Nokia 7710: správná nebo slepá cesta? (velký test)

Je to první Nokia s dotykovým displejem – s obrovským displejem. Má megapixelový fotoaparát, používá novou verzi Symbianu a výrobce nelže, když říká, že je multimediální. Připravili jsme velmi podrobnou recenzi.
Nokia 7710: správná nebo slepá cesta? (velký test)

Výborná pro organizaci času

V aplikaci Hodiny se standardně zobrazují dvě světová města, která si zvolíte. Můžete nastavit několik budíků a u každého z nich ale vybrat opakování: denní, týdenní nebo v pracovních dnech.


Hodiny a budík

Kalendář lze prohlížet v denním, týdenním a měsíčním zobrazení. Stejně jako adresář se dá synchronizovat s počítačem a k možnostem kalendáře nemohu mít výhrady. Lze nastavit všechno, co je pro organizaci času potřeba: téma, místo, začátek, konec, upozornění, opakování i poznámku. Úkolovník je samostatná aplikace, jednotlivé úkoly se ale u svých termínů mohou zobrazovat i v kalendáři. Nokia 7710 vůbec neobsahuje aplikaci Poznámky.

 
Měsíční a denní pohled na kalendář • týdenní zobrazení

 
Přidávání nové položky do kalendáře • nový úkol

Diktafon lze ovládat vnějším tlačítkem na boku. Délka záznamu je limitovaná velikostí paměti, v nastavení můžete zvolit, jestli chcete nahrávat ve formátu AMR nebo WAV. Nahrávat lze i probíhající hovor.

 
Diktafon

Kalkulačka mi kvůli svým ozdobeným tlačítkům přijde trochu nepřehledná. Nebere ohled na přednost některých matematických operací. Aplikace Převodník provádí přesně to, co byste od ní očekávali.

  
Dvě podoby kalkulačky • převodník jednotek

Na internet s ním

Nokia 7710 podporuje GPRS a EDGE třídy 10 a kdybyste náhodou potřebovali, spojí se i prostřednictvím HSCSD. Nokia umí do komunikátorů přidat Wi-Fi, v 7710 ale na tuto technologii zapomněla; stejně jako na infraport. Komunikátor má samozřejmě hardwarový modem a s počítačem se dá propojit přes dodávaný USB kabel nebo Bluetooth.

 
Aktivní GPRS spojení • čítač aktuálně přenesených dat

 
Protokol datových a hlasových spojení • detailní informace

 
Ovládání Bluetooth

Přímo v telefonu lze připojení k internetu kromě e-mailového klienta použít také v internetovém prohlížeči. Přesně tady se projeví největší výhoda širokoúhlého displeje. Stránky se zobrazují stejně jako na počítači, nejsou nijak deformované. Výborné je zejména zobrazení stránek na celý displej. I když ale použijete největší zvětšení, písmo v internetovém prohlížeči je stále hodně malé.

 
Základní stránka prohlížeče • záložky • textová verze MobilManie

Práce s prohlížečem je v rámci možností přijatelně rychlá; počítač to ale rozhodně není, srovnávám spíš s Nokiemi 9300 a 9500. Někdy se Nokia rozhodne stávkovat a na chvíli zamrzne, párkrát jsem musel dokonce vytahovat baterii.

  
Grafická MobilMania v okně • CNN na celém displeji

Pouze v internetovém prohlížeči funguje kontextová nabídka, která se objeví po přidržení pera na jednom místě. U odkazu nabídne například otevření v novém okně. Škoda, že není k dispozici i v jiných aplikací. I u internetu si ale stěžuji na nutnost stále otvírat nabídku. Například pro zavření okna jsou třeba čtyři klepnutí na displej – proč jednoduše není v rohu křížek?

Co se nevešlo

Teď už jen procházím desítkami ikon a hledám, co jsem ještě nezmínil.

Správce souborů: jeho funkce je jasná, funkčnost však omezená – nepustí vás jinam než do složky s dokumenty.

Ovládací panel: centrum nastavení komunikátoru.

Najít: funkce pro hledání ve všech databázích a souborech v komunikátoru. Je jedno, kde se hledaná fráze nachází, prohledá se úplně všechno.

MobiReader: čtečka elekronických knih, která v telefonu nebyla standardně, můžete ji ale doinstalovat. Na velkém displeji je čtení opravdu pohodlné. U českých knih ale zlobila diakritika a kvůli omezenému správci souborů se mi do komunikátoru nepodařilo nainstalovat český font.

  
Elektronická kniha v okně • na celém displeji • problém s háčky a čárkami

Správná nebo slepá?

Závěr článku bude stejně jako začátek trochu nejistý. Asi všichni se shodneme, že Nokia 7710 je průkopník, že tady zatím nebylo žádné podobné zařízení. Dál se ale názory budou trochu lišit. Existuje skupina lidí, kteří nedají dopustit na dotykový displej a ovládání perem. Pro ně bude 7710 ideální komunikátor. Uživatelé, kteří jsou přesvědčeni, že není nic efektivnějšího než klávesová zkratka, by se ale měli zaměřit na jiné produkty, třeba komunikátory Nokia řady 9. Patřím mezi ně a ovládání Nokia 7710 mi opravdu příliš nesedlo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V balení kromě komunikátoru najdete nabíječku, jednoduchý stojánek, sluchátka,
USB kabel, paměťovou kartu MMC, náhradní pero, CD a příručky

Funkčně je Nokia 7710 velmi dobře vybavená. K funkcím nemám velké připomínky a pokud ano, týkají se spíš ovládání – ergonomie. Pořád si ale říkám, jestli třeba nejsem staromilec, který nevidí, že budoucnost je pouze v dotykovém displeji a neustálém klepání perem. Záměrně proto nedělám žádný kategorický závěr.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jednoduchý skládací stojánek 

Nokia ale rozhodně poddimenzovala výkon 7710. Prodlevy jsou opravdu citelné a hodně znepříjemňují práci. Zrychlení by mělo být hlavním cílem do další verze komunikátoru.

Podrobné parametry Nokie 7710 najdete v katalogu komunikátorů

Nokia 7710 není komunikátor pro každého a řada Series 90 má podle mého názoru zatím menší potenciál než zařízení z řad Series 60 a 80. Běžný uživatel možnosti systému asi neocení, bude pro něj příliš komplikovaný. To je ale naopak výhoda pro lidi, které označujeme jako technoidy. Jim se Nokia 7710 bude stoprocentně líbit.


Do poslední kapitoly jsme připravili fotogalerii. Najdete v ní také obrázky, které jsme v článku vůbec nepoužili

Témata článku: Nokia, Recenze, Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Nokia N-Gage, Cesta, Slepá cesta, Levý okraj, Oznámená cena, Běžná verze, Špatná ergonomie, Elektronická kniha, Nový úkol, Základní stránka, Tabulkový procesor, Klávesová zkratka, Velký, Nepříjemný zvuk, Staromilec, Malá verze, Velký test, Boční strana, Velký reproduktor, Test


Určitě si přečtěte