Nokia 7280: to snad ani nemůže být mobil

Nová Nokia 7280 má velmi netradiční design. Dokonce tak netradiční, že se ani v nejmenším nepodobá mobilnímu telefonu: snad rtěnce, tyčince Mars, zapalovači nebo něčemu, co ani nedokážeme pojmenovat. Nokia zešílela, nebo takhle opravdu budou mobily brzy vypadat?
Nokia 7280: to snad ani nemůže být mobil

Nokia 7280 je svým futuristickým designem opravdu výjimečná. Podívejte se sami. Marně byste na tomto zvláštním modelu hledali některé klasické a téměř neodmyslitelné prvky mobilních telefonů, jako je například klávesnice. Sám výrobce ale předeslal, že jde o velice stylový model, který je určen jen pro některé speciální příležitosti, ne pro každodenní telefonování.

Klepněte pro větší obrázek

Tak to tu ještě nebylo

Nokia 7280 je velice úzká a podlouhlá, má rozměry 115 × 32 × 19 mm a váží 84 gramů. Opravdu připomíná spíše nějakou čokoládovou sladkost. Tmavý povrch zvláštního hranolu je narušen propletencem kontrastních světlých cestiček, ve kterých jsou tu a tam zakomponována ovládací tlačítka. Nokia ale šetřila, je jich zde jen velmi poskrovnu.
 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Telefon je sice vybaven pouze malým displejem, který ale vzhledem ke svým rozměrům disponuje extrémně jemným rozlišením 104 × 208 pixelů. Dokáže zobrazit pětašedesát tisíc barev. Dvě tlačítka umístěná na společné klávese slouží pro ovládání hovorů, další klávesa má dvě kontextová tlačítka a pak je zde už jen kulatý ovladač, který Nokia označuje jako „rotator“. Důležitá je zde možnost ovládání telefonu hlasem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nokia má vestavěný fotoaparát s rozlišením VGA. Nápaditě se skrývá uvnitř obalu a objeví se na červeném vnitřním pouzdře vysunutím svrchního krytu.

Tip: podívejte se na 3D demoverzi telefonu

Asi to půjde

V telefonu se má objevit nově pojaté uživatelské prostředí, které bude přizpůsobeno navigaci pomocí rotačního ovladače. Telefon je laděn spíše jako multimediální zařízení a ve výbavě nechybí kromě zmíněného fotoaparátu ani rádio, prohlížeč XHTML nebo možnost synchronizace obrázků a dalších multimediálních souborů s počítači Apple. Datová komunikace je možná přes GPRS, HSCSD a také prostřednictvím vestavěného Bluetooth nebo infraportu.

Telefon je i při svém šíleném designérském zpracování docela slušně vybaven. Podle údajů výrobce by měl vydržet v pohotovosti 240 hodin a dovolit 3 hodiny hovoru. Uspokojí ale nejspíše jen velmi extravagantní uživatele, kteří rádi vyrazí dech závratným výstřelkem. Do prodeje by se telefon měl dostat ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku, cenu si ale vůbec netroufneme odhadnout.

Klepněte pro větší obrázek

Ve zkratce

Klíčové funkce

  • unikátní design
  • zvláštní způsob mechanického ovládání
  • ovládání hlasem
  • ukrytý VGA fotoaparát
  • vestavěné handsfree

Síť: 900, 1 800 a 1 900 MHz

Rozměry: 115 × 32 × 19 mm

Hmotnost: 84 g

Displej: až 65 536 barev,  rozlišení 104 × 208, aktivní technologie

Fotoaparát: VGA

Internet a připojení: prohlížeč XHTML, komunikační softwarový balík PC Suite, CSD, HSCSD, GPRS, Bluetooth, infraport

Udávaná výdrž: až 240 h pohotovost, až 180 min hovoru, baterie Li-Ion 700 mAh

Témata článku: Nokia, Nokia 7280, Mobil

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

** Klasické tlačítkové mobily se stávají okrajovou záležitostí ** Některým lidem k používání přitom bohatě postačují ** Ze zhruba stovky dostupných modelů vybíráme 11 nejlepších

24.  11.  2017 | Láska Jan | 9

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

** Nebudeme mluvit o iPhonu, ale o tom, co udělal se světem smartphonů ** Představíme obrněné Androidy, dvojčata iGet Blackview ** Chybět nebude ani Pavlač s komentářem toho nej z uplynulého týdne

14.  1.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 7

Nokia 6: Vytoužený návrat legendy je tu

Nokia 6: Vytoužený návrat legendy je tu

** Nokia 6 je první smartphone legendární značky v nové éře ** Má však slabý procesor a bude se prodávat pouze v Číně ** Berme ji pouze jako předehru před veletrhem MWC (konec února)

8.  1.  2017 | Kůžel Filip | 50