Nokia 7710: s novým firmwarem úplně nový komunikátor

Nokia před několika týdny uvolnila nový firmware pro model 7710, komunikátor s dotykovým displejem. Došlo nejen k výraznému zlepšení rychlosti, ale byly také doplněny nové funkce. Komunikátor je díky tomu výrazně použitelnější než dříve.
Nokia 7710: s novým firmwarem úplně nový komunikátor

Původní firmware, s nímž se Nokia 7710 začala prodávat, mnoho uživatelů zklamal. Komunikátor byl pomalý a nepříliš stabilní, proto není divu, že si nezískal mnoho příznivců. Nokia s touto novinkou vkročila na neznámou půdu – ještě nikdy předtím nenabídla podobné zařízení s velkým dotykovým displejem, který je oproti mainstreamu navíc orientován na šířku, nikoliv na výšku. Na jedné straně je to praktičtější, třeba při surfování internetem nebo čtení mailů, na straně druhé se komunikátor hůře ovládá jednou rukou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 7710

Tip: Přečtěte si test bluetoothové klávesnice v kombinaci s Nokií 7710

Rychlejší, ještě rychlejší

Asi před dvěma měsíci jsem si nechal nehrát firmware 4.01. Komunikátor se o poznání zrychlil, a to jak odezvy systému, tak i aplikace, např. prohlížeč internetu nebo SmartMovie. Nový firmware 4.10, který je na pultech sotva pár dnů, nabízí ale ještě výraznější změny. Některé funkce jsou rychlejší o více než 50 %, ostatně podívejte se na výčet zlepšení, který publikovala přímo Nokia:

 • otvírání kontaktů: 19 %
 • vyhledávání kontaktů: 43 %
 • otvírání obrázků: 58 %
 • otvírání aplikace Zprávy: 29 %
 • otvírání příchozí SMS: 52 %
 • otvírání e-mailu: 22 %
 • otvírání MMS: 20 %
 • vytvoření SMS (otevření editoru): 40 %
 • vytvoření e-mailu (otevření editoru): 40 %
 • vytvoření MMS (otevření editoru): 27 %
 • otvírání playlistu: 75 %

Klepněte pro větší obrázek
PowerFile: jedna z mála užitečných aplikací pro Nokii 7710

Zejména mne potěšila rychlejší práce s obrázky, otevření obrázku je nepoměrně svižnější a současně je rychlejší změna jeho velikosti, když se chcete podívat třeba na detaily. Navíc – a to oceňuji skutečně nejvíce – před otevřením obrázku nemusíte čekat, až se načtou náhledy všech obrázků ve složce, což trvá stále dost dlouho.

Klepněte pro větší obrázek
Práce s obrázky je výrazně rychlejší

Rychlejší je také práce s internetem, např. oblíbené položky se otevřou rychleji než dříve, svižnější je i rolování stránkou. O něco plynulejší je i přehrávání videa ve SmartMovie, což ukazuje na samotné zrychlení systému; SmartMovie je totiž aplikace třetí strany. Stále ale musíte pracovat s videem s polovičním fps, ideálně 12 nebo 12,5, dle zdroje. Zkusil jsem i širokoúhlý film v rozlišení 480 x 240 s 12,5 fps (samozřejmě v režimu fullscreen) a dalo se na něj dívat zcela bez problémů. Jen rychlejší scény se trošku zadrhávaly, ale skutečně jen minimálně. Při menším rozlišení se dá dívat i na 25fps film, ale stále to není ono.

Telefonování jako s mobilem

Jednou z nejdůležitějších novinek je možnost vytáčet čísla jednou rukou. Aplikaci telefon lze snadno (tlačítkem „A“) otočit o 90 stupňů, chytnout komunikátor jako klasický mobil a na virtuální klávesnici normálně vyťukat číslo. Pokud máte dlouhé nehty, displej ani neupatláte. V tomto režimu se do kontaktů dostante po stisku tlačítka „#“ – v okně se nad keypadem objeví seznam.

Klepněte pro větší obrázek
Číslo můžete nyní vyťukat i v režimu „nastojato“

Hudební přehrávač mne velmi potěšil možností vytvořit playlist přímo v aplikaci, seznam hudby už tak nemusíte vytvářet mimo telefon. S playlistem se pracuje pohodlně, lze přidat celou složku najednou, přejmenovat skladby, měnit jejich pořadí atd. Škoda jen, že stále nemůžete přehrávat soubory WMA.

Klepněte pro větší obrázek
Konečně je možné sestavit vlastní playlist přímo v telefonu

Další vylepšení se týká internetového prohlížeče. Přibylo kontextové menu, stačí podržet pero na jednom místě delší dobu a zobrazí se nabídka s možností vypnout flashové animace, obrázky (dříve to nebylo možné), měnit rozlišení, kopírovat odkaz či otevřít odkaz v novém okně. Přepínání rozlišení (80, 100 a 120 %, případně přizpůsobení obrazovce) tlačítkem „A“ není oproti dřívějšku cyklické, ale můžete si vybrat z nabídky.

Klepněte pro větší obrázek
Kontextová nabídka prohlížení internetu

Aktivně neaktivní režim

Mezi drobnosti patří možnost zobrazit náhled SMS; v seznamu textovek (přijatých i odeslaných) se zobrazí pod jménem odesilatele prvních 60 znaků textu. Spíše zajímavostí je funkce Aktivní pohotovostní režim, kdy se místo Plochy s ikonami zobrazí obrázek přes celý displej. Po levé straně čtyři ikony programů, které můžete sami zvolit a dole pak aktuální profil, datum a čas.

Klepněte pro větší obrázek
Náhled SMS

Po zkušenostech z Nokie 6681 jsem očekával také zobrazení aktuálních událostí z kalendáře a úkolů, bohužel toto chybí. Aktivní pohotovostní režim tak v podstatě ztrácí smysl; přitom stačilo jen málo. Chabou náplastí je možnost dát na pozadí obrázek přímo z aplikace Obrázky, není nutné jít do nastavení plochy.

Klepněte pro větší obrázek
Aktivní pohotovostní režim

Novinkou je také podpora několika nových bluetooth bondovek, Nokia Music Packu (viz recenze), zlepšena byla funkčnost mobilní televize (se speciálním adaptérem). S příchodem firmwaru 4.01 bylo také zvýšeno rozlišení fotoaparátu z 1 mpix na 1,3 mpix, s firmwarem 4.10 se mi navíc fotografie zdají kvalitnější za špatných světelných podmínek.

To všechno je skvělé – až na jednu drobnost, kterou ale Nokia nemůže zcela ovlivnit: nedostatek aplikací. Věřil jsem, že se jich bude postupem času objevovat stále více, opak je ale pravdou. Zkrátka vývojáři této platformě moc nevěří, pravděpodobně se nevyplatí vyvíjet aplikace pro jediné zařízení. Přitom Nokia 7710 je s novým firmwarem o poznání použitelnější.

Diskuze (18) Další článek: Eurotel bude prodávat Nokii 6680

Témata článku: Nokia, Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Firmware, Nový firmware, Komunikátor


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40