Nokia 6610: řekni, jaký jsi (velký test)

Patří mezi nejlepší mobily současnosti. Je stylová, ale nikoli přehnaně extravagantní. Zaslouží si Nokia 6610 recenzi s více než třiceti tisíci znaky textu a téměř devadesáti obrázky?
Nokia 6610: řekni, jaký jsi (velký test)

Telefonujeme: výborný seznam, průměrný zvuk

Skvělou práci Nokií s telefonním seznamem trochu kazí jeho nízká kapacita. Tři sta jmen, byť s více položkami u každého, je na manažerský telefon docela málo. S kapacitou seznamu se asi nejvíc budete potýkat při synchronizaci telefonu s Microsoft Outlookem.

Na styl používání telefonního seznamu u telefonů Nokia by se měla podrobně podívat většina výrobců a alespoň se inspirovat: do seznamu se dostanete jednoduše stisknutím jediného tlačítka a psaním počátečních znaků hledaného jména se výběr postupně zužuje. Rychlejší metodu práce s telefonním seznamem asi nenajdete. Oproti předchozím modelům z Nokií 7210 a 6610 zmizelo hlasové vytáčení a ovládání. To už samozřejmě není pozitivní vlastnost, ale ruku na srdce: opravdu tyto funkce využíváte natolik, aby vám chyběly?

Klepněte pro větší obrázek
Telefonní seznam během vyhledávání

Zvukové vlastnosti telefonu jsou podle mého soudu průměrné. Kdyby mobil nabízel ekvalizér, přidal bych více basů a potlačil šustivé výšky. Nepříjemně mi ve sluchátku zní vyzváněcí tón, který není „kulatý“, připadá mi, jakoby s něčím rezonoval. Hlasité handsfree je skutečně velmi hlasité, telefon po jeho aktivaci doslova řve jako na lesy.

Ke každému jménu v telefonním seznamu lze přidat běžné telefonní číslo, číslo na mobil, domů, do kanceláře a na fax. Číslo, které si nastavíte jako standardní, bude rovnou vytočeno, když tlačítko se zeleným telefonkem stisknete přímo na jménu a nebudete vybírat z dalších čísel. Z textových položek si můžete vybrat e-mail, webovou adresu, poštovní adresu a poznámku (až 60 znaků). U jednoho kontaktu může být nanejvýš pět telefonních čísel a pět textových položek.

Seřaďte se do skupin

Jména lze zatřídit do jedné z pěti skupin volajících. Každá skupina může mít vlastní název, jiné logo, osoby do ní zařazené se budou ozývat jiným vyzváněcím tónem. To je ale jediný způsob jak volající odlišit zvukem, protože individuálnímu kontaktu není možno přiřadit jiné zvonění.

Skupiny využijete ještě ve vyzváněcích profilech. V jejich nastavení lze zvolit, které skupiny se dovolají a které budou jen tiše poblikávat. Vyzváněcí profily jsou jinak úplně standardní, ve srovnání s některými jinými značkami je jejich nastavení bohaté, vzhledem k jiným telefonům ale zase chudší. Je to zkrátka takový střed. Profily lze aktivovat jen na určitou dobu, resp. do nastaveného času. Poté se telefon přepne zpět do původního vyzváněcího profilu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klasické profily, nastavování časového profilu

Zvonění: vícehlasé, ale jen „trochu“

Standardní vyzváněcí tóny jsou jednohlasé, proto jimi jen proběhněte až k volbě „Otevřít Galerii“. V ní se standardně ukrývá dvacet polyfonických vyzvánění, další do telefonu dostanete prostřednictvím standardních souborů MID. Uvnitř telefonu je syntezátor podporující standard General Midi, z webu www.forum.nokia.com si můžete stáhnout jeho kompletní specifikaci.

Klepněte pro větší obrázek
Složka se soubory MID

Zde se však skrývá zádrhel. Nokia 6610/7210 totiž zvládne přehrát „jen“ čtyřkanálový zvuk, vedle sebe tak mohou hrát jen čtyři různé nástroje. To je však na soubory MID, které si třeba přehráváte na počítači, dosti málo, proto musí nastat drastické ořezání. Ideální samozřejmě bude použít MID připravený přímo pro mobilní telefon.

Nokia v balíčku PC Suite nabízí program Sound Converter, který buď automaticky nebo se zásahem uživatele převede soubory MID na vyzvánění vhodné pro Nokii a výsledek dokáže nahrát do telefonu. Kvůli čtyřkanálovému omezení ale mají výsledky od originálů často hodně daleko. Nikoli zvukem, ale „obsazením orchestru“.

Vím o jedné chybě, která by určitě měla být odstraněna: skupinám volajících nelze přiřadit vícehlasé vyzvánění. V nabídce se objeví pouze běžné zvuky, nedostanete se do složky Galerie.

Obrázky: nádhera na displeji

Složka Galerie kromě vyzváněcích tónů obsahuje ještě složku s obrázky. Můžete je použít jako tapetu na hlavní displej nebo poslat v multimediální MMS. Pokud hodláte obrázek použít jako tapetu, doporučuji volit spíše světlé motivy, protože s tmavými obrázky černé písmo na displeji splývá. Hezká fotka na pozadí displeje Nokií, které mají poměrně vysoké rozlišení, vypadá velmi efektně a opět za to může hlavně vyšší rozlišení, které jsem už pochválil.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Čím světlejší obrázek, tím jsu výraznější nápisy (škoda, že je nelze úplně vypnout)

Obrázky do telefonu nahrajete stejným způsobem jako vyzváněcí melodie: programem Nokia Image Converter z balíčku PC Suite. Vyberete si zdrojový obrázek, zvolíte, jestli má jít o tapetu nebo MMS, rámečkem jej oříznete a naládujete do telefonu; Nokia podporuje formáty JPEG, GIF, BMP a JPG. Přenos přes infračervený port notebooku byl ovšem nechutně pomalý. Protože obrázky mají několik kilobajtů, nevím, kde mohl být problém.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Menu Galerie a složka s náhledy obrázků

Kromě ozdobení displeje obrázkem si můžete vybrat z osmi barevných stylů prostředí. Nečekejte ale nic zázračného, některé prvky se jen zbarví podle zvoleného stylu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Barevné styly menu 

Na displej lze poslat i klasické logo operátora. Protože však není průhledné, na displeji s barevnou tapetou v pozadí nevypadá příliš dobře. V menu telefonu nově najdete položku, kterou je možno logo deaktivovat, nemusíte si nechat posílat mazací obrázek jako dřív. Na displej telefonu si můžete nechat zobrazit aktuální datum, což je opět novinka. Po nastavené době klidu se na displeji telefonu automaticky aktivuje spořič displeje – digitální hodiny.

Klepněte pro větší obrázek
Klasické logo operátora nedoporučuji


V následující kapitole článku se dočtete o práci s textovými zprávami, ememeskami, proberu kalendář a úkoly.

Témata článku: Nokia, Recenze, Motorola T720, Nokia 6100, Nokia 6310i, Nokia 6610, Nokia 7210, Nokia 7210 Supernova, Nokia 7650, Siemens ME45, Siemens S45, Siemens S45i, Sony Ericsson T300, Sony Ericsson T68i, Řada služeb, Hezká fotka, Jednoduchá poznámka, Velký, Minimální interval, Pokles akcií, Jak, Velký test, Barevné menu, Test, Dobrá ergonomie


Určitě si přečtěte