Nokia a Palm společně

Zpráva o spolupráci Intelu s Nokií byla pouze počátečním impulsem celé laviny dalších aktivit společnosti Nokia.
Nokia nasedla do toho správného vlaku – zatímco dříve platilo, že Nokia byla jedna z vedoucích firem v několika oblastech naráz, dnes je již o několik kroků napřed před konkurencí, za což vděčí mimo kvality svých výrobků rovněž i pečlivé práci na mnoha frontách pokrývajících její aktivity. Konečné ohlášení spolupráce Nokie s Redstone Telecom a tudíž první komerční využití IP centrex služeb, dohoda Nokie s Omnitelem v hodnotě 425 mil. euro o výstavbě nových vylepšených BTS v Itálii (Omnitel je druhým největším mobilním operátorem v Evropě) a samozřejmě i spojení s Palm Computing Inc – to vše jsou nové události, které rozvířily světem IT a komunikací. Nejzajímavější je však právě posledně jmenovaná událost, totiž spojení Palmu a Nokie za účelem další distribuce bezdrátových zařízení.

Nové produkty budou podporovat pochopitelně přenos hlasu spolu s mobilní správou informací a schopnostmi typického organizéru známého z oblasti handheldu. V současnosti Nokia ve svých mobilních zařízeních (nepočítaje v to tedy zařízení kancelářského charakteru) prorazila do klasických mobilů (tedy pártlačítkové ovládání) a komunikátorů s klávesnicí. Jediný druh ovládání, jenž ještě nebyl ve Finsku do mobilů montován, je ovládání perem. To vše se má změnit nyní, kdy došlo k již zmíněné spolupráci – Nokia licencovala Palm Computing Operating System (tedy PalmOS), čímž si zajistila možnost spouštět aplikace v prostředí Symbianu. Co vznikne? Mobil s možností organizéru a mnoha výhodami handheldů nebo typický handheld s možností využívat hlasové přenosy stejně tak jako datové? Osobně mě zajímá, na kterou stranu se výrobce uchýlí. Je však jisté, že ovládání bude přes klasické pero. Vynikající zprávou je i to, že bude zachována kompatibilita se současnými aplikacemi na Palmy, pročež bude snadné kombinovat současná a budoucí zařízení. Zpočátku bude sice tento mix představen na americkém trhu, nicméně brzy se počítá i s rozšířením na celý svět.

S povděkem pozoruji, co dělá pro bezdrátovou komunikaci právě Nokia, i když samozřejmě zásahy ostatních výrobců jsou neméně důležité. Promyslím-li důkladně osud zařízení, která se jednoho dne stejně sloučí v jeden velký slepenec umožňující all-in-one, nemohu se na budoucnost nic míň než těšit. Kdoví, co nakonec handheldy/mobily/organizery dokáží...

Témata článku: Nokia, Palm, Software pro mobily, Software pro PC

Určitě si přečtěte

Android v říjnu 2017: přikutálela se sušenka

Android v říjnu 2017: přikutálela se sušenka

9.  10.  2017 | Láska Jan | 2

Seznam telefonů, které dostanou Android 8.0 Oreo

Seznam telefonů, které dostanou Android 8.0 Oreo

** Od představení Androidu 8.0 Oreo uběhl více než měsíc ** Jak zareagovali výrobci a které telefony se něj mohou těšit? ** Začněmě hezky podle abecedy.

28.  9.  2017 | Miksa Martin | 8

CCleaner: Ještě větší průšvih, než jsme si mysleli

CCleaner: Ještě větší průšvih, než jsme si mysleli

** Nejprve to vypadalo jako vážný, ale jen izolovaný problém ** Pak se to nafouklo do obřích rozměrů ** CCLeaner má problém a Avast ostudu

24.  9.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 27

Jak udělat Wi-Fi hotspot z počítače

Jak udělat Wi-Fi hotspot z počítače

28.  8.  2017 | Kůžel Filip | 15