Nokia 9210 komunikátor: co v testu nebylo

Dlouhodobějším používáním komunikátoru Nokia 9210 jsme přišli ještě na několik zajímavých funkcí a možností, které v recenzi nebyly, proto vydáváme ještě tento doplňkový článek. Pokud to myslíte s Nokií 9210 vážně, nesmíte si ho nechat ujít.
Nokia 9210 komunikátor: co v testu nebylo
Dlouhodobějším používáním komunikátoru Nokia 9210 jsme přišli ještě na několik zajímavých funkcí a možností, které v recenzi nebyly, proto vydáváme ještě tento doplňkový článek. Pokud to myslíte s Nokií 9210 vážně, nesmíte si ho nechat ujít.

Pokud jste nečetli naši středeční recenzi, jen shrnu, co je Nokia 9210 Communicator. Jde o kapesní počítač kombinovaný s mobilem. Zvenku se tváří jak velký mobil, když jej ale otevřete, objeví se druhý barevný displej s rozlišením 640 x 200 bodů a běžnou, i když velmi malou klávesnicí. S komunikátorem můžete dělat prakticky cokoli, co s notebookem, ale to všechno už najdete v prvním článku.

Protože jsem v recenzi nemohl uvést všechno (třeba proto, že mi to nepřipadalo až tak zajímavé), mohl vzniknout tento článek. Zaměřuji se především na důležité aplikace a některé další postřehy, které mi unikly. Jde proto spíše o takovou mozaiku, než kontinuální článek.

Důležité články:

File Manager: takový malý Průzkumník

File Manager je poměrně jednoduchý Průzkumník, který umožňuje kopírovat, přesouvat, mazat s spouštět soubory a programy z paměťové karty a z paměti komunikátoru. V levé části vidíte stromovou strukturu složek, v pravé pak jejich obsah. Kopírování a přesouvání probíhá standardně přes klávesové zkratky Ctrl+C, Ctrl+X a Ctrl+V. Pokud jsou soubory, které otevřete, asociované k nějakému programu, budou v tomto programu otevřeny. Bohužel, není instalován v paměti ROM, je jej tedy nutné jej po tvrdém resetu instalovat z cédéčka.

  

Word: psát se dá, ale pomalu

Word je velmi jednoduchý textový editor, který se možnostmi podobá spíše WordPadu než svému jmenovci s „velkého počítače“. Text můžete formátovat běžnými prvky – tučné písmo, kurzíva a podtržení, měnit font, velikost a barvu písma. Je také možné definovat a používat styly; lze nastavit proklad mezi řádky, tak odsazení od kraje, zarovnání, tabulátory apod. Do textu lze vkládat i objekty z jiných programů, konkrétně tabulku a obrázek. Pokud si doinstalujete podporu z cédéčka, můžete také přímo otevírat a upravovat soubory ve formátu DOC ze stolního Wordu. To se hodí třeba tehdy, pokud takový soubor dojde e-mailem; vy ho otevřete, upravíte a pošlete zpět.

Co mi ale trošku vadí, je psaní češtiny; ostatně to jsem komunikátoru vytýkal v recenzi. České znaky lze sice psát úplně bez problémů, ale není to pohodlné. Musíte stisknout tlačítko Chr a písmeno, jehož variantu s diakritikou chcete napsat. Pro dlouhé „ó“ to bude Chr + o. Bohužel, na prvním místě často bývá nečeský znak (např. „o“ s přehláskou), proto musíte pro zobrazení správného znaku tlačítko „o“ stisknout několikrát. Prostě to není ono a na komunikátoru není možné psát příliš rychle.

Sheet – udělejte si tabulku

Sheet je tabulkový procesor, který připomíná Excel. Opět by bylo bláhové domnívat se, že umí to samé jako tento program. Můžete tedy vkládat data do tabulky a formátovat je podobně jako ve Wordu. Je dostupný také dostatečný počet funkcí, nenašel snad žádnou, která by mi chyběla. Nechybí ani podpora více listů. Hezky jsou udělané grafy, mohou být dokonce třírozměrné. Pokud vám budou stačit tyto omezené možnosti (a já myslím, že na cestách více nepotřebujete), budete spokojeni. Vytvořené dokumenty můžete nejen ukládat na kartu nebo paměti, ale také rovnou poslat přes infračervený port nebo šupnout jako přílohu do e-mailu. To platí i pro Word.

     

E-maily a SMS: skoro dokonalost

Práci s e-maily, SMS a faxy slučuje aplikace Messaging. Můžete si nastavit několik e-mailových účtů, takže není problém stahovat více pošty. Seznam účtů je najdete v levé části programu. Jsou zde položky Inbox, Outbox, Drafts a Send, kde najdete přijaté, odesílané, rozepsané a odeslané textové zprávy. Zprávy můžete poslat i na více čísel, případně na celou skupinu dříve definovanou v kontaktech. Pokud napíšete zprávu delší, bude rozdělena na více částí a na druhé straně (pokud to druhá strana umí) spojena.

E-mailový klient umí jak protokol POP3, tak IMAP4. Můžete si zvolit, zda stahovat rovnou celé e-maily (určíte si maximální velikost) nebo jenom hlavičky a pak si jen vybrat, který stáhnete do komunikátoru. Doporučuji nemít příliš velkou schránku (resp. mnoho e-mailů), jinak se i jen stáhnutí hlaviček může protáhnout. Přílohy samozřejmě fungují, lze je beztrestně ukládat na „disk“.

Právě sem se také synchronizují e-maily ze stolního počítače. Můžete si nastavit i více e-mailových serverů, ze kterých budete poštu stahovat. Textové zprávy můžete samozřejmě psát i delší než standardních 160 znaků; to už je vlastnost známá z modelu 9110. Pokud je na druhé straně také komunikátor, zprávy se spojí do jedné.

     

Prohlížeč má zoom!

Internetový a wapový prohlížeč jsem popisoval už v recenzi, snad jen dodám, že pokud je stránka v prohlížeči moc velká, stačí ji zmenšit lupou. Zmenší se nejen text, ale stránka celkově (i s obrázky a rozměry tabulek); pak se klidně na displej i stránka, která má normálně 800 x 600 bodů.

Skupiny? Ano i ne

Kontakty můžete řadit do skupin, bohužel již ne do skupin volajících. Skupiny jsou určeny prakticky jen pro hromadné posílání zpráv. Pokud chcete, aby vám někdo zvonil jinak, můžete si k danému jménu přiřadit jiné zvonění. Lze také filtrovat hovory ve vyzváněcích profilech (ty fungují stejně jako u jako u jakékoliv jiné Nokie), ale máte jen dvě možnosti- buď přijmout všechny hovory, nebo jen skupinu VIP nebo nikoho. Nelze nastavit filtrování na již existující skupiny pro posílání zpráv.

Padající komunikátor

O tom, že je komunikátor lehce nestabilní a že jeho intenzivní provoz může občas způsobit chybu v aplikaci nebo případně kompletní zaseknutí, jsem už psal v recenzi. Nyní bych to chtěl trochu zmírnit: při běžném provozu jsme se už s padáním programů nesetkali. Je to nejspíš tím, že při prvním testování jsem se snažil vyzkoušet co nejvíc věcí a znáte to, když do jakéhokoli počítače nainstalujete všechno, co vám přijde pod ruku ... Potom jsem ale udělal tvrdý reset, do komunikátoru nainstaloval jen důležité programy a musím říct, že ke stabilitě už nemám připomínky.

Objevil se však jiný problém. Nokia 9210 se v běžném provozu, naprosto samovolně, aniž bychom cokoli dělali, restartovala (celkem třikrát). Důvod neznáme.

Co vás ještě zajímá

Pokud máte ke komunikátoru nějakou otázku, zeptejte se v diskusi. Já už sice budu na dovolené, takže vám neodpovím, budou však reagovat moji kolegové v redakci.
Diskuze (12) Další článek: S MobilManií hurá na prázdniny!

Témata článku: Nokia, Recenze, Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Komunikátor, Test


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34