Nokia 8800: když na to máš, tak se ukaž (test)

Je tu nová vlajková loď značky Nokia. Funkčně výborná, s kvalitním displejem, fotoaparátem a tělem z matné oceli. Je luxusní a krásná... a budete ji čistit každých pár minut. Kdo ji bude mít, toho udělá výjimečným. Chcete ji? Vyvolávací cena 25 tisíc.
Nokia 8800: když na to máš, tak se ukaž (test)

Příslušenství do detailu

Telefon můžete pro nabíjení zasadit do pěkného kovového stojánku. Jeho podstava po obvodu svítí pěkným modrým světlem. Současně s telefonem lze do nabíječky zasunout i druhá baterie, abyste ji pak mohli rovnou vzít s sebou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Stolní nabíječka dokáže dobíjet zároveň telefon i záložní baterii

O čisticím a transportním váčku jsme již mluvili, jako další k telefonu dostanete jednosluchátkové handsfree. To je kvalitou zvuku slušné, svým vzhledem se k 8800 obzvláště hodí. Sluchátko ale v uchu nedrží příliš dobře a spona s mikrofonem je příliš tlustá. Navíc tlačítko pro přijetí a ukončení hovoru nemělo přesný chod a rozpoznat, zda jste jej vůbec stiskli, bylo někdy zhola nemožné. Myslím, že prestižnímu modelu by více slušela bezdrátová náhlavní sada.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Stylová bondovka přibalená k telefonu • podsvícení okrajů nabíječky

Jemně a přesně

Displej je prakticky totožný s tím, který najdeme na Nokii 6230i. Stejné rozlišení, stejné rozměry. Třicet na třicet milimetrů a rozlišení 208 × 208 obrazových bodů. Vyšší je jenom počet barev, který vzrostl na 262 tisíc. Rozdíl ale nejste s to postřehnout.

Každopádně zobrazení je velmi jemné, ostré a dostatečně kontrastní. Radost pohledět. Škoda jen, že barva písma lze měnit pouze pro stav nečinnosti a ne pro celou nabídku. S tmavými tapetami tak nemáte šanci menu pohodlně procházet. Některé popisky prostě neuvidíte. Displej chrání tvrzené sklo, které jen tak nepoškrábete.

  
Barvu písma lze měnit na hlavním displeji • bohužel v nabídce už ne

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej chrání tvrzené sklo • displej je velmi kvalitní • podsvícení kláves je modrobílé 

Klávesnice je vyrobena z plastu. Má dostatečně silné, modrobílé podsvětlení. Díky její vysoké pozici nemusíte palec ruky nepříjemně zalamovat. Psaní je velmi ergonomické. Vždyť se také tlačítka nacházejí díky vysunutí na místech, kde mají jiné telefony displej. Klávesy mají výborný chod.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice je schována pod kovovým krytem

Dlouhý čas mi trvalo, než jsem si navyknul na to, že kontextové klávesy jsou hned vedle válečku pro vysunutí, tedy nejsou součástí klávesnice. Zezačátku jsem často mačkal tlačítka pro ovládání hovorů. Na klávesnici jsou také dvě slepé pozice, které do struktury dobře zapadají.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kdepak jsou kontextová tlačítka? ...vedle opěrného válečku

Špatně se mačkají hvězdička a křížek ve spodní řadě a pak také horní šipka hlavního ovládacího prvku. Potvrzovací tlačítko je titěrné a celým bříškem byste stisknuli současně všechny čtyři směry. Je tedy třeba použít nehet. Levá kontextová klávesa se po pár dnech používání začala nepříjemně viklat. Kdybych si telefon za 25 tisíc pořizoval, pukl bych kvůli tomu vzteky.

V zavřeném stavu si neškrtnete

Když je telefon zavřený, můžete tak akorát přijmout hovor anebo ztišit jeho vyzvánění, popřípadě přijmout textovou zprávu. Nic víc. Uvítal bych, kdyby byl mechanismus vysouvání ošetřen jinak a váleček uprostřed byl opravdovým rolovacím tlačítkem. Ani ovládání hlasitosti na bocích nenajdete.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Opravdu ten váleček není otočný... • na bocích telefonu nejsou žádná tlačítka

Jediné, co ještě můžete použít je hlavní vypínač, jehož opětovným mačkáním můžete listovat mezi profily a potvrdit volbu jeho dlouhým stisknutím.

Klepněte pro větší obrázek
Vypínací tlačítko na horná hraně

Hovory s Nokií 8800 jsou zvukově velmi kvalitní. Dostatečně basové a hlas je krásně čistý. I v samotném menu je možnost aktivace vylepšení zvuku, která na tom má jistě velkou zásluhu. Co jsem ale dostatečně nepochopil, je možnost jejího zapnutí či vypnutí – upřímně řečeno netuším, kdo by si tuto funkci ponechával vypnutou. Proč se tedy dá ovlivnit její aktivita?

Dalším nedostatkem je absence klasického Pop-Portu. Na spodní části naleznete jen klasický konektor pro nabíječku a zdířku pro minijack. Výstup pro handsfree je tak monofonní. Navíc dodávaná bondovka nestojí ani za řeč. Pokud chcete poslouchat rádio, musíte ji mít zapojenou v telefonu – slouží jako anténa. Potom již můžete poslouchat i přes hlasitý reproduktor. Podle všeho by mělo ale rádio i přehrávač souborů MP3 zvládat stereo výstup, ovšem pouze přes Bluetooth.

Klepněte pro větší obrázek
Konektor na spodní hraně

Ikonky bez inovace

Představení telefonu provázely v dubnu informace o speciálně upraveném vzhledu nabídky. Jaké bylo moje překvapení, když jsem telefon zapnul a uviděl provedení stejné, jako má Nokia 6230i. Podle vyjádření českého zastoupení má ale Nokia v záloze i pozměněné ikonky a čeká se na reakci trhu.


Hlavní nabídka s velkými ikonami

Nabídka kontextových kláves může být měněna. Levá slouží pro funkci „Jdi na“ a pravé můžete činnost vybrat. Všem čtyřem směrům hlavního tlačítka lze rovněž přiřadit některou z funkcí nabídky.

Hlavní nabídku si můžete nechat zobrazit buď jako klasické velké ikony, anebo ji můžete uspořádat do matice 3 × 3.


Hlavní nabídka uspořádaná do matice


Třetí kapitola je věnována adresáři a telefonování, podíváme se, jak se na nové 8800 píší zprávy a vyzkoušíme maličký fotoaparát s atypickým rozlišením

Témata článku: Nokia, Recenze, Motorola Razr, Motorola Razr V3, Nokia 6230i, Nokia 7270, Nokia 8800, Nokia 8800 Arte, Nokia 8800 Carbon Arte, Nokia 8800 Gold Arte, Nokia 8800 Sapphire Arte, Nokia 8800 Sirocco, Nokia 8800 Sirocco Gold, Podstava, Ostré slunce, Naprostá nutnost, Počkání, Zvonek, Vysunutá klávesnice, Test, Černé pouzdro, Zbylý model, Poštovní adresa, Neustálé čištění, Klasická nabíječka


Určitě si přečtěte