Nokia 6230: test datových funkcí

V recenzích mobilního telefonu Nokia 6230 jsme vynechali datové funkce, jako je e-mail, wap a připojení k internetu prostřednictvím mobilu. Zkušenosti s těmito funkcemi proto doplňujeme v tomto samostatném článku.
Nokia 6230: test datových funkcí

Tento článek doplňuje tří předcházející, které které jsme Nokii 6230 věnovali:

E-mail: trošku zvláštní Java

E-mailový klient v Nokii 6230 má poněkud zvláštní provedení. Aplikace je v Javě, není ovšem umístěna mezi ostatními javovými programy, ale přímo v nabídce Zprávy. Klient navíc nelze smazat, je součástí systému. Trochu mi toto řešení vadí, ale naštěstí je klient docela dobře použitelný. Stejnou funkci mají kromě modelu 6230 také další mobily Series 40 (6220, 6820, 7200 či 7600). Ačkoli jde o javovou aplikaci, je stejně rychlá jako další funkce mobilu. Jen její otvírání a zavírání trvá zhruba sekundu.

Trošku mě překvapilo, že nastavení klienta se provádí mimo javovou aplikaci, a sice v menu Zprávy – Nastavení. Podrobně jsme o nastavení psali dříve, nyní jen připomenu adresy SMTP serverů u jednotlivých operátorů:

  • Eurotel: smtp.etmail.cz
  • Oskar: smtp.mujoskar.cz
  • T-Mobile: smtp.t-email.cz

Poznámka: Oproti popisovanému klientu Nokie 7200 má model 6230 celkem dvacet e-mailových schránek.

Včetně háčků a T9

Po spuštění klienta máte jen tři základní možnosti: napsat nový e-mail, vyzvednout nové zprávy ze schránky a podívat se na došlé zprávy. Nový e-mail lze poslat na více příjemců, a to jak v běžné, tak slepé kopii. Ovládání není moc intuitivní, pokud si ale s klientem pohrajete, přijdete na to, že mnohé volby jsou „zahrabány“ hluboko v různých podmenu. Do kolonky příjemce lze vložit i jméno ze seznamu, přičemž při listování lze hledat pomocí více znaků. V seznamu se zobrazují pouze jména, u nichž je uložena e-mailová adresa.

 
E-mailový klient je na pohled jednoduchý

V editoru můžete psát i s diakritikou, použít lze i slovník T9. Zpráva pak odejde česky a česky také dorazí příjemci; oproti SMS se diakritika neořezává. Do zprávy lze napsat až pět tisíc znaků, ovšem nepředpokládám, že byste to někdy zvládli naťukat. Zprávu nelze formátovat, psát můžete jen čistý text, či vložit smajlík ze seznamu. Při psaní (i čtení) zprávy používá editor malé písmo, díky kterému se na displej vejde šest a půl řádku; jde ale o jiný font než při psaní zpráv.

Editor bohužel neumí pracovat s přílohami, takže pokud jste vyfotili obrázek nebo natočili video, můžete je poslat pouze v MMS, nebo uložit do počítače. Po dopsání zprávy lze zvolit odeslání ihned nebo později, dávkově, což spustíte z hlavního menu Další volby – Poslat teď.

Kdepak jsou přílohy?

Při stahování nových e-mailů se bohužel nezobrazují přenesená data, takže když „pustíte“ klienta do přeplněné schránky, může se práce se zprávami docela prodražit. Naštěstí se v hlavním menu mobilu Výpis volání – Čítač dat můžete podívat, kolik dat bylo staženo a odesláno celkem a kolik při poslední datové relaci. Při stahování zpráv vidíte pouze kolik zpráv je ve schránce dohromady a kolik se ještě bude stahovat. Trochu mě překvapilo, že se stahují celé zprávy i s tělem, ne jen hlavičky. V nastavení je omezení pouze na počet stáhnutých zpráv za jednu „seanci“ (standardně 30), ale omezení délky stahovaných e-mailů chybí.

Po stažení se zprávy zobrazí ve složce Přijaté, po přečtení je můžete přesunout do Archivu. Pokud má zpráva přílohu ve formátu TXT, zobrazí se její obsah na konci těla zprávy. S jinými přílohami ale klient pracovat neumí. Je trochu mrzuté, že ze seznamu přijatých zpráv nepoznáte, která obsahuje přílohu. Musíte jít do detailů, což není nijak uživatelsky příjemné. Delší zprávy jsou rozděleny na několik částí, přičemž pro další stránku musíte jít do nabídky a zvolit Další stránka (případně Předchozí stránka). Na zprávu lze samozřejmě odpovědět, nebo ji smazat. Líbí se mi, že klient nemá naprosto žádný problém s češtinou, a to ani v předmětu zprávy.

Celkově vzato je e-mail velmi jednoduchá aplikace, která uspokojí jen ty méně náročné. Pokud čekáte pokročilé funkce, sáhněte po jiném telefonu. Kompletní parametry e-mailového klienta najdete ve starším článku včetně již zmíněného nastavení.

Wap: běžný průměr

Nokia 6230 má jako všechny nové Nokie wap ve verzi 2.0, používá tedy jiné nastavení komunikace s wapovým serverem. Wapový klient v 6230 nevybočuje z průměru, umožňuje nastavit tři úrovně písma, přičemž s malým se leckterá wapová stránka vejde na jeden displej (příkladem budiž wap MobilManie). Pokud nepočítám záhlaví a zápatí stránky, zobrazí se celkem devět řádků. Ocenil bych spíše větší displej i font, abych nemusel mrňousky luštit lupou.

Odkazy nepotvrzujete červeným sluchátkem, ale pětisměrovou klávesou. To je rozdíl oproti Nokiím, které používají starší způsob ovládání. Pokud je stránka větší než displej, je listování velmi svižné. Odkazy jsou zobrazeny modře, prohlížeč zvládá běžné formátování jako kurzíva, podtržení či tučné písmo včetně odřádkování a zobrazení obrázků. Kromě záložek je možné zadat přímou adresu, prohlížeč si dokonce pamatuje poslední stránku, na které jste surfovali. Je trochu škoda, že se při ručním zadávání adresy nezobrazí seznam historie jako třeba na Sony Ericssonech – to je velmi praktické.

Wapový prohlížeč umí zobrazit i běžné webové stránky, ale musí být alespoň trošku optimalizované; např. textová verze MobilManie běží bez problému.

Na internet (docela) bez problému

Nokia 6230 je v současné době nejvybavenější mobil na trhu, proto není divu, že podporuje všechny možné datové přenosy: klasická vytáčená data, HSCSD, GPRS i EDGE. Budoucnost EDGE je v Česku zatím nejistá, proto si musíme vystačit s obyčejným GPRS. Model 6230 ho nabízí ve třídě 10, tedy čtyři timesloty pro download a dva pro upload. Pokud si nainstalujete PC Suite 6.1 (viz předvčerejší článek), přidají se do systému automaticky ovladače modemů. Jestliže PC Suite nepoužíváte, můžete si tyto konfigurační soubory stáhnout z webu Nokie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Instalace modemu

K internetu jsem se připojoval pomocí Bluetooth, proto jsem v Ovládacích panelech zvolil odpovídající ovladač. V seznamu je jinak i ovladač pro připojení prostřednictvím infraportu. Po přidání ovladače a určení portu pro jeho práci (stejný jako port obecného Bluetooth modemu) jděte do Ovládacích panelů a vyberte Nokia Modem Options. Zde v seznamu zvolte patřičný modem (může jich být i více, podle toho, kolik ovladačů pro mobily Nokia používáte) a do kolonky Přístupový bod zadejte APN svého mobilního operátora (internet nebo internet.t-mobile.cz). Pokud budete používat HSCSD, nastavte rychlost a typ modemu. Moje osvědčené nastavení je 43,2 kb/s a ISDN V.110, V.120 může mít problémy se stabilitou.

Klepněte pro větší obrázek Nastavení ovladače modemu

Pak už stačí jen vytvořit nové připojení k internetu, zadat patřičný modem a telefonní číslo (*99#) a hurá surfovat. Pokud se připojujete přes T-Mobile, je vhodné zadat adresu DNS serveru; jeho automatické získání se mi oproti Eurotelu bohužel nedaří. Když jsem se připojoval pomocí Bluetooth, objevil se starý známý neduh, který jsem popisoval v článku o PC Suite. Stabilita bezdrátového připojení nebyla nijak vysoká, takže se mi Bluetooth často samo vypínalo, což mělo za následek přerušení spojení. Pravděpodobně mám ještě problémový firmware a věřím, že podobnou zkušenost nikdo z vás mít nebude. Infraport fungoval bez problému.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Připojení k internetu je snadné

Stojí za to

Nokia 6230 je velmi vyspělý telefon, který právem patří na vrchol současné nabídky. Zmiňované problémy s Bluetooth byly určitě způsobeny nedokonale odladěným firmwarem, který velmi dobrý pocit z tohoto telefonu nedokáže zhatit. V rámci záruky není navíc problém nahrát firmware nový. Pokud se chcete o mobilu dozvědět více, přečtěte si megarecenzi, zkušenosti a recenzi softwarového balíku Nokia PC Suite 6.1.

Diskuze (41) Další článek: Recenze Nokia 5140: táto, kde jsme? (přehled článků)

Témata článku: Nokia, Nokia 6230, Wapová stránka, Test, Známý neduh


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 29

RECENZE: Samsung Galaxy A7 (2018) — Tři oči vidí víc

RECENZE: Samsung Galaxy A7 (2018) — Tři oči vidí víc

** Samsung se poprvé pouští do světa trojitých fotoaparátů, u následného modelu však přidá ještě jednu čočku ** Jeho prvotina spadá do střední třídy, takže budete muset udělat několik kompromisů ** Tři čočky pomůžou s focením budov a s věrohodnějším rozmazáním portrétových snímků

Martin Chroust | 43

RECENZE: Xiaomi Mi A2 — průbojnější pokračovatel rodu

RECENZE: Xiaomi Mi A2 — průbojnější pokračovatel rodu

** Displej 18 : 9 jde udělat bez výřezu, hurá! ** Zapomeňte na paměťovou kartu a jack ** Čistý Android One je hodně svižný

Ondrej Papánek | 49

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 6 Pro — Proč měnit, co skvěle funguje?

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 6 Pro — Proč měnit, co skvěle funguje?

** Osvědčený recept z dílny Xiaomi, který pořád funguje ** NFC a USB-C se řadě Redmi bohužel stále vyhýbá ** Ve srovnání s předchůdcem pouze kosmetický facelift

Martin Herodek | 24

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 120

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 9