Nokia 8910: luxus v myším kožíšku (test)

Nokia 8910 je luxusní a velmi drahý mobil, který si nemůže dovolit každý. Už vzhled napovídá, že majitelé tohoto šperku jsou hodně vybíraví – je totiž celý z titanu. A nejen tím zaujme běžné pozorovatele; má totiž unikátní a dosud nepoužitou konstrukci. Jste zvědaví?
Nokia 8910: luxus v myším kožíšku (test)
Kapitoly článku

Miniklávesnička

Všechny ovládací prvky mobilu jsou schovány pod krytem; jediné, co je venku, je tlačítko pro zapnutí a vypnutí mobilu. To má bohužel jednu nevýhodu - nemůžete položit nechtěný příchozí hovor. Musíte zkrátka počkat, až se človíček na druhé vyzvoní.

Tlačítka mobilu jsou všechna chromovaná a velmi drobná. Pamatujete na model 8850? Malé uzounké klávesy, na nichž lze psát textovku jen s velkým sebezapřením. 8910 jde ještě dále: malá jsou totiž i tlačítka pro ovládání mobilu. Kromě toho jsou dvě funkční tlačítka a klávesa pro pohyb nahoru umístěny pod hranou displeje, takže je jejich zmáčknutí docela obtížné - připomíná mi to Ericssony T20 a T29. Dlouhé nehty jsou výhodou.

Trošku výtku si zaslouží podsvícení klávesnice. Protože klávesy a titan není průsvitný, svítí pouze malinké mezery mezi kávesami. Popisy kláves tedy neuvidíte, ani kdybyste se rozkrájeli. Neříkám, že je to nutné, vždyť psát lze i poslepu, ale je to přinejmenším podivné. Jiné řešení by ale zase na druhou stranu nebylo možné. Je to tedy daň za luxus.

Klepněte pro větší obrázek

Samotné ovládání je totožné jako u všech mobilů Nokia - dvě funkční klávesy, dvě kurzorová tlačítka, zelené a červené tlačítko pro zvednutí a položení hovoru. Vše zůstává při starém, někomu toto ovládání vyhovuje, jiném nikoliv. Sám patřím spíše mezi příznivce tohoto ovládání, protože jsem si na něj za ta léta maximálně přivykl.

Displej - malý a bílý

Dost ale bylo titanu, nyní se podívám, co to na mne tak bíle svítí ze tmy - displej. Jeho rozměry jsou naprosto standardní, stejné má např. Nokia 8310 či 8210. I rozlišení je stejné, na displeji lze zobrazit až pět řádků. Zatímco u model u 6510 jsou díky většímu rozlišení písmenka hezky vyhlazená, na 8910 kvůli většímu rastru naopak hranatá. Luxusnímu modelu by dle mého názoru spíše slušelo rozlišení 6510. Podsvícení displeje je jasně bílé s lehounkým nádechem do modra, podobně jako na 8310 - až se mi zdá, že displeje těchto dvou modelů jsou sakumprásk stejné; ale co, komu to vadí? Novinkou je zobrazení dvou odstínů šedi.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Jako Nokia 8310

Zvenku tedy mobil znáte - je to opravdu luxusní kousek, i když se to na první pohled nemusí zdát. Titan je v mobilu použit poprvé, stejně jako unikátní mechanické řešení krytu. Nokia 8910 je jedinečný mobil, alespoň pro oči. Uvnitř se ale nachází staré známé vybavení z Nokie 8310, jediné, co je tu navíc, je Bluetooth. Při popisu funkcí tedy budu opravdu velmi stručný, psal bych jen znovu to, co již napsal Marek Lutonský ve své velké recenzi modelu 8310.

Telefonní seznam je vícepoložkový a má celkem pět set míst; to ovšem jen v případě, že k jednomu jménu umístíte tři čísla a jednu poznámku. Budete-li méně nároční, vejde se do seznamu více, pokud dáte ke každému jménu všech pět čísel a tři poznámky, budete mít v seznamu samozřejmě místa méně. Kontakty lze třídit do skupin, které lze filtrovat v profilu vyzvánění a nastavit jim vlastní zvonění. Profilů vyzvánění je pět a u každého lze nastavit různé chování. Výhodou je možnost zapnout profil jen na určitý čas - třeba jen po dobu schůzky. Po jejím konci se pak opět aktivuje původní profil.

Klepněte pro větší obrázek

Textovky se na klávesnici píší poněkud hůře, naštěstí je tu česká T9, která minimalizuje počet stisků na minimum. Mobil má samozřejmě velkou paměť a umí textovky třídit do složek. E-mailový klient, EMS i MMS chybí, Smart Messaging, který umí posílat obrázkové zprávy, vyzvánění a loga na displej zůstává.

Klepněte pro větší obrázek

Kalendář a úkoly mají stejné provedení jako u 8310 - chybí tedy měsíční či týdenní pohled, který již mají modely 6310 a 6510, je zde stále jen pohled na jednotlivé dny. Pro běžné používání však kalendář bohatě stačí, uložíte si schůzku, volání, poznámku a narozeniny, to všechno včetně možnost upozornění. Úkoly jsou opět nedokonalé: lze nastavit jen prioritu, nikoliv už datum dokončení a upozornění. Kalendář, kontakty i úkoly lze synchronizovat pomocí pomocí standardního programu PC Suite.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Máme i Bluetooth

Ke komunikaci s okolím vám musí stačit infra a Bluetooth, mobily osmičkové řady ke kabelu nepřipojíte. Je ale zvláštní, že 8910 má Bluetooth a 6510 nikoliv - právě tento model spíše než u 8910 budou využívat jeho majitelé k práci a komunikaci s ostatními zařízeními. Bluetooth je v 8910 stejně jako v 7650 implementováno  jen napůl; zatímco u 7650 chybí profil pro bezdrátové sluchátko, u 8910 zase nelze posílat pomocí Bluetooth třeba vizitky. Nokia se asi řídí heslem „ten umí to a ten zas tohle“.

Mobil zvládá všechny typy datových přenosů, jak jsme si u Nokie již zvykli. Máme tu tedy HSCSD v konfiguraci čtyř timeslotů (3+1 nebo 2+2) i GPRS (3+1). Oba typy přenosů lze využít i pro datové přenosy, s konfigurací počítače či PDA nejsou problémy; vše už umíme rozchodit bez problému.

Klepněte pro větší obrázek
Hezký spořič displeje; pokud se vám
nelíbí, můžete jej samozřejmě vypnout.

Kromě těchto standardních funkcí umí 8910 i další drobnosti jako budík (stále není opakovaný), stopky, minutku, má také malý záznamník, kalkulačku, pár obvyklých her a WAP. Zkrátka nic neobvyklého, nechybí ale nic, co byste od takového mobilu očekávali.

Drahý luxus

Nokia 8910 je luxusní mobil, z něhož jedinečný kousek dělá především cena. Luxusní věcičky jsou zkrátka drahé, aby byly jedinečné - kdo by také chtěl, aby jeho draze koupený šperk nosil každý druhý? Za svých třicet tisíc dostanete titanový mobilek, který bezesporu vzbudí všude pozornost. A to je ten důvod, proč si ho pár lidí jistě koupí. Určitě to nebude pro jeho unikátní mechanické řešení a ani proto, že je z titanu. Chcete-li být jedineční, dojeďte si pro Nokii 8910 ve svém Jaguáru.

Ve zkratce:

Témata článku: Nokia, Recenze, Luxus, Nokia 8310, Nokia 8910, Titano M, Myš, Ušlechtilý kov, Náhodný kolemjdoucí, Matrjoška, Test, Vystřelení, Lux, Luxusní věc


Určitě si přečtěte