Nokia 9300: co je malé, to je hezké (velký test)

Po letech čekání nyní Nokia nabízí dokonce dva komunikátory najednou. Novinka 9300 umí v podstatě totéž jako druhý model 9500 Communicator, je však menší, hezčí a k tomu ještě levnější. Nebo se najdou i nevýhody? Přečtěte si rozsáhlou recenzi, ve které Nokii 9300 také srovnáváme s větším 9500 Communicatorem.
Nokia 9300: co je malé, to je hezké (velký test)

Troška zábavy

Přestože je Nokia 9300 pracovní nástroj, najdeme v ní i pár funkcí, které mají blízko k zábavě. První z nich je MP3 přehrávač, Nokia ale přibalila pouze jednoduchou handsfree s jedním sluchátkem a nemohu ověřit, jestli se k 9300 dají připojit i stereofonní sluchátka. U 9500 to ale šlo. Kromě MP3 jsou podporovány i další zvukové formáty: AMR, WAV, MIDI, AAC a AWB. Můžete je použít i pro vyzvánění vedle formátu MIDI se čtyřiadvacetihlasou polyfonií.

 Přehrávač hudby

Další věc je video. V komunikátoru je nainstalován RealPlayer, který kromě streamovaného videa zvládne přehrávat také formáty 3GP a MP4. Takže si třeba na paměťovou kartu jednoduše nahrajete film a pustíte si ho na Nokii. Pohodlnému sledování videa ale brání příliš úzký displej.

  
 
Přehrávač videa

A pár zbytků

Nokia 9300 je ve srovnání s mobilními telefony, které běžně testujeme, hodně složité zařízení. Nemohu jít do úplných detailů – vydáváme články, nikoli knihy. Už teď jsem za hranicí rozumného rozsahu a musím být stručný. Procházím proto nabídkou komunikátoru a hledám, o čem jsem ještě nepsal a co si zaslouží alespoň krátkou zmínku.

Správce souborů: neztratíte s ním přehled mezi dokumenty, obrázky a dalšími soubory. Je to jedna z velmi důležitých aplikací.

Správce souborů

Kalkulačka: dělí se na stolní a vědeckou, dokáže víc než podobný nástroj na běžných mobilech.

 
Běžná a vědecká kalkulačka

Obrázky: prohlížeč fotografií a dalších obrázků. Není moc rychlý a na úzkém displeji obrázky nemohou využít celou plochu.

 
 
Prohlížeč obrázků

Záznamník: zkrátka diktafon. Délka záznamu je zřejmě závislá jen na volné paměti (můžete si vybrat paměť v telefonu nebo paměťovou kartu), nahrávka se ukládá ve formátu AMR nebo WAV.

Diktafon

Záloha: aplikace pro zálohování dat na paměťovou kartu, případně pro jejich obnovení.

Modem: pro použití komunikátoru jako externího modemu pro připojení počítače k internetu.

Ovládací panel: nástroj pro nastavení komunikátoru. V mnoha složkách je zde přístup k několika desítkám položek. Zmíním z nich jedinou: Výběr tiskárny HP pro nastavení přímého tisku.

 Ovládací panel

Hlavně nelze zapomínat na to, že komunikátor používá otevřený operační systém Symbian. Můžete do něj proto doinstalovat další aplikace. Některé, např. prohlížeč archivů ZIP nebo hru Bounce, rovnou najdete na cédéčku. Zkusil jsem několik programů původně určených pro starší model 9210 a fungovaly. Tím ale samozřejmě nelze jednoznačně říct, že kompatibilita je stoprocentní. Komunikátor podporuje také Javu J2ME a to hned ve dvou provedeních: MIDP 2.0 a Personal Profile 1.0.


Program pro práci s archivy ZIP

Ještě jsem vlastně vůbec nic nenapsal o ochraně dat v komunikátoru. Nokii lze samozřejmě zamykat kódem, který se aktivuje po určité době nečinnosti. Navíc je zde velmi unikátní funkce pro zamknutí na dálku. Na komunikátor jednoduše pošlete SMS se zvoleným textem a on se zablokuje. Na telefon, ze kterého jste zprávu odeslali, o tom dostanete potvrzení. Jinak samozřejmě můžete obvyklou klávesovou zkratkou zamknout vnější klávesnici.

Malý nebo velký?

Když jsem psal článek s prvními dojmy z Nokie 9300, položil jsem řečnickou otázku, kdo si bude kupovat velký, těžký, ošklivější a k tomu ještě dražší 9500 Communicator. Teď už to vím. Nebudou to ani tak lidé, kteří ze všeho nejvíc potřebují Wi-Fi a fotoaparát, protože takových asi moc nebude. Zásadním rozdílem je pohodlí při psaní. Pro e-maily a kratší texty Nokia 9300 stačí a pro psaní textovek je lepší než jakýkoli telefon. Spisovatelé ale víc ocení vyšší model s větší a pohodlnější klávesnicí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Malý nebo velký?

Nokia 9300 je ale celkově vynikající zařízení. Nokia dostala do menších rozměrů a hezčího designu stejné funkce a vlastnosti jako má 9500 Communicator. Je to zařízení, které funkčností překonává chytré telefony. I když současně používám i smartphone se Symbianem Series 60 a docela dlouhou dobu jsem strávil i s UIQ, kdybych si měl vybrat jen jeden produkt, sáhnu rozhodně po komunikátoru.

A kdybych měl vybírat mezi 9300 a 9500 Communicatorem? Dlouho bych váhal. Větší komunikátor je opravdu cihla, která se pronese a unavuje při telefonování. Často si proto k němu koupíte ještě mobil pro běžné používání. Má ale vážně lepší klávesnici. Jenže nový komunikátor je zase výrazně menší a mnohem lépe se nosí. Kdybych se teď vážně musel rozhodnout, asi by vyhrála menší Nokia 9300. Začne se prodávat zhruba za 21 600 Kč.

Tip: Víte, že Nokii 9500 Communicator můžete vyhrát účastí v průzkumu Mobilní operátor roku 2004?

Ale zatímco k většímu komunikátoru lze těžko hledat přímou konkurenci, u menšího je to trochu snazší. Klávesnice je sice stále výrazně použitelnější než u Sony Ericssonu P910i nebo Trea 600, rozdíl je ale menší než u 9500 Communicatoru. Kromě těchto dvou současných zařízení Nokii bude konkurovat také MDA III a DataPhone III.

Podrobné parametry Nokie 9300 najdete v katalogu komunikátorů, můžete je srovnat s vlastnostmi Nokie 9500 Communicatoru

Standardní balení

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

 • komunikátor
 • baterie
 • synchronizační stojánek

  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 • USB kabel

  Klepněte pro větší obrázek
 • osobní handsfree

  Klepněte pro větší obrázek
 • nabíječka
 • paměťová karta MMC 128 MB
 • CD se softwarem a informacemi
 • uživatelské příručky a další dokumentace


V poslední kapitole najdete fotogalerii. Je v ní řada obrázků, které jsme v článku vůbec nepoužili

Témata článku: Nokia, Recenze, Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Nokia 6230, Nokia 6310i, Nokia 6630, Nokia 9300, Nokia 9500, Sony Ericsson P910i, T-Mobile MDA III, Test, Velký test, Celý dokument, Tučné písmo, Ostatní text, Vnější klávesnice, Sériový kabel, Složité zařízení, Velký, Černá ploška, Pomalý internet, Externí modem, Textový dokument


Určitě si přečtěte

RECENZE: Samsung Galaxy S10 Lite – levnější alternativa k řadě Galaxy S20

RECENZE: Samsung Galaxy S10 Lite – levnější alternativa k řadě Galaxy S20

** Papírové skvělá výbava se potvrdila i v praxi, kompromisů je jen pár ** Všestranný topmodel je levnější alternativou k řadě Galaxy S20 ** Galaxy S10 Lite v několika oblastech dokonce poráží i původní S10+

Martin Chroust | 10

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 107

RECENZE Realme 6: Tahle výbava za tyhle peníze? Konkurence by měla zpozornět

RECENZE Realme 6: Tahle výbava za tyhle peníze? Konkurence by měla zpozornět

** Realme 6 je nejlevnější telefonem na trhu s 90Hz displejem ** S 30W adaptérem dokáže telefon dobít z nuly na sto do 60 minut ** Čtyři fotosnímače sice neumí zázraky, ale ostudu neudělají

Milan Měchura | 9