Nokia Asha 305 a 306: rádoby smartphony [recenze]

Telefony Asha 305 a 306 v některých zemích Nokia prodává jako smartphony. Mohou se levné Series 40 srovnávat s chytrými platformami?

Boj s necitlivostí

Zprávy vyřešila Nokia dnes již standardním konverzačním způsobem, máte tedy vždy přehled, komu co píšete. V jednotlivých konverzacích slouží k odlišení odesílatele a adresáta rozdílné barvy bublin, tedy standardní rozlišení jako u smartphonů. Kromě jména adresáta vám malý piktogram prozradí, zda máte číslo uloženo na SIM kartě či nikoli. Nokia 305 a 306 zvládá i doručenky formou několikavteřinového oznámení na obrazovce, nastavit si je můžete zvlášť pro zprávy textové a multimediální. Transformace SMSky na MMSku je jednoduchý proces. V editovacím režimu zpráv stačí poklepat na kontextovou klávesu a vybrat možnost Vložit obsah. Při odesílání zpráv nesmíme zapomínat na to, že nedržíme smartphone, tudíž musíme vyčkat, až se zpráva odešle a teprve pak s klidem ukončit editor. Jinak se zpráva nemusí odeslat, ale uloží se jako koncept.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
SMS zprávy se zobrazují ve formě konverzací

Při psaní zpráv na výšku se nabízí jak numerická klávesnice, tak úplná QWERTZ. Kterémukoli uživateli s jen mírně většími prsty však plně doporučuji psát na výšku pouze na numerické klávesnici. Malá úhlopříčka displeje a nižší citlivost rezistivní vrstvy vás totiž při psaní byť jen krátké zprávy může dovést téměř k šílenství. QWERTZ klávesnice zůstává jedinou volbou, chcete-li psát na šířku. Na první pohled vypadá trochu zvláštně, protože jednotlivá virtuální tlačítka od sebe nejsou graficky oddělena. Klávesnice je jedna velká bílá plocha, na které jsou rozeseta písmena.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
QWERTZ klávesnice na šířku a klasická sdružená numerická klávesnice na výšku

Jednotlivým znakům byl sice dopřán dostatečný prostor, stálá přítomnost problému z citlivostí a odezvou displeje se ale projeví i zde. Zvláště pak jestli patříte mezi rychlé pisálky, mějte na paměti že telefon nezvládá multitouch (ve skutečnosti jej zvládá, ale jen jako pinch-to-zoom v galerii) a tudíž nezaznamená víc než jedno klepnutí na displej naráz. To psaní zpráv spolu s vyvinutým tlakem potřebným pro pozitivní odezvu značně zpomaluje. Ať už zvolíte psaní na šířku či výšku, na horním okraji klávesnice na vás bude koukat jakási půl šipka směřující dolů. Sama o sobě má jen informační funkci, nepokoušejte se proto ji uchopit - je to takřka nemožné. Snaží se upozornit na to, že chcete-li skrýt klávesnici, postačí k tomu tah směrem dolů.

Co se týče volání, nejprve si řekneme, jak Nokia vyřešila absenci čidla přiblížení. V okamžiku, kdy vytočíte číslo, či přijmete hovor, se displej zamkne. Pokud pak tedy chcete využít další funkce během hovoru (například nahrávání právě probíhajícího telefonátu nebo třeba potřebujete zadat číslici při volání na infolinku), musíte zařízení odemknout prostřednictvím zamykacího tlačítka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Seznam kontaktů a detail, vyzváněcí profily

Při volání nás druhá strana slyšela čistě a bez problémů, my jsme taktéž rozuměli zřetelně. Používáte-li často hlasitý odposlech, v případě těchto Nokií si ho můžete dopřávat co hrdlo ráčí, protože ani na maximální hlasitost se neobjevují žádné náznaky chrčení. Telefonní sluchátko by ale mohlo být během volání o fous hlasitější. Na výběr máme čtyři předem nastavené vyzváněcí profily, každý z nich pak můžeme upravit dle vlastních preferencí.

Pojmenujte si SIM kartu

Asha 306 dostala oproti své sestře 305 navíc Wi-Fi. Aby nebyla 305ka bez náhrady, vybavili ji slotem pro druhou SIM kartu. V praxi duální provoz SIM karet funguje tak, že obě karty jsou současně na příjmu v pohotovostním stavu. Jakmile je ale jedna SIM v používání (např. na ní probíhá hovor), druhá karta se odpojí a dané číslo je v tento okamžik nedostupné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Notifikační roleta u Nokie Asha 305, manažer SIM a nastavení preferencí karet

V notifikační liště vidíte dva malé symboly SIM karet s náležitým číselným označením a signálem každé z nich. Po kliknutí na piktogramy se otevře nabídka s výběrem preferované SIM karty. Její symbol pak bude vybarven v liště zelenou barvou. Pokud chcete vybírat SIM kartu pro každý úkon zvlášť, telefon se vás vždy zeptá. Praktičtější je ale odeslání SMS, MMS, volání či datové spojení přiřadit v aplikaci SIM manažer jednotlivým kartám podle vašich zvyklostí nebo používaného tarifu. Všechny zprávy a hovory se poté označí příslušným číslem SIM. Jako bonus můžete svým SIM kartám dát i jméno.

Nokia Asha 305 a 306 nemá problémy zobrazit paralelně kontakty jak ze SIM karty, tak z telefonu. Stejně jako v prostředí SMS se i zde odlišuje piktogramem SIM karty. Možnosti přidání všemožných detailů od osobních informací, přes e-mailovou adresu a webovou stránku, až po obrázek či vlastní vyzváněcí tón, jsou tradičně široké. Uživatelům je sice odepřena možnost označit hvězdičkou oblíbené kontakty, za jakousi náhradu lze ovšem považovat možnost umístit celou řadu kontaktů na pohotovostní plochu. Pro rychlejší a přesné vyhledávání v obsáhlém telefonním seznamu slouží postupné psaní.

Témata článku: Nokia, , Nokia Asha 305, Nokia Asha 306, Nokia Asha 311, Samsung Star, Samsung Star Wi-Fi, Základní atribut, Notifikační roleta, Postupné psaní, Nokia Asha, Finka, Rozšíření funkcí, Malá úhlopříčka, Jednotlivý kart, Numerická klávesnice, Náročný úkon, Běžné užívání, Oblíbená značka, Nevyužitý prostor, Bílá plocha, Jednoduchý proces, Největší rozlišení, Asha, Emailový klient