Nokia 9210i: nejlepší komunikátor? (test)

Ačkoliv se počítalo s tím, že nový nástupce komunikátoru Nokia 9210 bude mít všechny technické vymoženosti současnosti jako GPRS nebo Bluetooth, nová Nokia 9210i je spíše než novým modelem pouze vylepšením původní devadesátdvadesítky.
Nokia 9210i: nejlepší komunikátor? (test)
Kapitoly článku

Nokia 9210i byla uvedena ku příležitosti letošního CeBITu společně s několika dalšími modely. Zatímco ty byly zcela nové, íčkový komunikátor je pouze vylepšením staršího modelu. V podstatě tedy nemá žádné nové funkce jako GPRS nebo Bluetooth, což jsou věcičky, které k dokonalost stále chybí. Snad se ukáží v jistě připravované další verzi, třeba 9310.

Hned na začátek pro rychlejší orientaci přetiskuji tabulku, kterou můžete také najít na webu Nokie. Ukazuje rozdíly mezi verzí 9210 a 9210i. Postupně je rozeberu v následujícím stručném textu.

Funkce Nokia 9210 Nokia 9210i
HSCSD připojení: Ano Ano
Internetový prohlížeč: Ano Ano
 - podpora rámů Ano Ano
 - JavaScript Ne Ano
 - kaskádové styly (CSS) Ne Ano
 - dvě okna otevřená současně Ne Ano
 - kurzor citlivý na okraje Ne Ano
 - kurzor citlivý na obsah Ne Ano
Posílání obrázkových zpráv: Ne Ano
Zamknutí paměti proto zneužití: Ne Ano
Přehrávač RealPlayer: Ano Ano
 - podpora RealMobile a RealAudio Ano Ano
 - podpora streamovaného videa v sítích HSCSD Ne Ano
Podpora NIM formátu v přehrávači videa: Ano Ano
Přehrávač Flash / podpora vektorové grafiky: Ne Ano
Možnost používat paměťové karty: Ano Ano
Možnost instalovat další aplikace: Ano Ano

9210i zvenku

Vnější konstrukce a vůbec veškeré mechanické vlastnosti zůstávají stejné jako u verze bez „i“. Jiná je pouze barva vnějších kláves, měkký materiál ale zůstává; je sice toršku jiný, ale tvrdý plast, který bych rozhodně ocenil více, to rozhodně není. Na každý pád vypadá se stříbřitými tlačítky komunikátor lépe. Vnitřní klávesnice je ale beze změn - i zde bych ocenil lepší jistotu stisku, která u obou komunikátoru není nijak vysoká a je příčinou mnoha překlepů. Ale to je daň za velmi malé rozměry. Všechny moje pochvaly a výtky ke konstrukci najdete ve velké recenzi původní verze, kterou jsme na MobilManii zveřejnili již loni brzy v létě.

Co je Nokia 9210i

Ačkoliv nepředpokládám, že byste neznali Nokii 9210, potažmo 9210i, rád ji stručně představím. Nokia 9210(i) je komunikátor, tedy zařízení, které kombinuje výhody mobilního telefonu a kapesního počítače. Jde o jediný přístroj tohoto druhu, pokud nepočítám starší verze. Na první pohled vypadá jako velký mobilní telefon, ovšem když jej otevřete, máte k dispozici plnohodnotnou klávesnici a velký barevný displej o rozměrech 640 x 200 bodů, který zobrazí 4096 barev; má celkem pět úrovní jasu. Nokia 9210(i) obsahuje operační systém společnosti Symbian v česté verzi, který je upraven pro potřeby komunikátoru.

Nokia 9210(i) umí volat, posílat SMS, pracovat s e-maily, surfovat po Internetu, přehrávat video, přehrávat hudbu, pracovat se soubory Excelu a Wordu, zapisovat poznámky, má velký kalendář a seznam kontaktů. Zkrátka plnohodnotný kapesní počítač, na kterém můžete psát i kratší články či dopisy. Zájemce o podrobnosti opět odkazuji na svoji recenzi z loňského léta.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Vnější rozdíly mezi novým a starším komunikátorem jsou spíše kosmetické. I mechanické
provedení je totožné.

Je rychlejší a svižnější

Poměrně velkým negativem Nokie 9210 je její rychlost, resp. pomalost. Právě zde učinil nový komunikátor asi největší pokrok. Zvýšení rychlosti ale nebylo dosaženo rychlejším procesorem, ale rychlejším pamětmi. Rychlejší je tak přepínání mezi aplikacemi, při přístupu do seznamu kontaktů už nečekáte věčnost, rychleji se mažou SMS, čtou e-maily, prostě parádička. Není to sice ještě ono, taková PocketPC jsou stále rychlejší, ale to je dáno výkonnějším hardwarem.

Klepněte pro větší obrázek
Prostředí Nokie 9210i zůstalo při starém.

Kromě toho Nokia přidala do 9210i více paměti; zatímco v 9210 měla jen 4MB paměťový disk, 9210i už má data a programy 16 MB. Na druhou stranu nemá 9210i v základní výbavě 16MB MMC paměťovou kartu, takže celkově má paměti méně; kromě toho na kartě jsou data jaksi „trvanlivější“. Pro spouštění aplikací tu je pak dalších 8 MB paměti, stejně jako u 9210. Je ale zvláštní, že Nokia na webu uvádí celkovou velikost paměti 40 MB - někde se v komunikátoru skrývá dalších 16 MB „application memory“, které jsem nedokázal nijak využít. Nokii 9210i samozřejmě můžete rozšířit i o paměťovou kartu MMC libovolné velikosti, které jsou na trhu.

Klepněte pro větší obrázek
K dispozici máte 16MB paměťový disk.

Konečně pořádný Internet!

Na novém komunikátoru se mi ale nejvíce líbí nový prohlížeč. Ten tenkokráte nese nálepku Opera, což je záruka kvalitního produktu - právě Opera jako jediná vytváří skvělé prohlížeče i pro jiné operační systémy než Windows. S Operou mám už mnoho zkušeností na kapesním počítači Psion Series 5MX, kde v poslední verzi umí prakticky všechno, co stolní verze. A právě šestá verze tohoto prohlížeče našla svůj domov i v Nokii 9210i. Je samozřejmě barevná, takže internetové stránky vypadají tak, jak vypadat mají. Opera totiž podporuje všechny důležité funkce a možnosti narozdíl od prohlížeče, který má starý komunikátor. Výhodou je možnost práce se dvěma okny zároveň; nechybí ani možnost zmenšení obsahu stránky tak, aby se se na šířku vešla na malý displej.

Vylepšeno bylo rovněž ovládání. Jak jistě víte, 9210 nemá dotykový displej. Nikde jinde nechybí tolik, jak v prohlížeči - proto má prohlížeč dva režimy. V prvním kurzorovými šipkami pohybujete celým obsahem okna prohlížeče, v druhém pak pouze šipkou na vybraném kousku stránky. Pokud se chcete v 9210 posunout v režimu šipky o kousek dolů, musíte se přepnout do režimu stránky. Je to komplikované a zdlouhavé. Nikoliv ale v Opeře - zde stačí šipkou dojet k okraji a stránka se daným směrem posune automaticky. Rovněž se na odkazu aktivně přepíná kurzor z běžné šipky na ručku, což dříve také nebylo.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Weby vypadají konečně tak, jak mají. | Práce se záložkami je konečně
pohodlná.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Web si můžete prohlížet i v celoobrazovkovém režimu. 

Celkově lze říci, že nový prohlížeč znamená dramatický skok kupředu - weby vypadají tak, jak vypadat mají a vylepšené ovládání nezdržuje tak, jak dříve; konečně mohu napsat, že prohlížeč komunikátoru se vyrovná mobilnímu Internet Exploreru. Zkrátka Opera i Nokia mají u mne velké plus. Opera zatím nenabízí tento prohlížeč pro starší 9210, nicméně můžete si pomoci trikem, který jsem popsal ve včerejším článku.

Témata článku: Nokia, Recenze, Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Velký balík, Test, Komunikátor, Psion Series


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136