Nokia 9500 Communicator: první uživatelské zkušenosti

Nový komunikátor je vážně skvělá mašina. Má sice pár chybiček, ale ty vyváží hned celá řada kladů. V základní výbavě nechybí veškeré komunikační možnosti, manažerské funkce či přehrávač hudby a videa. Přečtěte si zkušenosti Petra Broži, aktivního uživatele staršího komunikátoru.
Nokia 9500 Communicator: první uživatelské zkušenosti

Nokii trvalo dlouhá léta, než se odhodlala nahradit zestárlý komunikátor 9210i za něco novějšího. Na starouškovi, kterého jsem aktivně používal do doby, než jsem si pořídil notebook, mi chybělo hned několik drobností. Především datové připojení k internetu a e-mailu prostřednictvím GPRS. S Oskarem jsem si vytáčených datových přenosů HSCSD moc neužil, takže e-mail byl odsouzen pouze k nouzovému použití a připojovat se na internet nemělo ani smysl.

Rychlé odkazy

  parametry přístroje v katalogu komunikátorů 
  fotogalerie se všemi obrázky
 • nerozdělený článek v textové verzi

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nový komunikátor Nokia 9500

GPRS, EDGE i Wi-Fi: jsem v sedmém nebi

Nokia 9210i, která nahradila model 9210, přinesla uživateli jen několik vylepšení. Kromě větší rychlosti a větší paměti dostala do standardu také nový internetový prohlížeč, Operu v šesté verzi. Původní prohlížeč byl skutečně zoufalý, nezvládal moderní technologie, takže webové stránky vypadaly dobře jen v textové verzi. Opera zvládala kaskádové styly, byla o něco rychlejší a stránky vypadaly takřka věrně. Výhodou byla možnost zoomovaní, tedy zmenšení stránek tak, aby se vešly i na displej o šířce pouhých 640 bodů – běžné stránky mají šířku 800 nebo 1024 bodů. I přes všechna vylepšení měl prohlížeč jednu chybu: byl pomalý.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Starší Nokia 9210i

Není proto divu, že jsem se těšil na další verzi Opery, která by složité stránky vykreslovala rychleji. Bohužel, v tomto ohledu mne nový komunikátor dost zklamal, Opera je stejná jako v 9210i. Internet tedy pokrok nezaznamenal, tedy pokud nepočítám nové možnosti datového připojení. Mimo vytáčené připojení umí 9500 konečně také GPRS, a to v nejrychlejší konfiguraci, ale také EDGE. Konečně není nutné se při čtení stránek odpojovat, aby zbytečně neběželo datové připojení. Komunikátor slouží bez problému i jako externí modem pro počítač nebo notebook, přičemž Nokia dodává utilitku, kde jen vyberete připojení (infra, kabel, bluetooth) a operátora (čeští nechybí) a můžete se připojit. Zkrátka bez problému.

 
 
Ukázka několika webových stránek, jak se zobrazily na komunikátoru

Poznámka: I kdybyste neměli utilitku, spojení s počítačem se dá snadno zprovoznit přes standardní modem a obvyklý inicializační řetězec.

Kromě paketových přenosů je tu ale ještě jedna datová novinka, která je důležitá pro všechny cestovatele, kteří se pohybují v dosahu veřejných a komerčních Wi-Fi sítí. Díky podpoře rychlého bezdrátu (až 11 Mb/s) je možné daleko rychleji pracovat s e-mailem, stahovat programy či zobrazovat webové stránky. Zde je ale komunikátor limitován pomalým prohlížečem.

 
V dosahu je sít Wi-Fi • informace o kvalitě signálu

Zde rovnou poznamenám, že ač se kolegovi podařilo Wi-Fi po menších problémech rozchodit, přes můj accesspoint Nokia 9500 komunikovat nechtěla. Sice se připojila, ale prohlížeč nestáhl žádnou stránku, e-mailový klient neodeslal žádnou zprávu.

 
Přihlášení k Wi-Fi síti T-Mobilu

I na komunikátor dorazila hudba

Rychlejší data jsou nejvýraznější a rovněž nejdůležitější změnou; vše ostatní už jsou spíše drobnosti. Větší nadílka paměti, konkrétně 80 MB oproti 16 MB, je sice fajn, ale pro běžnou práci nenajde využití. I možnost rozšíření pomocí karet MMC – lze vložit jak ty velké, standardní, tak malé (ven ale musí jít pomocí špendlíku), je z hlediska pracovního využití zbytečná. Tolik paměti najde využití snad jen ve spojení s přehráváním hudby a videa. Stejně jako 9210i i novinka umí přehrávat v Real Video soubory 3GP a MP4, které je ale nutné pro použití v komunikátoru zkonvertovat.

Zkoušel jsem několik různých videí a formátů a došel k očekávanému závěru – video se hodí pro shlédnutí drobných „věcí“ jako klipů, reklam, upoutávek, ale na celovečerní film to rozhodně není. Aby bylo video jakžtakž plynulé, musí mít malé rozlišení nebo nízký počet snímků. Přehrávač si ani neporadí s širokoúhlými záběry, zobrazí je ve formátu 4:3, tedy s černými pruhy nad a pod videem. Po konverzi 700MB filmu měl výsledný soubor ve formátu 3GP desetkrát menší velikost, takže se celý vešel do paměti. Na dívání to rozhodně není, malinký displej a nízký výkon komunikátoru nenabídne žádný požitek. V autobusu jsem stejně nakonec vytáhnul z tašky notebook a film sledoval na něm. Ještě dodám, že u filmů s vyšším datovým tokem se zadrhával obraz a na začátku filmu se vždy místo obrazu ukázala černá obrazovka.

 
 
Přehrávání videa

Daleko lepším využitím pro velkou vnitřní paměť je přehrávání MP3. To Nokii 9210i chybělo, resp. uměla přehrávat MP3 po dohrání placeného přehrávače, který navíc neměl nijak vysokou kvalitu reprodukce – hardwarová podpora přehrávání u 9210i chyběla. Nokia 9500 má podporu pro přehrávání zabudovanou včetně potřebného softwaru, je možné přehrávat kromě MP3 i soubory AAC. Kopírování písniček do přístroje je nejlepší pomocí USB kabelu, případně přímé kopírování na kartu, pokud máte čtečku. Zkoušel jsem do paměti „nahrnout“ šest písniček (cca 35 MB) přes Bluetooth, ale ani po večeři a kafíčku nebylo hotovo – je to zkrátka pomalé. Přehrávač je prostinký, nehledejte žádné pokročilé funkce jako ekvalizér nebo možnost vytvoření playlistu.


Přehrávač hudebních souborů

Reprodukce z vestavěného reproduktoru je dobrá, samozřejmě chybí basy a spodní středy, běžného posluchače to uspokojí, audiofila ovšem nikoliv. Zde narážím na podstatnou chybu komunikátoru: v základním balení nejsou stereofonní sluchátka, ale jen standardní drátová bondovka. Zvuk sice přehrává docela kvalitně, ale v jednom uchu to zkrátka není ono. V seznamu příslušenství sice stereo sluchátka jsou, v internetových obchodech ale stojí přes 500 korun, takže pokud to s hudbou myslíte vážně, nezbývá než připlatit. Bohužel 9500 nepodporuje rádio, které by se někomu mohlo hodit. Mimochodem, při přehrávání hudby se komunikátor příliš nezpomalí, je možné bez problému pracovat. Pokud někdo zavolá, přehrávání se pozastaví, přičemž po skončení hovoru můžete v přehrávání pokračovat.


Druhou kapitolu začneme připojováním k počítači, zhodnotíme oba displeje a také klávesnice.

Témata článku: Nokia, Nokia 9500, Stejná grafika, Nízký počet, První uživatel, Světélko, Černá obrazovka, Vnější klávesnice, Velký text, Pomalý internet, Zkušenost


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39