Nokia 7700 - první dojmy z nového komunikátoru

Jedna z posledních novinek finského výrobce směřuje do kategorie komunikátorů. Naši zahraniční kolegové ji měli možnost vyzkoušet, v článku naleznete první postřehy a několik živých fotografií.
Nokia 7700 - první dojmy z nového komunikátoru
Kapitoly článku

Něco takového jsme nečekali

Na konci října Nokia představila novinku v podobě komunikátoru 7700, který je postaven na nové platformě Series 90. Tento přístroj nás trošku zaskočil, původně jsme totiž očekávali nástupce modelu 9210i. Zejména po vzhledové stránce je Nokia 7700 dalším z šílených výsledků finských designérů, kteří si rozhodně servítky neberou. Tento model je typickým příkladem toho, jak vzniká telefon na čistém listu papíru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabízíme dva obrázky: první v nadživotní velikosti (189 kB), druhý ve standardním rozlišení

Ačkoli je novinka s označením 7700 zcela něčím novým, kapku inspirace bezpochyby pochytila u modelů 3300 a N-Gage. Tvarem spíše ovalné zařízení bohužel trpí stejným neduhem právě jako herní N-Gage, telefonování totiž probíhá s hranou u ucha. Ovládání je svěřeno dotykovému displeji a ovládacímu peru, klávesnice bohužel chybí, proto nemůžeme mluvit o nástupci komunikátoru 9210i.

 
Plocha komunikátoru: přehled aplikací

Tento komunikátor se začne prodávat až v druhém čtvrtletí nového roku, naši švýcarští kolegové z webu www.mobilemag.ch jej měli možnost vyzkoušet už před dvěma týdny, proto vám zprostředkovaně přinášíme několik jejich postřehů. Podrobný seznam funkcí hledejte v našem dřívějším představení nebo na konci tohoto článku.

Spíš PDA než mobil

Podle jejich zkušeností jsou první dojmy zneklidňující, týká se to zejména držení a manipulace s komunikátorem. Nokia 7700 připomíná spíše herní konzoli než „telefon“, proto ta paralela s N-Gage. Už samotné provedení hlavních ovládacích tlačítek (joypadů) je podobné herním konzolím.

  

Co se ovládání týče, základem je mód podobný kapesním počítačům (PDA), prostředí typické z mobilů je zde odsunuto daleko na druhou pozici. Podle autorů je v tomto ohledu mnohem lepší i Sony Ericsson P800/P900 s aktivním krytem.

  

Rozměry komunikátoru jsou 134 x 80 x 22 mm, zde můžeme přivřít oko, neomluvitelná je ovšem váha přístroje, 184 gramů je v dnešní době citelná zátěž. Autoři rovněž hodnotí operační systém Series 90, který byl sice ještě v beta verzi, ale i tak se údajně dost liší od Series 60 (Nokia 7650, 3650, 6600 atd.).

Hezčí ikonky v menu

Základem vnitřní nabídky je ukazatel stavu baterie a síly signálu vpravo nahoře, důležité je rovněž tlačítko pro návrat do hlavního menu. Celkové grafické rozhraní je velmi povedené, vkusně vypadají také ikonky. Jednotlivá okna se překrývají jako ve Windows, občas se ale objevil problém s navigací, v záplavě informací se tedy můžete hravě ztratit. Docela kladně je autory hodnocen organizér (kalendář, úkoly), řešení kontaktů, synchronizace, SMS, MMS i elektronická pošta.

 

Jak už bylo řečeno, klávesnice je dotyková, ovládací stylus je šikovně schován uvnitř telefonu. Pokud budete chtít cokoli psát, můžete vybírat ze dvou způsobů – jedním je virtuální softwarová klávesnice a druhým ruční systém rozpoznávání písma. Při prvním způsobu vadí malá velikost písmenek, v případě ručního psaní nenabízí plocha displeje moc prostoru, navíc má docela nestandardní rozměry.

  


V další kapitole se podíváme na multimediální funkce a podrobné parametry komunikátoru

Témata článku: Nokia, Nokia 7650, Nokia N-Gage, Sony Ericsson P800, Komunikátor, Finský design, Usilovné hledání, První způsob


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10