Nokia 6600: má všechno, co chcete (novinka)

Oživeno Včera byla představena Nokia 6600. Jedná se o nástupce populární N7650 s operačním systémem Symbian (tzv. Series 60). Nechybí integrovaný foťáček se zoomem, barevný displej (65 000 barev), Bluetooth a podpora paměťových karet.
Nokia 6600: má všechno, co chcete (novinka)

O víkendu jsme upozorňovali na možnost, že Nokia v pondělí představí nástupce modelu 7650. Mnoho čtenářů nám nevěřilo, někteří byli v rozpacích, a to zejména z toho, že Nokia dříve anoncovala, že mobily s označením končícím na xx50 budou mít vždy integrovaný digitální fotoaparát. V tomto případě se ale nejspíš jedná o výjimku. Nakonec vše dobře dopadlo a možná i lépe než jsme čekali. Tisková konference se v Helsinkách konala a na svět se vyklubaly dokonce modely dva.

Tip: přečtěte si o další novince, a to o Nokii 3100. Článek naleznete zde.

Co bude s Nokií 7650?

Je jasné, že tento přístroj je svým určením nástupcem Nokie 7650. Oproti ní nabízí kompaktní vzhled bez nutnosti vysouvat klávesnici. Samozřejmostí jsou i menší rozměry a hmotnost. Nokia 6600 měří 109 mm x 58 mm x 24 mm a váží 122 gramů. Telefon vypadá baculatě, zvlášť na šířku bude působit trošku přerostle. Dominantním ovládacím prvkem je centrální joystick se dvěma kontextovými klávesami. Na bocích přístroje je dále k dispozici celkem pět tlačítek. Klávesy jsou namačkány u sebe, svým tvarem a kaskádovitým řešením nám připomínají klávesnici Siemensu S55. Zadní plocha telefonu skrývá v efektní kruhové výseči čočku foťáčku.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Natočme si film

Nová Nokia je postavena na osvědčené platformě Series 60 a konkrétně běží na Symbianu ve verzi 7.0. Mezi hlavní přednosti bude patřit digitální foťáček, který dokáže kromě fotek zvládnout i videozáznam. VGA kamera disponuje dvojnásobným digitálním zoomem, jako hledáček se tradičně používá barevný displej. Fotografie lze pořizovat v maximálním rozlišení 640 x 480 bodů. Zde se tedy oproti N7650 žádná inovace neodehrála. Aktivní displej (TFT) dokáže zobrazit až 65 536 barev a jeho rozlišení je 176 x 208 pixelů. Video se ukládá ve formátu RealVideo nebo 3GPP. Pořízené fotografie a videosekvence můžete odesílat pomocí MMS (SMIL), infračerveného portu, Bluetooth či přes e-mail.

Klepněte pro větší obrázek

Triální provoz

Triální telefon (GSM 900/1800/1900 MHz), jehož potenciál můžete využít i v zámoří, samozřejmě nenabízí jen zábavu reprezentovanou kamerkou a s ní spojeným softwarem, ale hlavně PIM aplikace a vše pro mobilní kancelář. Menu telefonu si nově můžete přizpůsobit dle vlastních potřeb. Co se týče pokročilých funkcí, nechybí klient elektronické pošty ani přohlížeč s podporou formátu XHTML. Pro spojení s okolním světem můžete využít snad všechny myslitelné způsoby. Počínaje HSCSD, GPRS (3+1), IrDA a konče technologií Bluetooth. Pro snazší stahování souborů byla integrována technologie TCP/IP a pro komunikaci také mobilní VPN. Samozřejmostí je také zabezpečený přístup skrze SSL.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Paměťové karty jsme potřebovali jako sůl

Novinka samozřejmě může využívat i aplikace napsané v Javě. Tentokrát již ve verzi MIDP 2.0. Pro ně je připraveno 6 MB paměti uvnitř telefonu nebo 32 MB na kartě MMC, která je součástí balení. Kapacita telefonního seznamu tak bude pravděpodobně rovněž omezena pouze velikostí paměti. Když už jsme u telefonního seznamu, samozřejmostí jsou hlasové funkce přístroje - tedy hlasové vytáčení a hlasové ovládání. Nechybí ani diktafon a hlasitý odposlech. Vyzvánění je samozřejmě polyfonní. Baterie je typu Li-Ion a vyznačuje se kapacitou 850 mAh. Podle hodnot výrobce vydrží mobil s touto baterií až 4 hodiny hovoru a 240 hodin v pohotovostním režimu. Její opětovné nabití trvá zhruba hodinu a půl.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Symbian je grunt!

Pro uživatele s estetickým cítěním je připraven nový způsob personalizace telefonu. Uživatelské rozhraní reprezentované tapetami, ikonkami a podobnými záležitostmi bude nyní daleko příjemnější. Co se týče funkčnosti, je jasné, že díky Symbianu nabídne vše, co mají i ostatní Nokie Series 60. V případě nové Nokie 6600 se nejedná o žádnou technologickou špičku, ale díky praktičtějšímu a uživatelsky vstřícnějšímu provedení se jedná o příjemný krok dopředu. Potěší rovněž podpora paměťových karet. Bližší detaily si necháme až na recenzi. Nokia 6600 bude k dispozici na konci tohoto roku. Cena zatím nebyla zveřejněna.

Diskuse: jak se vám líbí nová Nokia 6600? Myslíte, že obstojí v konkurenci se Siemensem SX1 a Sony Ericssonem P800?

Diskuze (313) Další článek: Nokia představila dva nové telefony a zajímavé příslušenství

Témata článku: Nokia, Nokia 6600, Nokia 6600 fold, Nokia 6600 slide, Novinka


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10