Nokia 6600: má všechno, co chcete (novinka)

Oživeno Včera byla představena Nokia 6600. Jedná se o nástupce populární N7650 s operačním systémem Symbian (tzv. Series 60). Nechybí integrovaný foťáček se zoomem, barevný displej (65 000 barev), Bluetooth a podpora paměťových karet.
Nokia 6600: má všechno, co chcete (novinka)

O víkendu jsme upozorňovali na možnost, že Nokia v pondělí představí nástupce modelu 7650. Mnoho čtenářů nám nevěřilo, někteří byli v rozpacích, a to zejména z toho, že Nokia dříve anoncovala, že mobily s označením končícím na xx50 budou mít vždy integrovaný digitální fotoaparát. V tomto případě se ale nejspíš jedná o výjimku. Nakonec vše dobře dopadlo a možná i lépe než jsme čekali. Tisková konference se v Helsinkách konala a na svět se vyklubaly dokonce modely dva.

Tip: přečtěte si o další novince, a to o Nokii 3100. Článek naleznete zde.

Co bude s Nokií 7650?

Je jasné, že tento přístroj je svým určením nástupcem Nokie 7650. Oproti ní nabízí kompaktní vzhled bez nutnosti vysouvat klávesnici. Samozřejmostí jsou i menší rozměry a hmotnost. Nokia 6600 měří 109 mm x 58 mm x 24 mm a váží 122 gramů. Telefon vypadá baculatě, zvlášť na šířku bude působit trošku přerostle. Dominantním ovládacím prvkem je centrální joystick se dvěma kontextovými klávesami. Na bocích přístroje je dále k dispozici celkem pět tlačítek. Klávesy jsou namačkány u sebe, svým tvarem a kaskádovitým řešením nám připomínají klávesnici Siemensu S55. Zadní plocha telefonu skrývá v efektní kruhové výseči čočku foťáčku.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Natočme si film

Nová Nokia je postavena na osvědčené platformě Series 60 a konkrétně běží na Symbianu ve verzi 7.0. Mezi hlavní přednosti bude patřit digitální foťáček, který dokáže kromě fotek zvládnout i videozáznam. VGA kamera disponuje dvojnásobným digitálním zoomem, jako hledáček se tradičně používá barevný displej. Fotografie lze pořizovat v maximálním rozlišení 640 x 480 bodů. Zde se tedy oproti N7650 žádná inovace neodehrála. Aktivní displej (TFT) dokáže zobrazit až 65 536 barev a jeho rozlišení je 176 x 208 pixelů. Video se ukládá ve formátu RealVideo nebo 3GPP. Pořízené fotografie a videosekvence můžete odesílat pomocí MMS (SMIL), infračerveného portu, Bluetooth či přes e-mail.

Klepněte pro větší obrázek

Triální provoz

Triální telefon (GSM 900/1800/1900 MHz), jehož potenciál můžete využít i v zámoří, samozřejmě nenabízí jen zábavu reprezentovanou kamerkou a s ní spojeným softwarem, ale hlavně PIM aplikace a vše pro mobilní kancelář. Menu telefonu si nově můžete přizpůsobit dle vlastních potřeb. Co se týče pokročilých funkcí, nechybí klient elektronické pošty ani přohlížeč s podporou formátu XHTML. Pro spojení s okolním světem můžete využít snad všechny myslitelné způsoby. Počínaje HSCSD, GPRS (3+1), IrDA a konče technologií Bluetooth. Pro snazší stahování souborů byla integrována technologie TCP/IP a pro komunikaci také mobilní VPN. Samozřejmostí je také zabezpečený přístup skrze SSL.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Paměťové karty jsme potřebovali jako sůl

Novinka samozřejmě může využívat i aplikace napsané v Javě. Tentokrát již ve verzi MIDP 2.0. Pro ně je připraveno 6 MB paměti uvnitř telefonu nebo 32 MB na kartě MMC, která je součástí balení. Kapacita telefonního seznamu tak bude pravděpodobně rovněž omezena pouze velikostí paměti. Když už jsme u telefonního seznamu, samozřejmostí jsou hlasové funkce přístroje - tedy hlasové vytáčení a hlasové ovládání. Nechybí ani diktafon a hlasitý odposlech. Vyzvánění je samozřejmě polyfonní. Baterie je typu Li-Ion a vyznačuje se kapacitou 850 mAh. Podle hodnot výrobce vydrží mobil s touto baterií až 4 hodiny hovoru a 240 hodin v pohotovostním režimu. Její opětovné nabití trvá zhruba hodinu a půl.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Symbian je grunt!

Pro uživatele s estetickým cítěním je připraven nový způsob personalizace telefonu. Uživatelské rozhraní reprezentované tapetami, ikonkami a podobnými záležitostmi bude nyní daleko příjemnější. Co se týče funkčnosti, je jasné, že díky Symbianu nabídne vše, co mají i ostatní Nokie Series 60. V případě nové Nokie 6600 se nejedná o žádnou technologickou špičku, ale díky praktičtějšímu a uživatelsky vstřícnějšímu provedení se jedná o příjemný krok dopředu. Potěší rovněž podpora paměťových karet. Bližší detaily si necháme až na recenzi. Nokia 6600 bude k dispozici na konci tohoto roku. Cena zatím nebyla zveřejněna.

Diskuse: jak se vám líbí nová Nokia 6600? Myslíte, že obstojí v konkurenci se Siemensem SX1 a Sony Ericssonem P800?

Témata článku: Nokia, Nokia 6600, Nokia 6600 fold, Nokia 6600 slide, Novinka

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

** Klasické tlačítkové mobily se stávají okrajovou záležitostí ** Některým lidem k používání přitom bohatě postačují ** Ze zhruba stovky dostupných modelů vybíráme 11 nejlepších

24.  11.  2017 | Láska Jan | 9

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

** Nebudeme mluvit o iPhonu, ale o tom, co udělal se světem smartphonů ** Představíme obrněné Androidy, dvojčata iGet Blackview ** Chybět nebude ani Pavlač s komentářem toho nej z uplynulého týdne

14.  1.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 7

Nokia 6: Vytoužený návrat legendy je tu

Nokia 6: Vytoužený návrat legendy je tu

** Nokia 6 je první smartphone legendární značky v nové éře ** Má však slabý procesor a bude se prodávat pouze v Číně ** Berme ji pouze jako předehru před veletrhem MWC (konec února)

8.  1.  2017 | Kůžel Filip | 50