Nokia Asha 311: chytrá horákyně [recenze]

Nokia Asha 311 není smartphone, přesto některé vlastnosti chytrých telefonů má. K tomu atraktivní design a líbivé barvy.

Překvapivě pohodlná klávesnice

Zprávy vyřešila Nokia dnes již standardním konverzačním způsobem, máte tedy vždy přehled, komu co píšete. V jednotlivých konverzacích slouží k odlišení odesílatele a adresáta rozdílné barvy bublin, tedy standardní rozlišení jako u smartphonů. Asha zvládá i doručenky formou několikavteřinového oznámení na obrazovce, nastavit si je můžete zvlášť pro zprávy textové a multimediální. Transformace SMSky na MMSku je jednoduchý proces. V editovacím režimu zpráv stačí poklepat na kontextovou klávesu a vybrat možnost Vložit obsah. Při odesílání zpráv nesmíme zapomínat na to, že nedržíme opravdový smartphone, tudíž musíme vyčkat, až se zpráva odešle a teprve pak s klidem ukončit editor. Jinak se zpráva nemusí odeslat, ale uloží se jako koncept.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
SMS zprávy se zobrazují ve formě konverzací

Při psaní zpráv na výšku se nabízí jak numerická klávesnice, tak úplná QWERTZ. Kterémukoli uživateli s jen mírně většími prsty však plně doporučuji psát na výšku pouze na numerické klávesnici. Displej je sice citlivý dostatečně, malá úhlopříčka ale může zavinit občasné překlepy. QWERTZ klávesnice zůstává jedinou volbou, chcete-li psát na šířku. Na první pohled vypadá trochu zvláštně, protože jednotlivá virtuální tlačítka od sebe nejsou graficky oddělena. Klávesnice je jedna velká bílá plocha, na které jsou rozeseta písmena.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
QWERTZ klávesnice na šířku a klasická sdružená numerická klávesnice na výšku

Díky kapacitnímu displeji si můžete dovolit psát rychleji a nebát se toho, že telefon některý z vašich rychlých simultánních klepnutí nezaznamená. Celkově se na klávesnici až s podivem píše dobře a rychle. Ať už zvolíte psaní na šířku či výšku, na horním okraji klávesnice na vás bude koukat jakási půl šipka směřující dolů. Sama o sobě má jen informační funkci, nepokoušejte se proto ji uchopit - je to takřka nemožné. Snaží se upozornit na to, že chcete-li skrýt klávesnici, postačí k tomu tah směrem dolů.

E-maily bez upozornění

Při volání nás druhá strana slyšela čistě a bez problémů, my jsme taktéž rozuměli zřetelně. Používáte-li často hlasitý odposlech, v případě této Nokie si ho můžete dopřávat co hrdlo ráčí, protože ani na maximální hlasitost se neobjevují žádné náznaky chrčení. Telefonní sluchátko by ale mohlo být během volání o fous hlasitější. Na výběr máme čtyři předem nastavené vyzváněcí profily, každý z nich pak můžeme upravit dle vlastních preferencí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Seznam kontaktů a detail, vyzváněcí profily

Nokia Asha 311 nemá problémy zobrazit paralelně kontakty jak ze SIM karty, tak z telefonu. Stejně jako v prostředí SMS se i zde odlišuje piktogramem SIM karty. Možnosti přidání všemožných detailů od osobních informací, přes e-mailovou adresu a webovou stránku, až po obrázek či vlastní vyzváněcí tón, jsou tradičně široké. Uživatelům je sice odepřena možnost označit hvězdičkou oblíbené kontakty, za jakousi náhradu lze ovšem považovat možnost umístit celou řadu kontaktů na pohotovostní plochu. Pro rychlejší a přesné vyhledávání v obsáhlém telefonním seznamu slouží postupné psaní.

Klepněte pro větší obrázek
Čítač za vás spočítá, kolik zpráv SMS a MMS jste odeslali, kolik minut či hodin jste provolali a kolik dat stáhli

K práci s poštou využijete předinstalovanou aplikaci pro správu emailových klientů. Do základního výčtu podporovaných poskytovatelů zahrnula Nokia kromě Gmailu či Windows Live také svůj Nokia Mail a milým překvapením pro české uživatele bude zajisté i přednastavená podpora pro Seznam či Centrum. Lze nastavit samozřejmě i emailové účty dalších poskytovatelů, zde už ale musíte počítat s tím, že pokud telefon nebude schopen data potřebná pro nastavení stáhnout z internetu, budete to muset udělat manuálně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nastavit si můžete několik e-mailových schránek

Pokud si nastavíte několik simultánních účtů, přepínání mezi nimi je jednoduché prostřednictvím jedné ze záložek v nabídce aplikace. Samotné prohlížení emailů představuje záležitost poměrně zdlouhavou, jednotlivé zprávy se totiž načítají i několik vteřin a uživatelské rozhraní není ani kdovíjak pohledné. Aktualizovat schránku přijatých emailů můžete i automaticky a sama aplikace vám oznámí, že upozornění na příchozí emaily bude aktivní i při jejím vypnutém stavu. Vypadá to tedy, že se opět blížíme schopnostem smartphonu. Opak je však bohužel pravdou, aplikace vás na nový email neupozorní, dokud ji nezapnete.

Témata článku: Nokia, , LG Optimus, Nokia Asha 305, Nokia Asha 311, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Pocket, Upravený systém, Emailový klient, Asha, Měsíční pohled, Postupné psaní, Základní atribut, Hora, Určité množství, Zvuk čistý, Uzavřené prostředí, Běžné užívání, Chytrá, Černý displej, Bílá plocha, Mini SIM, Jednoduchý proces, Recyklovaný papír, Nokia Asha