Nokia 7500 Prism: trojúhelníková dáma

Vzhledově velmi netradiční telefon s tělem samý trojúhelník. Uvnitř se ale ukrývá tradiční prostředí Series 40 vylepšené páté edice (test).
Nokia 7500 Prism: trojúhelníková dáma

Fotoaparát v kosočtverci

Nokia 7500 Prism je osazena klasickým dvoumegapixelový fotoaparátem s diodovým bleskem. Objektiv je umístěn na zadní straně v chromovaném kosočtverci. Krytku objektivu ani autofocus ale bohužel nenajdete. Vlastnosti fotoaparátu jsou prakticky zcela shodné jako u modelu 6300. Maximální velikost snímků je 1 200 × 1 600 bodů a jejich orientace je na výšku. S telefonem se tedy fotografuje klasicky nastojato. Jako spoušť slouží boční tlačítko fotoaparátu nebo střed joysticku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hledáček fotoaparátu a jeho nabídka • hledáček videokamery

Kvalita fotografií nijak nevybočuje z průměru. Snímky mají méně syté až zašedlé barvy, při dobrém osvětlení disponují solidní ostrostí. Fotoaparát tradičně nezvládá makro. Vyfotografovaný text je čitelný jen s obtížemi.

Fotoaparát nabízí standardní výbavu. Disponuje osminásobným zoomem, jeho použitím se ale velikost snímků zmenší na 320 × 240 bodů. Dále si v nabídce nastavíte vyvážení bílé a kvalitu snímku, zapnete samospoušť, sériové snímání nebo noční režim. Nechybí ani pětice barevných efektů. Diodový blesk lze zapnout automaticky nebo ručně. Nelze jej ale použít jako svítilnu ani kombinovat s nočním režimem. Pořízené snímky se dle vaší volby ukládají do paměti telefonu nebo na paměťovou kartu.

Ukázkové snímky pořízené Nokií 7500 Prism:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázka barevných efektů 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Noční snímek bez nočního režimu a bez blesku • s nočním režimem • s diodovým bleskem

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Noční snímek exteriéru bez a s nočním režimem

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Osminásobný digitální zoom pracuje jen na principu výřezů

V telefonu je možné fotky prohlížet na celém displeji, vkládat do nich obrázky, texty nebo rámečky nebo je ořezávat. Snadno je také odešlete na jiné zařízení přes Bluetooth nebo vytisknete na tiskárně s podporou PictBridge. V Galerii je adresářová struktura vnitřní paměti telefonu a paměťové karty zcela oddělena. Není ale problém soubory přesouvat nebo je třídit do složek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Galerie slouží jako správce souborů • dva způsoby zobrazení náhledů • prohlížení fotografie přes celý displej

Natáčené video ve formátu 3GP má stále maximální rozlišení jen 176 × 144 bodů. Jeho délka je omezena jen volnou pamětí. Při natáčení lze využít zoom.

Telefonování beze změny

Telefonní funkce jsou u uživatelského prostředí Series 40 páté edice beze změny. Telefonní seznam v telefonu má kapacitu pro tisíc jmen a lze jej různě upravit podle svých potřeb. Ke každému kontaktu můžete uložit mnoho údajů. Jen namátkou pět telefonních čísel, e-mailovou, webovou a poštovní adresu, narozeniny, firmu, pracovní zařazení a přezdívku. Jméno je rozděleno na křestní jméno a příjmení. Díky tomu odpadnou problémy při synchronizaci telefonu s Outlookem. Kontakty lze odlišit rozdílnými vyzváněcími melodiemi a ke každému přidat obrázek nebo videoklip, který se zobrazí, pokud vám dotyčný zavolá. Zvuk ve sluchátku je kvalitní. K dispozici je i hlasité handsfree a záznamník hovorů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dva způsoby zobrazení telefonního seznamu • detail kontaktu a jeho editace

V telefonním seznamu můžete nalézt jen kontakty uložené v telefonu, na SIM kartě nebo obojí společně. Vyhledávání mezi nimi probíhá postupným psaním. Telefonní seznam může být zobrazen jako obyčejný seznam jmen, seznam jmen i s číslem nebo jmen s přiřazeným obrázkem. Možnost zvětšení písma jistě přijde vhod osobám s horším zrakem. Aby toho nebylo málo, kontakty se dají roztřídit do skupin, podle nichž můžete filtrovat hovory. Zmínku si zaslouží i propracované hlasové vytáčení bez nutnosti namlouvání hlasových poznámek.

Nokia 7500 Prism podporuje sítě GSM na všech čtyřech frekvencích (850/900/1800/1900 MHz). Pokud toužíte po videohovorech nebo rychlých datových přenosech, musíte si počkat na vyšší model z řady Prism s označením 7900.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabídka telefonního seznamu • skupiny volajících • editace vyzváněcího profilu

Vyzváněcí profily nabízejí široké možnosti personalizace telefonu. V telefonu je jich celkem sedm, přitom každý umožňuje nastavit vyzváněcí melodii, zvuky Push to talk, vibrace, tón zprávy i kláves. Díky nim můžete i filtrovat hovory. Každý profil lze aktivovat i dočasně s nastavením doby, kdy má vypršet. Jeden z profilů má název Letadlo a po jeho aktivaci se zcela odpojí vysílací část telefonu. Všechny další funkce ale zůstanou v provozu. Totéž se stane, pokud telefon zapnete bez vložené SIM karty. Telefon zvládne vyzvánět čtyřiašedesátihlasou polyfonií nebo jakýmkoliv souborem ve formátu MP3, AAC, WMA a AMR.

Zprávy: jeden editor a e-mail bez Javy

V oblasti zpráv již Nokia 7500 Prism přináší podstatnější rozdíly. V telefonu najdete nyní již jen jeden editor pro společnou tvorbu textových i multimediálních zpráv, který dole obsahuje lištu pro vložení obrázku, videa, vizitky, poznámky z kalendáře apod. Jakmile takovýto objekt do zprávy vložíte, automaticky dojde ke změně na zprávu MMS. Ručně lze typ zprávy změnit pomocí kontextové nabídky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nový a společný editor zpráv • při přijetí zprávy vidíte číslo na displeji • čtení SMS středním písmem

Editor nabízí tři velikosti písma, přičemž nejmenšího fontu se na displej vejde deset řádků při čtení i psaní. K dispozici je slovník T9, který dokáže v případě potřeby diakritiku ořezat. Maximální délka textové zprávy je tisíc znaků. Od tohoto čísla se také při psaní odpočítává. Kromě přímého napsání čísla příjemce do políčka nad rozepsanou zprávou lze číslo vybrat také ze seznamu posledních příjemců. Jeden kontakt si lze nastavit jako oblíbený. Bude se pak vždy při výběru čísla objevovat na první pozici. Kromě klasických SMS a MMS zpráv umí nová Nokia odesílat také zprávy přímo na displej nebo zvukové zprávy, kdy se zaznamenaný zvuk odešle přes MMS.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabídka zpráv • výpis doručených SMS

E-mailový prohlížeč již konečně není vestavěná javová aplikace, ale je zapracován přímo do nabídky telefonu. Rozumí si s protokoly POP3, SMTP a IMAP4 a dokáže obsluhovat až pět schránek zároveň. Nově lze nastavit i automatickou kontrolu a stahování celých zpráv nebo jen hlaviček. Maximální velikost odesílaných i přijímaných příloh není omezena. S nastavením e-mailového klienta vám pomůže wapový průvodce.

Témata článku: Nokia, Recenze, Nokia 7500 Prism, Nokia 7900 Crystal Prism, Nokia 7900 Prism, HSCSD, Dáma, Trojúhelník, Plastový vzhled, Zaznamenaný zvuk, Hádání, Trojúhelníkový tvar, Noční snímek, Kožené poutko, Ochranné sklíčko


Určitě si přečtěte

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 126

RECENZE: Redmi Note 7 je skvělá volba s jedinou chybičkou

RECENZE: Redmi Note 7 je skvělá volba s jedinou chybičkou

** Ani Note 7 nezlomil kletbu chybějícího NFC ** Drobná vylepšení mezi generacemi přibližují Redmi Note dokonalosti ** 48 MPx nemusí automaticky znamenat marketingový výkřik do tmy

Martin Herodek | 27

RECENZE: Xiaomi Mi 9 SE – odlehčená špička s ještě zajímavější cenovkou

RECENZE: Xiaomi Mi 9 SE – odlehčená špička s ještě zajímavější cenovkou

** Kompromisy ve výbavě nejsou omezující ** Čtečka v displeji překvapí rychlostí i minimem chybných čtení ** Telefonu chybí nějaká specialita, kterou by se dokázal blýsknout

Martin Herodek | 5