Nokia 8390 – barevný mobilek na cesty

Na letošním CeBITu představila Nokia tři nové mobilní telefony, které vzbudily nemalý ohlas široké veřejnosti. Největší naděje však Nokia vkládá do 8310, která určitě zaujme netradičním barevným provedením. Dočká se také mladší sestřičky jménem 8390.
Nokia 8390 – barevný mobilek na cesty

Velmi zajímavý telefonek

Vždy, když jsme na MobilManii o nových Nokiích psali, zvedla se bouřlivá vlna diskusí. Jedni chválili a opěvovali, jiní haněli a zatracovali. Je zřejmé, že „všemlíbícíse“ design stařičkých 6110 a 5110 je ten tam. Jsme v novém tisíciletí tak proč si nedopřát nový vzhled? Tímhle mottem se finský výrobce bez debaty řídí. Nokia 8310 i 8390 (vzhledem se neliší) jsou určeny do rukou mladým lidem, kteří se chtějí odlišovat, chtějí být „in“ a mít svůj image, k čemuž je stylový mobilní telefon hlavní podmínkou. Vraťme se ale k 8390. Čím se odlišuje?

Američan

Na první pohled od sebe 8310 a 8390 nerozeznáte. Jsou si podobné jako vejce vejci. Kdo se v pojmenování mobilních telefonů Nokia trochu vyzná, zjistí, že přístroje s označením xx90 jsou sice duální, ovšem podporují evropských 900 MHz a amerických 1900 MHz (PCS), nikoliv však evropských 1800 MHz – zde může vzniknout problém, pokud takový mobil chcete používat třeba u Oskara. Pro ty, co ještě o 8310 neslyšeli, zopakujeme funkce a vlastnosti. Rozměry 97 x 43 x 17 milimetrů můžeme směle přirovnat ke starší 8210. Ani hmotnost 84 gramů není nejhorší. Hlavní inovací co se funkcí týče je přítomnost obou u nás nabízených rychlých datových přenosů HSCSD a GPRS. Wapový prohlížeč ve verzi 1.2.1 ve spojení s GPRS nám zpříjemní svou rychlostí a pohodlím surfovaní po wapových vlnách. Nokia již experimentovala s vestavěným rádiem u přístrojů určených do starší analogové sítě NMT – tudíž nebyl důvod tuto funkci do nových přístrojů nezařadit. Každý rádio sice nevyužije, ovšem věřím že jeho přítomnost koncovou cenu příliš nezvýšila. Nokia je pověstná svými hrami, bez kterých by 8310 u mladé generace prostě neměla šanci uspět. Prediktivní vkládání textu pomocí slovníku T9 bude – doufejme – češtinu podporovat přímo bez dalšího běhaní do servisu a upgradu firmwaru. Bezesporu užitečnou funkcí je vlastní paměť telefonu na 500 kontaktů o více položkách. Můžete si tedy pod jedno jméno napsat kontakt domů, na mobil, emailovou i klasickou adresu a mnoho dalších poznámek. Osobně doufám, že se postupem času tato funkce dostane i do přístrojů nižších tříd. Samozřejmostí se pomalu stává hlasové vytáčení, novou Nokii však můžeme hlasem i ovládat podobně jako je tomu u Philipsu Azalise či Eiriscconu R520. A poslední – pro mnohé uživatele nejdůležitější přednost? Mnoho výměnných krytů. Vedle několika zajímavých kombinací přímo od Nokie se jistě dočkáme mnoha výrobků od nejrůznějších výrobců výměnných krytů.

Přicestuje na podzim

S Nokii 8390 si do Ameriky zajedeme až koncem letošního roku. Oficiálně má být přístroj představen na Comdexu 2001, který se koná od 12. do 16. listopadu v Las Vegas. Cena zatím není známá, ovšem dle vzoru 8850/8890 bude cena maximálně o dva tisíce vyšší než u 8310.

Ve zkratce:

  • Mobilní telefon Nokia 8390
  • Velikost: 97 x 43 x 17 mm
  • Hmotnost: 84 g
  • Sítě: 900/1900 MHz
  • Pohotovostní doba: až 400 hodin
  • Doba hovoru: až 4 hodiny
  • Doba poslouchání rádia: 20 hodin
  • Další podporované funkce a vlastnosti: časové funkce, budík, rádio FM, slovník T9, kalendář, velká paměť na telefonní čísla, datové přenosy HSCSD a GPRS, IrDA, hlasové ovládání i vytáčení, mnoho barevných kombinací, integrovaná anténa, hry, vibrační vyzvánění, WAP browser ve verzi 1.2.1
  • Datum uvedení na trh: 12 – 16 listopadu na veletrhu Comdex v Las Vegas

Témata článku: Nokia, Nokia 8310, Rádio FM, Mobil

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

** Klasické tlačítkové mobily se stávají okrajovou záležitostí ** Některým lidem k používání přitom bohatě postačují ** Ze zhruba stovky dostupných modelů vybíráme 11 nejlepších

24.  11.  2017 | Láska Jan | 9

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

** Nebudeme mluvit o iPhonu, ale o tom, co udělal se světem smartphonů ** Představíme obrněné Androidy, dvojčata iGet Blackview ** Chybět nebude ani Pavlač s komentářem toho nej z uplynulého týdne

14.  1.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 7

Nokia 6: Vytoužený návrat legendy je tu

Nokia 6: Vytoužený návrat legendy je tu

** Nokia 6 je první smartphone legendární značky v nové éře ** Má však slabý procesor a bude se prodávat pouze v Číně ** Berme ji pouze jako předehru před veletrhem MWC (konec února)

8.  1.  2017 | Kůžel Filip | 50