Nokia 9210i: čteme eknihy s programem Mobilpocket Reader

Mobipocket Reader je kvalitní program pro čtení elektronických knih. Je nabízen pro PC i pro mobilní zařízení několika platforem. Podívali jsme se na zub verzi pro Nokii 9210i Communicator.

Výhody eknih se zvyšují jejich čtením na mobilních zařízeních: chytrých telefonech, kapesních počítačích či komunikátorech. Svá oblíbená díla můžete mít stále při sobě, rozečtenou knihou se můžete prokousat cestou do práce či do školy, zkrátka je vám vždy k dispozici zkrátit dlouhou chvíli a obohatit vaše vědomosti či slovní zásobu. Osobně velmi rád čtu povídky, které jsou zdarma ke stažení na serveru Palmknihy.cz, ve volných chvílích a  při cestování. Dosud jsem využíval služeb kapesního počítače a programu Mobipocket Reader. Velmi mne potěšilo zjištění, že je jmenovaný program také ve verzi pro komunikátor od Nokie.

Stáhnout a nainstalovat

Program Mobipocket Reader je nabízen ve dvou verzích: verze PRO je nabízena za 19,95 dolarů a nabízí několik vymožeností. My se podíváme na základní verzi, která sice nenabízí finesy jako placená verze, základní potřeby však zvládá na výbornou. Instalační soubor si stáhněte zde, velikost je 3,5 MB. Nelekejte se však, v paměti komunikátoru zaujme přijatelných 800 kB. Pro zkoušku doporučuji zavítat na server www.palmknihy.cz, kde naleznete více než tisícovku nejrůznějších eknih a edokumentů. Po instalaci si všimněte nové složky Libary v kořenovém adresáři; právě sem zkopírujte stažené knihy.

Problém s češtinou jako u Pocket PC

Po otevření elektronické knihy jsem si nemohl nevšimnout paznaků zastupujících některé háčkované české znaky. Hloubám v paměti, kde že jsem na stejný problém narazil. Už to mám, stejné potíže se objevily po instalaci Mobipocket Readeru pro Pocket PC 2002. Tehdy zachránilo situaci písmo CorinTEELig, které se do PDA doinstalovalo. S jeho použitím se české znaky zobrazily korektně. Kopíruji tedy písmo CorinTEELig do komunikátoru, konkrétně do složky C:\System\Fonts. Problém však nebyl v danou chvíli vyřešen, situaci zachránil až restart komunikátoru.

Knihovna

Program po spuštění proslídí složku Libary a zobrazí názvy knih. Šipkami nahoru a dolů vybíráte danou knihu, šipkami do stran zobrazíte další stránky. Chcete-li dané dílo otevřít, najeďte kurzorem na název, nikoli na ikonku před ním. Klepnutím na tuto ikonu vyvoláte krátké menu. Zde se dozvíte název, velikost souboru, umístění, kategorii. Postranním tlačítkem lze knihu jednoduše vymazat.

Klepněte pro větší obrázek  

Po otevření vaší první eknihy si všimněte špatného zobrazení českých znaků. Jestliže jste již do komunikátoru zkopírovali písmo CorinTEELig a provedli restart, zavítejte do menu a v záložce View a položce Font vyberte písmo CorinTEELig. Nyní bude čeština v pořádku. Projděte si volby menu: užitečné jsou záložky (bookmark), přepnutí do fulscreenu či změna barvy písma (Settings). V noci a za tmy dávají mé oči přednost žlutému či zelenému písmu na černém podkladu.

Klepněte pro větší obrázek

V režimu čtení si všimněte červené linky ve spodní části. Jde o grafický ukazatel, který oznamuje, v jaké části knihy se nacházíte.

Novinky ze světa

Mobipocket Reader nenabízí jen čtení eknih. Na PC se nainstaluje program Mobipocket Web Companion, který umožňuje stažení obsahů vámi vybraných ezinů přímo do komunikátoru. Jde o službu podobnou známému AvantGo či Pluckeru.

Dobrý program

Jestliže se bojíte chvíle, kdy se budete kousat nudou a nebude po ruce nic k přečtení (čekání na přítelkyni před supermarketem), stáhněte si Mobipocket Reader a navštivte server Palmknihy.cz. Zde si vyberte eknihy, které vás zaujmou, a jakmile se objeví náznak nudy, stačí vytáhnout komunikátor.

Diskuze (3) Další článek: Exkluzivně: 26 obrázků nových mobilů Siemens M55 a SL55

Témata článku: Nokia, Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Verze základní, Program, Špatné zobrazení, Mobil


Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136