemi 6600 a 6220

Zrychlená data

Mobil umí pracovat v GSM sítích 900/1800/1900 MHz, pro mobilní internetování podporuje HSCSD, GPRS a EDGE. Zatímco první technologii nabízí pouze Eurotel a není tudíž přiliš perspektivní, rychlá data přes GPRS jsou velmi oblíbená, Nokia tedy konečně nabídla rychlejší podporu přenosu. GPRS je třídy 10 a nabízí tak konfiguraci timeslotů 4+1 nebo 3+2. Stejné je to i s EDGE. Navíc se očekává, že tuto technologii brzy spustí Eurotel, proto se stává čím dál víc zajímavější. Podpora wapu ve verzi 2.0 je samozřejmostí.

Další novinkou, která určitě fandy Nokie potěší, je bezdrátová technologie Bluetooth. Ta se od dob modelu 6310i v Nokiích dlouhou neobjevila (vyjma smartphonů Series 60), můžeme to tedy považovat svým způsobem za průlom, alespoň v rámci výrobce, některé konkurenční firmy už "modrozubou" technologii do svých manažerských kousků dávno montují. Mezi další způsoby, jak telefon s počítačem propojit, patří infračervený port či USB kabel.


K čemu bude dobrý Bluetooth?

Perspektivní kousek

Když už jsme v oblasti multimédií zmínili paměťové karty, nesmíme zapomenout na vnitřní sdílenou paměť, která má kapacitu 8 MB a můžete ji využít pro e-maily, obrázky, melodie, fotografie, videa atd. Telefonní seznam má kapacitu 1000 kontaktů, přičemž se počítá s tím, že všechny položky budete mít zaplněné. Nejedná se tedy o počet uložitelných telefonních čísel, těch můžete mít v paměti daleko víc. Paměť na textovky nabízí kapacitu 150 zpráv.

Funkčnost telefonu se dá ovšem rozšířit, a to díky Javě. V telefonu je standardně několik aplikací a Java her. Stahovat můžete samozřejmě dle libosti další, jejich maximální velikost ovšem nesmí překročit 128 kB. Nejednalo by se o manažerský telefon, pokud by v jeho výbavě chyběl propracovaný kalendář, úkolovník, poznámky, kalkulačka, e-mailový klient a další funkce známé z dřívějších modelů Series 40.

Musíme uznat, že Nokia 6230 nabízí vše, co si může náročný uživatel přát. Co se týče Bluetooth, jeho implementace do "běžných" mobilů trvala Nokii příliš dlouho, spousta zarytých fandů a technických fajnšmekrů už dávno používá Sony Ericssony nebo Siemensy. Proto bude rozhodovat cena. Tu zatím bohužel neznáme, telefon se na trhu objeví v prvním čtvrtletí roku 2004.

Internetové odkazy

 • prezentace na mezinárodním webu Nokie (anglicky)

Ve zkratce:

 • Mobilní telefon Nokia 6230
 • Síť: GSM, 900/1800/1900 MHz
 • Rozměry: 103 x 44 x 20 mm
 • Hmotnost: 97 g
 • Displej: aktivní TFT, rozlišení 128 x 128 bodů, 65 tisíc barev
 • Baterie: Li-Ion 850 mAh 
 • Doba hovoru: 3 - 5 h
 • Pohotovostní doba: 150 - 300 h
 • Zprávy: SMS, MMS, e-mail
 • Konektivita: IrDA, Bluetooth , USB kabel
 • Rychlá data: GPRS (4+1, 3+2), HSCSD, EDGE
 • Foťáček: VGA (640 x 480)
 • Multimédia: MP3, FM stereo rádio
 • Vyzvánění: polyfonní, čtyřiadvacetihlasé
 • Další funkce: kalendář, úkolovník, poznámky, kalkulačka atd.
Diskuze (121) Další článek: Nokia má nový komunikátor: 7700 (rozšířený článek)

Témata článku: Nokia, Nokia 6230, Mobilní internetování, Oblíbená Nokia, Nástup, Nástupce, Článek, Business zákazník

Určitě si přečtěte