Nokia a Ericsson oživili mrtvolu: GSM v pásmu 450 MHz

Nokia a Ericsson včera nezávisle na sobě oznámili, že znovu začínají podporovat technologii GSM v pásmu 450 MHz. Brousí si zuby hlavně na rozvojové trhy, kde by GSM 450 mohlo mít smysl díky možnosti pokrytí rozsáhlejších území menším počtem vysílačů.
Nokia a Ericsson oživili mrtvolu: GSM v pásmu 450 MHz

Snaha dostat technologii GSM do pásma kolem 450 MHz není nová. Už v dubnu 1999 Nokia spolu s Ericssonem oficiálně oznámili, že podporují snahu institutu ETSI o standardizaci tohoto systému. Od té doby ale bylo ticho. Až včerejší na pohled nezávislé prohlášení Nokie a Ericssonu dává GSM 450 novou naději a tentokrát se zdá, že to firmy myslí opravdu vážně.

Volné místo po NMT

Pásmo 450 MHz se pro veřejnou mobilní komunikaci využívá od osmdesátých let, kdy se v něm usídlila analogová technologie NMT. Sítě, které jsou na ní postaveny, ale končí, nemají mnoho uživatelů a ani žádnou budoucnost. Když už ale operátoři mají na tuto frekvenci licenci, proč ji nevyužít jinak a nepustit na ní moderní digitální síť? Typickým příkladem může být Eurotel se svým CDMA 450 EV-DO (tuto technologii v pásmu 450 MHz spustil jako úplně první na světě).

K čemu ale může být GSM na 450 MHz? Ke všem službám, které běžně využíváme v pásmech 900, 1 800 a v severní Americe také 1 900 MHz. Kromě volání a zpráv bude možné používat třeba i GPRS, EDGE nebo MMS.

Technologie GSM 450 byla primárně cílena na operátory, kteří jí měli nahradit svoji starší síť NMT. Posléze ji měli využít také operátoři se sítěmi 900/1 800, kterým měla pomoci v lepším pokrytí. A nakonec zde byli úplně noví operátoři, jež by vsadili přímo na GSM 450.

Svět je s GSM 450 levnější

Zejména na poslední skupinu se zaměřuje Nokia. I dnes má totiž pásmo 450 MHz smysl. Díky nižší frekvenci má totiž vysílač výrazně vyšší dosah než buňky na 900 nebo dokonce 1 800 MHz. Zatímco u „běžného“ GSM nesmí být telefon od vysílače dál než 35 km, GSM 450 si teoreticky troufá až na 120 km. Na pokrytí území je tak potřeba méně vysílačů, operátor má nižší náklady a může mít lepší ceny.

Na to mohou slyšet rozvojové trhy, kam se všichni výrobci mobilů a infrastruktury tlačí. Motorola se chystá na výrobu telefonů v ceně sedmi set korun, Nokia také představuje superlevné mobily a nedávná informace o prodeji telefonu s pořadovým číslem jedna miliarda zrovna v Nigérii také až neuvěřitelně přesně sedla do marketingových záměrů firmy. Není se ale čemu divit: v rozvíjejících se trzích je extrémně mnoho lidí, nízká penetrace mobilů a výsledkem bude mnoho obchodních příležitostí.

Možnost pokrytí velkého území ale může být zajímavá i pro země, kde jsou už sítě GSM rozšířeny. Pokrytí nikdy není stoprocentní a pokud operátor může použít jeden vysílač místo několika, třeba by ho to přesvědčilo k pokrytí míst, která už vzdal. Jen si tam zatím nikdo nezavolá, protože nejsou telefony.

Jediným operátorem, který podle GSM asociace používá pásmo 450, je Celtel Tanzania Limited z africké Tanzánie. Na stránkách samotného operátora ale nejsou žádné podrobnější informace. Zřejmě byla pouze udělena licence a toto pásmo se – kvůli neexistujícím terminálům – nepoužívá.

Tady smartphony nemají místo

Svět minulý měsíc dosáhl ke dvěma miliardám uživatelů mobilních telefonů. Předpokládá se, že v roce 2010, tedy do pěti let, přibude další miliarda. V Evropě a na dalších rozvinutých trzích se už noví adepti nenajdou, zde se telefony budou jen vyměňovat. Potenciál je hlavně v zemích, kde se mobilní komunikace začíná rozvíjet.

Nokia ani žádný jiný výrobce zatím nepředstavil žádný komerčně prodávaný mobil pro pásmo GSM 450 MHz. Dá se předpokládat, že takové přístroje budou duální nebo triální, aby se s nimi dalo telefonovat i v běžnějších pásmech. Budou to velmi jednoduché přístroje typu Nokia 1110, které fanoušky mobilních technologií příliš nezaujmou. Smartphone za dvacet tisíc si ale člověk v Africe bohužel nekoupí.

Zajímavost: zrovna v těchto dnech se v Praze koná seminář nad možnostmi digitalizace pásma 450 MHz. Týká se ale hlavně technologie CDMA.

Diskuze (11) Další článek: Samsung E760 s detektorem pohybu: protřepat, nemíchat (naživo)

Témata článku: Ericsson, Nokia, Ericsson, MR, Nokia 1110, GSM, Tanzánie, Digitální síť, MHz


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31