Nokia aktuálně: tři novinky z Finska

Ovládání akcelerometrem, redukce šumu při hovoru, Mapy zdarma, nebo nový proměnlivý lak. To jsou čestvé Nokie.

Nokia chrlí jednu novinku za druhou. Po hudební dvojce z minulého týdne tu tentokrát máme tři nové kousky. Zatím si prohlédněte fotografie, my jdeme pracovat na komentářích k nim…

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 6600 fold, Nokia 6600 slide, Nokia 3600 slide 

 
Nokia 6600 fold: v překladu složit, přehnout, zavřít

Véčkové telefony u nás nejsou tak oblíbené jako klasická nebo vysouvací konstrukce, Nokia se tyto zvyklosti zkusí prolomit s modelem 6600 fold. Kromě toho, že představuje nástupce véčka 6555, zároveň také odtajnila poslední střípek do mozaiky, jaký přívlastek bude používat pro telefony véčkové konstrukce. Bude to právě „fold“. Zbylé dva názvy classic a slide už dobře známe.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Tentokrát by to Nokii mohlo vyjít. 6600 fold je lesklé, elegantní, celočerné véčko s výrazným kovovým ostrůvkem uprostřed, zasahujícím po zavření telefonu na obě strany. Do černé plochy na přední straně je skryt malý OLED displej, který zobrazuje čas a indikuje zmeškané události. Hlavní 2,13” displej v rozlišení QVGA je vyroben opět technologií OLED a zobrazí 16 milionů barev.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Stylovka co má šmrnc

Z nově představených Nokií série „Beautiful to Use” obsahuje 6600 fold asi nejvíce vychytávek. V jejím těle se skrývá zjednodušený akcelerometr, který reaguje na poklepání. Tím způsobíte v příslušném okamžiku buď rozsvícení vnějšího OLED displeje, ztišení budíku, nebo ztišení/odmítnutí příchozího hovoru. A aby stylových povelů nebylo málo, Nokia se chlubí novým otevíracím mechanismem. Zapojeny by měly být elektromagnety a pružiny pro hladký chod. Jak bude rozevírání vypadat ve skutečnosti, se nejspíše dozvíme až na podzim.

S Nokií 6600 fold se dovoláte ve čtyřech pásmech GSM a na dvou frekvencích UMTS, kde je využijete i vestavěnou kamerku pro videohovory. I když telefon podporuje 3G, rychlá data HSDPA s nimi nepřenesete, vystačit musí GPRS nebo EDGE (obojí multislot třídy 32). Údaje pro konektivitu doplňuje Bluetooth a USB s koncovkou microUSB.

Při rozhodování o úrovni vybavenosti nového véčka nebyl příliš kladen důraz na fotoaparát, proto byla 6600 fold osazena průměrným dvoumegapixelem. Ten doplňuje přisvětlovací dvojdioda a osminásobný digitální zoom. Multimediální funkce reprezentuje také hudební přehrávač a stereofonní FM rádia. Data pro vaše multimédia podrží buď nevelká vnitřní paměť (18 MB) nebo paměťová karta typu microSD. Přímo do krabice je přibalen jeden 512MB kousek.

Nokia 6600 fold hned od začátku vystartuje ve dvou barevných provedeních: „tajemné černé” a „sofistikované fialové”. Na trh vstoupí ve třetím čtvrtletí a zájemci si budou muset připravit téměř devět tisíc korun.

Nokia 6600 fold ve zkratce:

 • rozměry a hmotnost: 88 mm × 44 mm × 16 mm, 110 g
 • sítě: GSM/GPRS/EDGE 850/900/1800/1900 MHz, 3G 850/2100 MHz
 • displej: OLED,240 × 320 bodů, 16 mil. barev, vnější OLED displej 128 × 150 bodů
 • fotoaparát: 2 Mpx, VGA video 15 snímků za sekundu
 • paměť: 18MB interní, microSD do 4GB
 • hudba: hudební přehrávač (MP3, AAC, eAAC+)
 • konektivita: Bluetooth, microUSB,
 • další: Java MIDP 2.0
 • balení: baterie BL-4CT, nabíječka AC-4, stereo sluchátka s FM rádiem WH-501, 512MB microSD, USB kabel CA-101, manuál, pouzdro na mobil
 • výdrž: 12 dní v pohotovosti, 4 hodiny hovoru

Nokia 6600 slide: rozumí vašim gestům

Komu by nevyhovovala véčková konstrukce, je pro něj ve zbrusu nové edici “Beautiful to Use” k dispozici vysouvací Nokia 6600 slide. K dnešnímu dni se se svými rozměry 93 × 45 × 14 mm řadí k nejmenším vysouvacím telefonům finského výrobce. Co se týče hmotnosti 110 g už jsme ale v rukou měli lehčí slidery. Vzhledově se nová 6600 slide spíše než své předchůdkyni 6500 slide blíží posledním symbianovým smartphonům. Základem je opět zaoblená “vanička”, telefon je pokryt lesklými ocelovými materiály, černomodré potvrzovací tlačítko je z hliníku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nokia 6600 slide pracuje na uzavřené platformě Series 40, do vínku ale přesto dostala ovládaní dotykovými gesty. Implementována totiž byla zjednodušená verze akcelerometru, který využívá například luxusní 8800 Arte. Pomocí poklepání na telefon docílíte zobrazení času, vypnutí budíku, ztlumení nebo odmítnutí příchozího hovoru.

Čočka malé kamerky na přední straně dává správně tušit, že půjde o 3G telefon a poslouží i k videohovorům. Celkem si s ním zavoláte na čtyřech frekvencích GSM, v pásmu UMTS bude duální. Trochu ale zamrzí absence datové nástavby HSDPA, specifikace uvádějí pouze GPRS a EDGE (obojí multislot třídy 32).

Hlavní fotoaparát nabídne rozlišení 3,2 Mpx, přisvětlovací dvojdiodu a režim automatického ostření. V režimu videokamery natočí videa s maximálním rozlišením VGA. Dostatečné množství formátu zvládne hudební přehrávač, naladíte si i stereo FM rádio. Displej bude již mnohokrát použitý, 2,2palcový QVGA se šestnácti miliony barev a sensorem pro korekci jasu na slunci. Vestavěná paměť telefonu sice dosahuje pouhých 18 MB, lze ale rozšířit kartami microSD. Přímo součástí prodejního balení bude karta s kapacitou 512 MB.

Nová Nokia 6600 slide prozatím bude existovat pouze v jediném černém provedení, na trh by se měla dostat v průběhu třetího čtvrtletí 2008. Podle našich odhadů by její cena mohla začínat těsně pod hranicí 8 tisíc korun.

Nokia 6600 fold ve zkratce:

 • platforma: Nokia Series 40
 • rozměry a hmotnost: 93 mm × 45 mm × 14 mm, 110 g 
 • sítě: GSM/GPRS/EDGE 850/900/1800/1900 MHz, 3G 850/2100 MHz
 • displej: OLED, úhlopříčka 2,2 palce 240 × 320 bodů, 16 mil. barev, vnější OLED displej 128 × 150 bodů 
 • fotoaparát: 3,2 Mpx s autofokusem, VGA video 15 snímků za sekundu 
 • paměť: 18MB interní, microSD do 4GB 
 • hudba: hudební přehrávač (MP3, AAC, eAAC+), FM rádio s RDS 
 • konektivita: Bluetooth, microUSB, 
 • další: Java MIDP 2.0, akcelerometr pro ovládání poklepáním, Nokia Mapy
 • balení: baterie BL-4U, nabíječka AC-8, stereo sluchátka s FM rádiem, 512MB microSD, USB kabel CA-101, manuál
 • výdrž: teoreticky 14 dní v pohotovosti, 4 hodiny hovoru

Nokia 3600 slide: znovu vysunout, tentokrát levněji

Kromě funkcí útočí Nokia 3600 slide na zákazníky prostřednictvím designu. Zajímavé jsou rafinované barvy, jejichž odstín se mění podle úhlu dopadajícího světla – jen se podívejte na fialové provedení – krása. Telefon zdobí jemné keramické motivy, nebo rámeček fotoaparátu z kartáčovaného kovu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nokia 3600 slide přináší novinku i v oblasti, kterou bychom dnes mohli považovat za dále nevylepšitelnou – telefonování. Tento model totiž jako první Nokia přináší filtrování šumu (jako je například ruch ulice) při telefonním hovoru. Výrobce slibuje křišťálově čistý zvuk, nechejme se překvapit, jestli něco takového poznáme i v praxi. Modernímu telefonu střední třídy už dnes nemůže chybět hudební přehrávač, za kterým stojí podpora pro paměťové karty microSD s kapacitou až 4 GB. Jako všestranně vybavený telefon přináší Nokia 3600 slide také 3,2 megapixelový fotoaparát vybavený autofocusem. Tentokrát nechybí blesk v podobě dvou LED diod. Multimediální výbavu dále podpoří výstup TV-out, jehož pomocí připojíte mobil ke většině současných televizorů. Prohlížet je možné jak fotky, tak hudbu, nebo třeba jen poslouchat hudbu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Předistalovaná aplikace Nokia Maps ve spolupráci s libovolným Bluetooth GPS informuje majitele o místě, kde se právě nachází. Aplikace Nokia Maps disponuje databází více než 15 000 000 zájmových bodů, jako jsou hotely, restaurace, obchody a další. Za navigační funkce je u Nokie nutné připlatit.Nokia 3600 se začne prodávat na podzim za cenu okolo 175 EUR bez daní a přirážek. Pokud se český distributor dostane pod sedm tisíc, mohlo by jít o velmi zajímavou volbu.

Nokia 3600 slide ve zkratce:

 • platforma: Nokia Series 40 3rd edition
 • rozměry a hmotnost: 98 mm × 47 mm × 14,5 mm, 97 g
 • sítě: GSM/GPRS/EDGE 850/900/1800/1900 MHz
 • displej: 240 × 320 bodů, 16 mil. barev
 • fotoaparát: 3,2 Mpx s autofokusem, 2 × LED blesk, VGA video 15 snímků za sekundu
 • paměť: 30MB interní, microSD do 4GB
 • hudba: hudební přehrávač (MP3, AAC, eAAC+), FM rádio s RDS
 • konektivita: Bluetooth 2.0, microUSB, jack 2,5mm, AV connector (TV out)
 • další: redukce šumu při hovoru, Nokia Mapy, internetový prohlížeč Opera mini, Java MIDP 2.0
 • balení: baterie BL-4S (860 mAh), nabíječka AC-4, stereo sluchátka HS-47, 512MB microSD, USB kabel CA-101, TV out kabel CA-92U, manuál
 • výdrž teoreticky: 280 hodin v pohotovosti, 5 hodin hovoru
Diskuze (18) Další článek: Zbrusu nová Madonna u T-Mobilu „zdarma“

Témata článku: Nokia, Nokia 3600 slide, Nokia 6600, Nokia 6600 fold, Nokia 6600 slide, Fialové provedení, Hladký chod, Střípek, Zjednodušená verze, Akt, Fin


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136