Nokia 9300: co je malé, to je hezké (velký test)

Po letech čekání nyní Nokia nabízí dokonce dva komunikátory najednou. Novinka 9300 umí v podstatě totéž jako druhý model 9500 Communicator, je však menší, hezčí a k tomu ještě levnější. Nebo se najdou i nevýhody? Přečtěte si rozsáhlou recenzi, ve které Nokii 9300 také srovnáváme s větším 9500 Communicatorem.
Nokia 9300: co je malé, to je hezké (velký test)

Textové zprávy je na vnější klávesnici nutné psát bez slovníku T9, rychlejší je proto komunikátor rozevřít. Textovky se dají i číst, u jiných zpráv se ale Nokia ozve s žádostí o otevření. Při psaní na velké klávesnici lze mimochodem nastavit datum a čas, kdy se připravená textovka odešle; to u mobilních telefonů není běžné. Může se také hodit možnost třídit SMS a další zprávy do složek, které sami můžete vytvořit.

Klepněte pro větší obrázek 
Píšeme textovku na malém displeji


Píšeme textovku na rozevřeném komunikátoru

Párkrát jsem se setkal s problémem, kdy Nokia nedokázala k číslu přiřadit jméno odesílatele SMS, přestože byl v seznamu. Projevuje se to v případech, kdy máte v adresáři více lidí se stejným číslem. Další problém se objeví, pokud budete chtít poslat zprávu na číslo, které není v adresáři nastavené jako mobilní – Nokia 9500 to jednoduše nedovolí.

 
Nabídka zpráv • multimediální zpráva

Na malém displeji si můžete prohlédnout také záznamy o hovorech, volit profily, ale nelze je už editovat. Je zde také jednoduché nastavení a SIM Toolkit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Položky nabídky na malém displeji

S 9300 se telefonuje stejně jako s mobilem, otvory sluchátka jsou na čelní ploše nad displejem. Zvuk je poměrně kvalitní. Tradičně výborné je hlasité handsfree, které se aktivuje rozevřením komunikátoru. Opět ale chybí vibrační vyzvánění, které by v komunikátoru rozhodně mělo být.

 
Průběh hovoru s rozevřeným komunikátorem • nastavení hlasitosti

Rozviklaná klávesnice

Malá čelní klávesnice má klasické rozložení tlačítek. Jsou nadprůměrně velká, ale zároveň se nadprůměrně viklají. Některé mají vůli snad milimetr, ve svém uložení se po dotyku různě kroutí. Pocit při stisknutí je ale lepší než na prototypu, který jsem hodnotil při představení komunikátoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tlačítka jsou rozměrná, ale zároveň nepříjemně volně uložená

Rozviklaná jsou i čtyři funkční tlačítka pod displejem, naopak výborné (lepší než u 9500) je čtyřsměrné tlačítko s potvrzovací klávesou uprostřed. Jednotlivým směrům jsou přiřazeny funkce: svisle se dostanete do adresáře, doleva do editoru zpráv, doprava do přehledu přijatých textovek. Klávesnice má bílé podsvětlení, funkční tlačítka jsou barevná.

Klepněte pro větší obrázek
Ovládací tlačítko u 9300 je lépe vyřešeno než u 9500 Communicatoru

Poslední tlačítko je vpravo nad displejem. Je to vypínač a slouží také pro přepínání profilů. Zvláštní profil Offline vypne vysílací část včetně Bluetooth, slouží třeba pro použití v letadle.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vypínač v pravém horním rohu • podsvětlení vnější klávesnice

Bez fotoaparátu. Vadí?

Vedle zdířky pro nabíjení je systémový konektor Pop-Port, černá ploška na delší straně skrývá infraport. Konektor pro připojení externí antény už tradičně chybí. Na spodní straně najdeme dvě podlouhlé pryžové nožky a kryt baterie. Hodně špatně se snímá, dlouho jsem s ním bojoval. Pod krytem napřed uvidíte slot pro paměťovou kartu MMC, jednu s kapacitou 128 MB rovnou dostanete v balení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pop-Port • infraport • pohled na kryt baterie • po sejmutí krytu a vytáhnutí paměťové karty

Dále je pod zadním krytem akumulátor čtvercového tvaru. Nokia netradičně použila typ Li-Pol, má ale menší kapacitu než u 9500 Communicatoru: 970 : 1 300 mAh. Nižší je i udávaná výdrž. V pohotovosti by měla Nokia 9300 vydržet teoreticky až 200 h (9500 až 300 h), při telefonování se vybije za 420 min (9500 vydrží až 600 min). Výdrž zatím nemohu moc hodnotit, zdá se mi ale, že baterie se opravdu vyčerpává rychleji. Ke kartě SIM se dostanete až po vyjmutí akumulátoru, a to je také jediný způsob, jak komunikátor úplně vypnout.

Klepněte pro větší obrázek
Akumulátor většího a menšího komunikátoru

Na zadní straně tentokrát nenajdeme vestavěný digitální fotoaparát. Asi se bez něj obejdeme, ale někdy se přesto může hodit. Fotky z 9500 sice byly jen ve formátu 640 × 480 bodů, ale nevypadaly špatně.

Komunikátor – placka

Na rozdíl od Nokie 9500 a dalších komunikátorů se Nokia 9300 dokáže rozevřít do úplné plochy. Nemá zarážku, která displej nepustí dál. Kloub má ale dostatečné sevření a displej udrží v libovolné poloze. Problém je ale potom se stabilitou a řekl bych, že komunikátor bude při práci na stole ve většině případu rozevřený naplocho. Aby se nepřevažoval, musel by být displej téměř kolmý, což pro práci není pohodlné. V zavřeném stavu obě dvě části komunikátoru nedrží žádná západka, jen síla kloubu – snad se to časem nevychodí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Po větším rozevření displeje se komunikátor začne převažovat

Nokia 9300 při otvírání ani nevrzne a stejně se mimochodem po několikaměsíčním používání chová i 9500 Communicator. Ve srovnání se staršími komunikátory to je velká změna.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detail kloubu • kloub a otvory hlasitého handsfree

Dotykový displej není potřeba

Vnitřní displej má stejné rozlišení jako u 9500 Communicatoru, 640 × 200 bodů. Je však viditelně menší, má rozměry 97 × 31 mm (oproti 110 × 35 mm u většího modelu). Zobrazení je tak menší, ale jemnější. Opět jde o displej typu TFT, který zobrazí pětašedesát tisíc barev. Povrchová vrstva displeje se víc leskne než u 9500, jsou v ní trochu víc vidět odrazy. U testovaného kusu se 9300 od 9500 liší také probliknutím displeje při otevření. Úroveň podsvětlení displeje lze regulovat v pěti stupních.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej ve tmě

Vzhledem k možnosti otevřít komunikátor úplně naplocho mi vadí, že displej při pohledu z ostřejšího úhlu, který lze při položení na stůl předpokládat, bledne. Při pohledu směrem odzadu to přitom není tak špatné – škoda, že Nokia displej neotočila.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Srovnání displejů Nokie 9300 (menší) a 9500 Communicatoru

Displej není dotykový, nejde ovšem o takový problém, jak se často předkládá v diskusích. Ovládání klávesnicí a klávesovými zkratkami je výborné a velmi rychlé. A často zmiňovaný internetový prohlížeč? Je to stejné jako na notebooku: kurzorem najedete na odkaz a klepnete na něj. U Nokie 9300 navíc pomáhá ovládací tlačítko, které se svým chováním blíží touchpointu používanému u notebooků.

Pro ovládání se používají také čtyři tlačítka ve sloupci vpravo u displeje. V závislosti na aplikaci se na displeji ukazuje jejich aktuální význam. Jedna položka bývá podtržená a pro její volbu stačí stisknout joystick.

Klepněte pro větší obrázek Funkční tlačítka na boku displeje 


V další kapitole zhodnotím klávesnici, která zmenšením komunikátoru trochu utrpěla. Provedu také stejný test rychlosti psaní jako dřív u Nokie 9500 Communicatoru. A povíme si něco o prostředí a ovládání

Témata článku: Nokia, Recenze, Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Nokia 6230, Nokia 6310i, Nokia 6630, Nokia 9300, Nokia 9500, Sony Ericsson P910i, T-Mobile MDA III, Tučné písmo, Velký, Sériový kabel, Externí modem, Textový dokument, Ostatní text, Vnější klávesnice, Černá ploška, Celý dokument, Složité zařízení, Test, Velký test, Pomalý internet


Určitě si přečtěte