Nokia 7600: inteligentní obluda (test)

Nokia 7600 není žádný smyšlený výtvor výtvarníka, ale reálný a po čertech dobře vybavený GSM telefon s podporou sítí třetí generace. Bohatou nabídkou funkcí nechává konkurenci daleko za sebou.
Nokia 7600: inteligentní obluda (test)

Displej uživatele potěší

Chloubou telefonu je jeho barevný displej. V rodokmenu má uvedeno TFT, a proto zůstává jeho čitelnost i při ostrém slunci na velmi dobré úrovni. Přestože Nokia 7600 patří do rozvětvené rodiny Series 40, nabízí vyšší rozlišení displeje 128 × 160 bodů. Zobrazitelná barevná škála je 65 tisíc barev. K displeji nemám žádné námitky, barevné podání i podsvícení je výborné. Pochválit musím spořič displeje, který v klidovém stavu zobrazuje přesný čas. Při zmeškaném hovoru nebo příchozí textovce zobrazí kromě času také příslušné ikony, a tak máte stále přehled, co se s telefonem dělo během vaší nepřítomnosti bez nutnosti vstoupit do základního menu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V detailech lze spatřit rozdílnost materiálu

Grafické rozhraní je již tradičně reprezentováno maticí devíti ikon nebo seznamem, kdy jsou jednotlivé ikony pod sebou. Opět se setkáte s novým designem započatým už v modelu Nokia 7250i nebo 6220. Největší novinkou zůstává rozšířená nabídka funkcí ve stavovém řádku. Místo obvyklých dvou má uživatel na výběr funkce tři. Toto řešení se mi líbí, protože značně usnadňuje a urychluje práci s telefonem. Nechybí ani tradiční volba barevného schématu, volit můžete mezi šesti odstíny.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mikrofon a repráček hledejte v rozích telefonu

Klávesnice neuklidní

Ovládání telefonu obstarávají tři klávesy – dvě kontextové a pětisměrná navigační. O navigační klávese lze mluvit pouze v superlativech, má skvělé tvarování, přesný chod a je dostatečně velká. To samé se bohužel nedá říci o zbytku kláves, které vám budou během používání doslova pít krev. Asi nejhůř je na tom klávesa s piktogramem zeleného telefonu sloužící pro aktivaci hovoru. Má podlouhlý tvar a je usazena níže než okolní klávesy. Při pokusu o její stisknutí buď stisknete levé kontextové tlačítko, nebo nic. Pomůže vám až nacvičený trik se špičkou nehtu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
K některým klávesám se budete těžko dostávat

Podobně jsou na tom i zbývající tlačítka v numerické klávesnici. I když je mnozí srovnávají s analogicky uspořádanými tlačítky u konkurenčního modelu Siemens SX1, pouhé uspořádání není vše. U SX1 jsou sice tlačítka také po stranách displeje, ale na rozdíl od Nokie 7600 mají všechna stejný tvar a jsou příjemně vystouplá. Na Nokii se však každé tlačítko chlubí jinou velikostí a navíc jsou v jedné rovině bez výraznějších rozestupů. Jejich rozmístění nepředstavuje větší problém při psaní, rychle si totiž zvyknete psát oběma rukama, ale s jejich velikostí a „utopením“ si nebudete vědět rady.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Výměně karty SIM předchází malé rukodělné cvičení

Bohužel se moc nevyvedla ani tlačítka po stranách telefonu. Jsou příliš drobná a schovaná, snad s výjimkou tlačítka pro focení, které je umístěno v pravém oblouku a tudíž nepatrně vystupuje na povrch.


Další kapitola odhalí, jak se s Nokií 7600 telefonuje a pracuje s textovkami.

Témata článku: Nokia, Recenze, Nokia 3200, Nokia 7250i, Nokia 7600, Siemens SX1, Pohodlné telefonování, I/O, Test, Kvalitní připojení, Rekordní paměť, Podlouhlý tvar, Stejný tvar, Komunikační software


Určitě si přečtěte