Nokia a Symbian stále posilují svoje pozice

Jak na tom jsou, co se prodeje týče, chytrá zařízení a operační systémy? Stále více si uživatelé kupují Nokie a používají Symbian. Ale situace se dramatizuje a ani ostatní nejsou bez šancí.
Nokia a Symbian stále posilují svoje pozice

Jistě jste si sami všimli, že server Mobilmania.cz je v poslední době zaplněn diskusemi o tom, který z mobilních operačních systémů je lepší. Jedna část čtenářů stále odsuzuje Symbian, druhá zase nemůže přijít na jméno Microsoftu. Do tohoto sporu by mohl trochu více světla vnést nedávno zveřejněný výzkum společnosti Canalys o prodeji smartphonů, komunikátorů a kapesních počítačů za 3. čtvrtletí tohoto roku. Pokud budete nad čísly nevěřícně kroutit hlavou pak vězte, že se jedná o průzkum celosvětový. Tudíž na něj bude mít velký vliv americký trh, který se od evropského značně liší.

Chytrá zařízení

Čtyřmi nejúspěšnějšími společnostmi, co se prodeje chytrých telefonů týče, byly stejně jako ve druhém období letošního roku Nokia, palmOne, HP a RIM. Polepšila si společnost Fujitsu, která se díky prodeji nových mobilních zařízení založených na Symbianu, posunula z šestého místa na páté. Naopak právě na šestou pozici klesnul SonyEricsson. Pořadí tedy až na drobnější změny zůstalo zachováno. To samé už však nelze říct o prodeji a podílech na celosvětovém trhu.

Především díky tomu, že se Symbian stále častěji objevuje v nejnovějších modelech Nokie, získává finský výrobce čím dál větší náskok. Dnes má na světovém trhu majoritní, téměř 40% podíl (oproti 33% procentům v minulém období a 22% ve stejném období loňského roku). Zaznamenala tím za dvanáct měsíců téměř 230% nárůst, což je opravdu úctyhodný výsledek. Největší podíl na úspěchu Nokie má EMEA (Evropa, Střední východ a Afrika) trh. Zde je celých 87% všech prodaných zařízení právě značky Nokia. Na americkém trhu už nejsou finové natolik úspěšní. Přesto si s 23% drží druhé místo za společností palmOne.

 
Zdroj: Canalys (výsledky vynechaných čtvrtletí nejsou dostupné)

Pokud by vás zajímalo, co se zasloužilo o druhé místo palmOne pak vězte, že je to především kapesní počítač Treo 600, kterých se prodalo téměř 300 000 kusů (tedy asi 30% všech prodaných zařízení společnosti palmOne za 3 kvartál tohoto roku). Jak už jsem se zmiňoval v předchozím odstavci, největší podíl má palmOne ve Spojených státech. Zde má na trhu za toto čtvrtletí přes 55% a díky novému modelu Treo 650 možná ještě stoupne. Za zmínku jistě stojí také nárůst více než 350% oproti předchozímu roku u společnosti RIM. Tato u nás téměř neznámá kanadská společnost v současné době sází především na modely série BlackBerry 7100.

PalmOne je také celosvětovou jedničkou mezi kapesními počítači. Zde si se 750 000 prodanými zařízeními a celkovými 25% na trhu stále ještě drží prvenství. Na záda už mu však dýchá HP s 23% a s želízkem v ohni v podobě nedávno představené série bezdrátových kapesních počítačů h6300.

Operační systémy

Od situace mezi chytrými zařízeními se pak odvíjí i souboj na trhu operačních systémů. Náskok na prvním místě si zvětšuje Symbian s více než 50% podílu na světovém trhu (oproti 41% v předchozím období a 30% v loňském roce). Na trzích regionálních už jsou znát patřičné rozdíly. Nejvíce si však Symbian polepšil v EMEA a již zmiňovaném Japonsku díky úspěchu chytrých zařízení společnosti Fujitsu. Na druhé místo se s celkovými 20% posunul Microsoft, který tak ze stříbrné pozice sesadil palmSource. Ten si drží za Microsoftem 3% odstup.

 
Zdroj: Canalys (výsledky vynechaných čtvrtletí nejsou dostupné)

Výše uvedené údaje však platí jen pro zařízení zaměřená především na hlas. Co se týče vyloženě datových přístrojů, zde má největší podíl operační systém společnosti Microsoft – 45% na celosvětovém trhu (oproti 40% v loňském roce). Na druhém místě je pak PalmSource s 29% (oproti 45% v předchozím období).

Přestože náskok nejen na poli operačních systémů je velice výrazný, opravdový megaboom chytrých zařízení se teprve blíží. Proto podobná srovnání provedená za několik let budou mnohem objektivnější a troufám si už dnes říci, že také mnohem vyrovnanější. Třeba se dočkáme i nových hráčů, kteří patřičně pořadím zamíchají.

Diskuze (1) Další článek: Varování: mobily jsou návykové

Témata článku: Nokia, Windows, Smartphony, Software pro mobily, Software pro PC, Symbian, Palm Treo 650, Pozice

Určitě si přečtěte