Nokia 6800 dostala dva následovníky (rozšířený článek)

Netradiční model s rozevírací klávesnicí má dva nástupce. Jejich název je Nokia 6810 a 6820, obě jsou si velmi podobné, hlavní novinkou je Bluetooth a EDGE. V čem se liší? Jedna má integrovaný foťáček, druhá pak FM rádio.
Nokia 6800 dostala dva následovníky (rozšířený článek)

Když byl uveden model 6800, vyvolal míru nadšení i odporu. Jednalo se opět o něco nového a velmi netradičního, spousta uživatelů nepřijala tuto koncepci dodnes, jiní se přizpůsobili a rozevírací QWERTY klávesnici si nemohou vynachválit. Věděli jsme, že Nokia představí nástupce 6800, nečekali jsme ovšem, že budou rovnou dva.

Tip: O nástupci modelu 6800 s netradičně řešenou klávesnicí jsme psali už v polovině září.

Následovníci se honosí mírně upraveným názvem staršího modelu - konkrétně 6810 a 6820 - z toho můžeme usoudit, že nás nečeká nic velkolepého, oba telefony považujeme spíše za omlazení a rozvětvení modelové řady. Vzhledově vycházejí ze svého staršího modelu, jejich design se liší pouze detaily, stejně tak i funkční výbava, přesto jsou oba tady.

Klepněte pro větší obrázek
Nokia 6820 v akci aneb jedna z hlavních předností novinky

Nokia 6810

První z dvojčat se od předchůdce liší nejméně, tedy alespoň po designové stránce. Rozměry jsou 119 x 55 x 23 mm a hmotnost 122 gramů, to už známe z předchozího modelu. Všechny klávesy jsou na svém místě, nová je na první pohled barevná kombinace. Zatímco přístroj 6800 nesl poměrně konzervativní stříbrno-černý kabát, 6810 je bleďounce modrá. O změně použitých materiálů spíše pochybujeme, potvrdit či vyvrátit to ovšem můžeme až během osobních zkušeností. Barevný displej zůstal při starém, je pasivní, má 4096 barev a rozlišení 128 x 128 pixelů.


Rozdíly mezi Nokiemi 6800, 6810 a 6820

S telefonem si nově zavoláte i v Americe, je totiž triální, podporuje tedy sítě GSM o frekvencích 900, 1800 a 1900 MHz. Další novinkou je přítomnost rychlých dat EDGE, které se v nových Nokiích objevují čím dál častěji. Nechybí ovšem ani GPRS či HSCSD. S počítačem můžete telefon spojit prostřednictvím infračerveného portu, kabelu nebo Bluetooth, což je u "letadélkové" řady 68xx rovněž premiéra.

Vzhledem k přítomnosti plnohodnotné QWERTY klávesnice si užijí zejména vášniví pisatelé textovek a e-mailů. Pro tyto účely je v telefonu integrovaný e-mailový klient včetně podpory Blackberry pro připojení k firemním účtům. Telefonu dále nechybí podpora MMS, wapový prohlížeč, kalendář, úkolovník, elektronická peněženka a další funkce převzané ze staršího modelu a ostatních zástupců Series 40. Uživatele na cestách potěší vestavěné FM rádio, kterým se chlubila i 6800. Mobil má samozřejmě Javu a celková velikost paměti je 3,5 megabajtů. Ta je sdílená pro kontakty, SMS a MMS zprávy, e-maily, melodie, kalendář, úkolovník a ostatní aplikace.

Telefon dostal do vínku silnější baterii o kapacitě 1000 mAh, se kterou by měl dle výrobce vydržet až 15 dnů v pohotovostním stavu a 3 - 6 hodin při volání. Podle našich dlouhodobých zkušeností bude ovšem realita trošku jinde. Nokia 6800 se na trhu objeví v prvním čtvrtletí roku 2004.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 6810 je od předchůdce téměř k nerozeznání

Nokia 6820

Druhá novinka v podobě Nokie 6820 přinásí o něco více inovací. Vzhledově má trošku jiné uspořádání kláves, které jsou více u sebe než u předchozího modelu. Rozkládací QWERTY klávesnice je stejná. Trošku odlišný je pětisměrný joystick a umístění zeleného a červeného telefonku pro volání. Tato tlačítka můžeme nalézt u alfanumerické klávesnice, zatímco model 6810 je má více u displeje pod dvojicí kontextových tlačítek.

Celkový design modelu je podle mě více svěží, mohl by zaujmout i mladší uživatele. Výše uvedený model 6810 se mi zdá vzhledově spíše manažerský. Nokia 6820 je taky menší, a to ve všech směrech, rozměry jsou 107 x 47 x 20 a hmotnost rovných 100 gramů, což je o dobrých 22 gramů méně než u 6800 a 6810.

Jak je tomu ovšem uvnitř? Zde moc rozdílů nenalezneme, displej s podporou 4096 barev zůstává, stejně i triální provoz a e-mailový klient. Další novinky v podobě EDGE a Bluetooth u 6820 taktéž nalezneme. Paměť o velikosti 3,5 MB rovněž, a to se všemi možnými aplikacemi a funkcemi. Nokia 6820 jen postrádá FM rádio, místo toho nabízí integrovaný CIF foťáček s maximálním rozlišením 352 x 288 bodů. Druhý a poslední rozdíl je v použítém akumulátoru, ten nabízí kapacitu 850 mAh (oproti 1000 mAh u 6810) a podle Nokie tak vydrží deset dnů v pohotovosti a sedm hodin při hovoru. Stejně jako 6810 bude novinka k dispozici v prvním kvartálu příštího roku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 6820 nabízí trošku víc designérské invence

Spolu nebo proti sobě?

Nokia uvedla dva telefony lišící se pouze v detailech. Jeden má FM rádio, druhý integrovaný foťáček a o něco menší velikost. Otázkou je, zdali jejich výbavy nemohla spojit do jednoho modelu, který bude jasným nástupcem Nokie 6800 - třeba pod názvem 6850. Zdá se, že nám Finové ukazují nový strategický model, kdy nepříliš úspěšný telefon rozdvojí pro trošku jiné cílové skupiny, a to za účelem zvýšení prodejnosti de facto jediného kusu. Vždyť základ obou telefonů je úplně stejný.

Abych to shrnul, Nokia 6810 je vylepšenou variatnou předchozího modelu se silnější baterií, která osloví spíše konzervativní manažery, kteří si na cestách rádi poslechnou čerstvé zprávy z rádia. Nokia 6820 jde po designové stránce dále, je menší, lehčí a spíše pro aktivnější uživatele. Ti se raději vyblbnou s vestavěným foťáčkem a ocení, že mobil strčí do kapsy u kalhot či kapsáčů a nebude je zbytečně zatěžovat. Nechci říct, že je primárně pro mladší uživatele, po cenové stránce si ho bude moct málokterý teenager dovolit. Stejně jako typ 6810.

Internetové odkazy

  • Nokia 6810 - prezentace na mezinárodním webu Nokie (anglicky)
  • Nokia 6820 - prezentace na mezinárodním webu Nokie (anglicky)
Váš názor Další článek: Nokia 6230 - konečně nástupce 6310i (rozšířený článek)

Témata článku: Nokia, Nokia 6800, Nokia 6820, Elektronická peněženka, Článek


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10