Nokia 9210 – barevná bomba téměř do kapsy

Včera Nokia představila v Praze nový mobilní telefon kombinovaný s kapesním počítačem – komunikátor Nokia 9210. Je to opravdu taková bomba, jak se zdá?
Nokia 9210 – barevná bomba téměř do kapsy
Včera Nokia představila v Praze nový mobilní telefon kombinovaný s kapesním počítačem – komunikátor Nokia 9210. Je to opravdu taková bomba, jak se zdá?

Klepněte pro větší obrázek

Jasným předchůdcem tohoto komunikátoru je Nokia 9110, který se i přes svoji robustnost stal velmi úspěšný. Nokia 9210 má sice podobný vzhled a velikost, možnosti však jdou ještě dále. Asi největším překvapením je barevný displej, který dokáže zobrazit až 4 096 barev; to umožňuje uživatelům pracovat s videoklipy a obrázky, které může stahovat třeba z digitálního fotoaparátu. Já osobně nepovažuji barevný displej za příliš velké plus – je to zbytečně velký žrout energie, ale když brouzdáte po Internetu, bude se hodit. Přece jenom barevné stránky vypadají lépe než černobílé.

Předchozí větou jsem jasně nastínil hlavní výhodu tohoto přístroje – připojení na Internet bez jakýchkoli dalších věcí okolo. Otevřete komunikátor a jste v síti. Proto není divu, že byla Nokia 9210 představena na konferenci týkající se mobilního Internetu. Mimochodem, webový prohlížeč není žádné béčko: umí všechny základní prvky webových stránek (HTML 3.2) včetně podpory Javy a rámů (frames). Díky datovým přenosům HSCSD (43,2 kb/s) bude Internet dost rychlý – ovšem jen u EuroTelu. Z toho lze usoudit, že se N9210 stane vlajkovou lodí právě tohoto operátora. Škoda jen, že komunikátor neumí GPRS.

Umí i telefonovat

Nokia 9210 Communicator je duální, kombinuje mobilní telefon, fax, e-mailového klienta, kalendář a prohlížeč webu. Díky barevnému displeji je možné pracovat s obrázky, které si stáhnete z Internetu nebo třeba z digitálního fotoaparátu. Standardní velikost paměti je 16 MB (14 MB pro aplikace a 2 MB pro data), v paměti jsou nahrány aplikace pro práci s wordovými texty, excelovskými tabulkami a prezentacemi PowerPointu. Kalendář i kontakty lze plně synchronizovat s Outlookem nebo Lotusem.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek  

Bohužel, Nokia 9210 má stejný neduh jako jeho předchůdce Nokia 9110 – velikost a hmotnost. Stejný je i vzhled a funkčnost, zde se vůbec nic nezměnilo. Mobil váží 244 gramů a má téměř 16 cm na délku. V kapse od saka jej tedy asi nosit nebudete.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek  

Velmi důležitá změna však je před zraky uživatelů ukryta - původní procesor třídy 486 je vyměněn za rovněž 32bitový ARM9. Díky tomu je možné, aby na 9210 běžel operační systém Epoc32 verze 5 (Symbian OS). Lze tedy používat aplikace pro tento operační systém, které již existují pro Psiony. Dnešním dnem začíná distribuce speciálního vývojového prostředí, jež umožňuje pro 9210 vývoj aplikací. v jazyce C++ nebo Java.

Pro demonstraci výkonu byly na tiskové konferenci pracovníky firmy Nokia přehrávány přímo na Communicatoru videosekvence (videoklipy a úseky filmů). Samotné ukázky měly 8 snímků za sekundu, ovšem nebylo to prý maximum.

Podle vyjádření Nokie bude mít 9210 podporu českého jazyka, je však pravděpodobné, že budou vůči anglické verzi uvedeny na trh s jistým zpožděním.

To jsou v kostce všechny známé údaje – víc jich Nokia zatím neprozradila; na trh totiž nový komunikátor přijde v průběhu první poloviny příštího roku. Do té doby se jistě mnoho změní a jen doufejme, že kvůli tomuto zdržení neujede Nokii vlak.

Odkazy na web:

Ve zkratce:

  • Síť: GSM 900/1800
  • Rozměry: 158 x 56 x 27 mm v zavřeném stavu
  • Hmotnost: 244 g
  • Udávaná pohotovostní doba: max. 230 hodin
  • Udávaná doba hovoru: 4–10 hodin
  • Velikost paměti: 16 MB, možnost dalšího rozšíření
  • Displej: 4096 barev, rozlišení 640 x 200
  • Aplikace: e-mailový (POP3, IMAP4) a faxový klient, možnost synchronizace s Outlokem a Notesem, prohlížeč webu a WAPu, kontakty, kalendář, organizér, textový editor, tabulkový kalkulátor, prohlížeč prezentací v PowerPointu (kompatibilita s Office), kalkulačka, hodiny, hry, konvertor měn, záznamník, prohlížeč obrázků z digitálního fotoaparátu a přehrávač AVI videosekvencí; do komunikátoru je možné doinstalovat další programy
  • Další funkce: hlasité hands-free, datové přenosy HSCSD, připojení k sériovému portu (RS-232), infračervený port, rozšiřující slot pro další paměťovou kartu

Témata článku: Nokia, Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Bomba, Podrobná specifikace

Určitě si přečtěte