Nokia a Siemens se spojují: Ericssonu začíná být horko

Společnosti Nokia a Siemens oznámily spojení na poli síťové infrastruktury. Do konce tohoto roku vytvoří podnik Nokia Siemens Networks. Nová společnost připraví o práci stovky zaměstnanců a budou se snažit sesadit Ericsson i fůzi Alcatelu s Lucentem z vedoucích pozic na trhu.
Nokia a Siemens se spojují: Ericssonu začíná být horko

Zhluboka dýchat

Ti, kterým zatrnulo, nebo kteří se naopak teší na mobilní telefony Nokia-Siemens, mohou vydechnout. Spojení obou firem je ujednáno, ale týká se divizí, které se zabývají vývojem síťové infrastruktury. Jejich zákazníky nejsou koncoví uživatelé, ale mobilní operátoři a jiné firmy podnikající v telekomunikačním byznysu. Celé spojení by mělo být podle plánu dokončeno do ledna roku 2007.

Nově vzniklá společnost ponese jméno Nokia Siemens Networks. Provozní sídlo bude ve velkoměstské aglomeraci finských Helsinek a Mnichov se stane domovem regionálního ředitelství. Tam budou mít sídlo tři z budoucích pěti divizí nové společnosti. Celková výše kontraktu byla podle Wall Street Journal vyčíslena na 31,6 miliard dolarů (710 miliard korun).

Portfolio společnosti bude zahrnovat produkty sítí GSM/EDGE, WCDMA/HSDPA, fixní širokopásmové služby, přepravní služby, WiMAX a nízkonákladové mobilní hlasové produkty ušité na míru operátorům na nově se rozvíjejících trzích.

„V bezpříkladném období plném změn v našem oboru společnost Nokia Siemens Networks spojuje dohromady dva nejlepší kolektivy komunikačního odvětví,“ uvedl Simon Beresford-Wylie, současný viceprezident a ředitel divize sítí společnosti Nokia. Ten po ukončení fůze převezme funkci generálního ředitele Nokia Siemens Networks. „Znám sílu pracovního týmu společnosti Nokia a hluboce si cením kvality a ducha pracovníků ze společnosti Siemens. Společně budou týmy společností Nokia a Siemens v daném odvětví výraznou silou, která nám pomůže naplňovat budoucí cíle, jimiž jsou zajištění spokojenosti zákazníků a pozice nesporné jedničky v celém odvětví.“ Nic konkrétního, co říkáte?

Stovky zaměstnanců pryč

Včerejší tisková konference ve Frankfurtu nad Mohanem se točila kolem čísel. Společnosti Nokia a Siemens vypočetly společné výnosy za kalendářní rok 2005 na částku 15,8 miliardy eur (442 miliard korun). Ve společném podniku budou mít Nokia i Siemens přesnou 50% účast.

„Věříme, že partnerství se společností Siemens je tou nejefektivnější cestou, jak vybudovat rozsáhlé a široké portfolio produktů nezbytné k zajištění naší konkurenceschopnosti na globální úrovni a k vytváření hodnoty našim akcionářům,“ uvedl Olli-Pekka Kallasvuo, generální ředitel společnosti Nokia. „Komunikační odvětví vykazuje sbíhavé tendence a silná a nezávislá společnost jako Nokia Siemens Networks bude mít ideální výchozí postavení k tomu, aby pomáhala zákazníkům snižovat náklady a zvyšovat výnosy a zároveň zvládat výzvy konvergentních technologií.“ Olli-Pekka Kallasvuo bude v Nokia Siemens Networks předsedou správní rady.

Podle předpokladů zahájí společnost Nokia Siemens Networks provoz s 60 tisíci zaměstnanci. Plánují se ale velké úspory v rámci synergického efektu sloučení a během prvních čtyř let by mělo nově vzniklý podnik opustit 10 až 15 % pracovníků. Budou se odstraňovat zdvojené funkce ve firmě, snižovat režijní náklady, slučovat zdroje a obě společnosti se dohromady pokusí o vyšší efektivitu výzkumu a vývoje. To vše by mělo vést k plánovaným úsporám ve výši 1,5 miliardy eur (43 miliard korun) ročně až do roku 2010.

Na základě současných údajů o tržním podílu bude Nokia Siemens Networks platit za druhou největší firmu v oblasti mobilní infrastruktury, druhou v oblasti služeb, třetí v oblasti fixní infrastruktury a třetí největší na celkovém trhu telekomunikační infrastruktury. Před ní se bude o své místo třást Ericsson a největší zůstane před dvěma měsíci oznámené spojení původních rivalů, francouzského Alcatelu a amerických Lucent Technologies.

Diskuze (2) Další článek: Dvě hudební novinky od Sony Ericssonu

Témata článku: Nokia, Siemens, Operátoři, Ostatní, Ericsson, Současný viceprezident, Pracovní tým

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

** Klasické tlačítkové mobily se stávají okrajovou záležitostí ** Některým lidem k používání přitom bohatě postačují ** Ze zhruba stovky dostupných modelů vybíráme 11 nejlepších

24.  11.  2017 | Láska Jan | 11

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

** Nebudeme mluvit o iPhonu, ale o tom, co udělal se světem smartphonů ** Představíme obrněné Androidy, dvojčata iGet Blackview ** Chybět nebude ani Pavlač s komentářem toho nej z uplynulého týdne

14.  1.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 7

Nokia 6: Vytoužený návrat legendy je tu

Nokia 6: Vytoužený návrat legendy je tu

** Nokia 6 je první smartphone legendární značky v nové éře ** Má však slabý procesor a bude se prodávat pouze v Číně ** Berme ji pouze jako předehru před veletrhem MWC (konec února)

8.  1.  2017 | Kůžel Filip | 50