Nokia 7280: šperk k večerním šatům (první dojmy)

Styl je u Nokie 7280 na prvním místě. Telefon při prvním představení vzbudil vlnu nadšení i rozpaků. Měli jsme možnost vyzkoušet nefinální verzi tohoto designového výstřelku a podělíme se o naše první dojmy. V galerii najdete takřka padesát fotografií.
Nokia 7280: šperk k večerním šatům (první dojmy)
Kapitoly článku

U Nokie už jsme už na designové výstřelky zvyklí, ovšem tímto modelem celému světu doslova vyrazila dech. Vypadá jako tužka, rtěnka se zrcátkem, foťák, ale rozhodně ne jako mobil.

Přírůstek do dobré rodiny

Nokia 7280 patří do kategorie stylových telefonů. Byla představena společně s modely 7260 a 7270, o kterých jste si mohli přečíst již dříve. Těžko budeme tuto Nokii srovnávat s ostatními telefony, neboť inovuje snad všechny vlastnosti, na které jsme u klasických telefonů zvyklí. Marně budete hledat například klávesnici. Nokia se tímto modelem přiblížila řadě módních telefonů Xelibri od Siemensu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ano, opravdu se s tímto dá telefonovat...

Nokia už sice podobné telefony, u kterých záleží především na vzhledu, prodává pod značkou Vertu, ale jejich ceny jsou pro běžného smrtelníka závratně vysoké. Na její nové stylové modely už se nemusíte jen závistivě dívat, jsou dostupné téměř každému.

Jak ho jen popsat

Nokia 7280 je podlouhlý kvádr se zaoblenými hranami, při pohledu z profilu je celý přístroj mírně zkosený. Design kombinuje mnoho materiálů a barev. Tělo přístroje je vyrobeno z plastu, který má lesklý černý povrch. Spojení s bílými smyčkami rozmístěnými po celém telefonu a rudou barvou působí velmi luxusně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Designu podlehlo vše... • co to na mě vykukuje?

Kromě plastu zde najdeme i látku – nezvykle působí především malý štítek s názvem výrobce, který známe třeba ze značkového oblečení nebo plyšových hraček. Další materiál, který připomíná semiš, překrývá mřížku reproduktoru. Hlavní ovládací klávesa (otočné kolečko) je vyrobena z lesklého kovu a černé pryže, která pomáhá při otáčení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Logo výrobce na textilním pásku jako u trička • s novými materiály Nokia ráda experimentuje • tohle vám musí k ovládání stačit

Po bílých cestičkách

Telefon není zas tak malý, jak se může z obrázků zdát. Rozměry přístroje jsou 115 × 32 × 19 mm a hmotnost 84 g. Ovládá se na šířku, od čehož se bude odvíjet i popis jednotlivých stran. Vepředu vidíte displej, který ve zhasnutém stavu vypadá jako zrcátko. Je na něm bohužel vidět každý otisk prstu. Vlevo od displeje najdete reproduktor, vpravo pak všechny ovládací prvky. Ty jsou šikovně zakomponovány do jedné z bílých ozdobných smyček.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zrcadlo, zrcadlo, kdo je na světě nejkrásnější?

Nejblíže displeji se nacházejí dvě softwarové klávesy, následuje otočné kolečko. Jeho pomocí se pohybujete v nabídce, v podstatě nahrazuje kurzorové klávesy známé z jiných modelů. Podobné řešení jsme mohli vidět na stařičké Nokii 7110, která místo kolečka používala rolující váleček. Střed kolečka u modelu 7280 slouží k potvrzování voleb. Vedle kolečka jsou ještě klasické klávesy pro ovládání hovoru označené červenou a zelenou barvou. Ovládání telefonu není třeba dlouze popisovat – pro pohyb v nabídce, potvrzování, psaní a ke všem ostatním úkonům vám musí zmiňované ovládací prvky stačit, neboť jiné na telefonu nenajdete.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ze zrcátka je rázem displej • ovládání si můžete zjednodušit hlasovými volbami

Od telefonu bez klávesnice mnoho lidí očekává rozšířené hlasové ovládání, které by alespoň z části zpříjemnilo práci s přístrojem. Nokia 7280 si toho je dobře vědoma a nabídne jak hlasové vytáčení, tak i ovládání základních funkcí přístroje. Pro všechny ostatní úkony budete muset použít klasické listování v menu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
To nám to krásně svítí

Odsunutím horního krytu můžete telefon pootevřít, čímž na vás vykoukne objektiv fotoaparátu. Na pravém boku přístroje najdete ještě otvor pro přichycení poutka a konektor pro připojení nabíječky a osobního handsfree. V dolní části telefonu je umístěn chromovaný šuplíček na kartu SIM, k jehož otevření potřebujete drobný ostrý předmět, třeba špendlík. Vedle najdete ještě infraport; Nokia dokonce podporuje i Bluetooth.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Po vysunutí se v rudém poli objeví fotoaparát • SIM karta se vkládá z boku

Nabídne víc, než čekáte

Přestože to vypadá, že máme v ruce jen jednoduchý stylový telefon, nabídka funkcí je mnohem lepší, než by kdo čekal. Je až k neuvěření, co dokázal výrobce vykouzlit na TFT displeji o rozlišení 104 × 208 bodů s podporou 65 tisíc barev a s rozměry pouhých 14 × 29 mm. Displej například poslouží jako hledáček při fotografování. Fotoaparát nabídne VGA rozlišení, tedy fotografie o maximální velikosti 640 × 480 bodů. Kromě statických snímků lze pořizovat i videa.

Nokia postrádá klasický datový konektor. Datové spojení HSCSD, GPRS nebo dokonce EDGE vám může posloužit u vestavěného XHTML prohlížeče nebo u počítače připojeného prostřednictvím bluetooth nebo infraportu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Konektory na jednom z čel • infraport

Při organizování času vám Nokia pomůže díky jednoduchému kalendáři. Nechybí ani budík, u kterého lze nastavit opakování. Budit se můžete nechat vybraným polyfonním zvukem, nebo integrovaným rádiem. Do telefonu lze uložit i textové poznámky.

Nokia 7280 myslela i na synchronizaci s počítačem. Ze zábavních funkcí lze kromě rádia a fotoaparátu zmínit i možnost streamovaného videa, přehrávač hudby a media player k přehrávání video nahrávek. Ty lze pořídit díky již zmiňovanému integrovanému fotoaparátu a poté odeslat například pomocí multimediálních zpráv. Jejich tvorba je ale na přístroji takového typu trochu nepříjemná.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
K telefonu se dodává i stylový kožený pásek

Jako žádný jiný

S masovým rozšířením Nokie 7280 zřejmě nepočítá nikdo, ale své příznivce si bezpochyby najde. Svým originálním vzhledem si získala mnoho lidí z mého okolí, mne však nechala chladným po celou dobu, co jsem přístroj měl k dispozici. Opravdu surový firmware kazil celkový dojem telefonu a ovládání pomocí kolečka mi přišlo velmi nepříjemné. Abych ale stále jen nekritizoval, musím pochválit spíše umělecký vzhled přístroje. Na oslnění něžnější poloviny lidstva je tento přístroj jako dělaný. Milovníkům originálních stylových doplňků se může hodit i jako druhý telefon, který budou nosit pouze při zvláštních příležitostech.


V další kapitole najdete obsáhlou fotogalerii.

Témata článku: Nokia, Nokia 7280, Značkové oblečení


Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34