Nokia 7710: jak se ovládá nový komunikátor

Komunikátor Nokia 7710 používá nové grafické prostředí Series 90 a první kontakt lze výstižně vyjádřit slovem „šok“. Co všechno nejnovější symbianová platforma nabízí, jak se ovládá a jak se píše na zařízení bez klávesnice? Prozradí vám to podrobný článek a více než 80 názorných obrázků.
Nokia 7710: jak se ovládá nový komunikátor
Kapitoly článku
Ovládání a grafické prostředí mobilních telefonů už asi nikoho nemůže překvapit. Jistě, někdy je lépe vyřešené, jindy je cesta k požadované funkci delší a komplikovanější; v zásadě se ale stále jedná o variaci na jedno téma. Ani kapesní počítače už nepřekvapí, jejich ovládání je celkem standardní. Když ale poprvé dostanete do ruky Nokii 7710, bude to šok a nějakou dobu se téměř vůbec nebudete orientovat.

Komunikátor Nokia 7710 totiž používá zcela nové grafické prostředí Series 90. Je opět založeno na operačním systému Symbian 7.0s, vypadá ale úplně jinak než smartphony Series 60 nebo komunikátory Series 80. Ještě před recenzí Nokie 7710 jsme proto připravili tento samostatný článek. Vůbec se nebude věnovat funkcím a možnostem komunikátoru, ale pouze prostředí a ovládání nové platformy Series 90.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 7710: první komunikátor se Symbianem Series 90

Jen velmi stručně: co je to Nokia 7710? Oficiálně je to multimediální smartphone, blíž než k telefonu má ale ke kapesním počítačům, takže v terminologii, kterou používáme, to je komunikátor. Nemá klávesnici, ovládá se výhradně prostřednictvím dotykového displeje a několika tlačítek. Zařízení je určeno pro organizaci času, práci s internetovými službami a multimédii. Více ale až v připravované recenzi.

Tři série

Uživatel chytrých telefonů a komunikátorů založených na Symbianu se s vlastním operačním systémem ani nepotká. Komunikují s ním totiž grafické nástavby. Sony Ericssony používají nástavbu UIQ, Nokia má své platformy nazvané Series:

  • Series 60: je určena pro chytré telefony bez dotykového displeje
  • Series 80: je určena pro komunikátory, jejichž na šířku orientovaný displej není dotykový
  • Series 90: pro komunikátory s dotykovým displejem

Zatímco telefony z řad 60 a 80 jsou už všeobecně známé, k Series 90 zatím patří jen jediné zařízení. Průkopníkem měla původně být Nokia 7700, její vývoj byl ale zrušen a nahradil ji menší a lehčí model 7710. Ten se právě začíná prodávat.

Nokia platformu Series 90 představila 28. října 2003.

Její veličenstvo Plocha

Displej telefonu je opravdu obrovský, měří 80 × 40 mm a má velmi jemné rozlišení 640 × 320 bodů. Zobrazí pětašedesát tisíc barev. Displej je orientovaný na šířku, což je praktičtější než orientace displeje chytrých telefonů a běžných kapesních počítačů. Na šířku se lépe čtou dokumenty, tabulky, lépe se prohlížejí internetové stránky.


Široký displej je dobrý třeba na prohlížení webu

Když Nokii 7710 zapnete, objeví se hlavní plocha s mnoha ikonami vestavěných a doinstalovaných aplikací. Trochu se divím, že se Nokia, která platformu Series 90 vyvinula, nepodívala ke konkurenci a pro plochu nepoužila nějaký souhrn aktuálních událostí. Třeba tak, jak to dělá Microsoft u svých kapesních systémů, nebo sama Nokia u posledního smartphonu 6680. Je přece velmi důležité a praktické dozvědět se hned, kdy je příští schůzka, jaké přišly e-maily a další důležité informace. Samotný správce programů mohl být až o úroveň níž.


Plocha: obrovský seznam aplikací a dalších zástupců

Rozmístění položek na ploše si uživatel může snadno upravit: přeskládat položky přesně tak, jak potřebuje. Nemusí navíc jít jen o programy, zástupce lze přiřadit libovolnému souboru. Aby na ploše nenastal zmatek, dají se ikonky rozdělit do různých skupin a zobrazení podle nich filtrovat.

  
Postup založení nové skupiny zástupců

  
Nová a zatím prázdná skupina • přidávání zástupců • a je hotovo

  
Kdyby program pro snímání obrazovek dokázal uložit vše, co je na displeji, viděli byste, jak právě táhnu ikonu na nové místo • další způsob přidání zástupce do skupiny: prostřednictvím vlastností • na pozadí plochy může být obrázek

Přestože na obrázcích až na pár výjimek vidíte stále stejnou grafiku, Series 90 podporuje grafická témata, tzv. Motivy, které dovedou prostředí výrazně změnit. V telefonu, který mám k dispozici, jsou dvě témata, další se časem určitě objeví na internetu. Nokia navíc předevčírem vydala nástroj Theme Studio, se kterým můžete tvořit vlastní grafiku.

 
Tmavší motiv

 
Nastavení motivu


V následující kapitole podrobně rozeberu jednotlivé sekce, ze kterých se skládá displej. Popíšu také funkci hardwarových tlačítek a postesknu si nad klávesnici

Témata článku: Nokia, Smartphony, Ostatní, Software pro mobily, Symbian, Komunikátor, Nové místo, Komentovaná galerie, Malá verze


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15