Nokia Asha 311: chytrá horákyně [recenze]

Nokia Asha 311 není smartphone, přesto některé vlastnosti chytrých telefonů má. K tomu atraktivní design a líbivé barvy.
Nokia Asha 311: chytrá horákyně [recenze]

Series 40 s nádechem smartphonu

S příchodem celodotykového hloupého telefonu museli vývojáři Nokie upravit prostředí pro fungování bez hardwarových tlačítek. Uživatelé starších, nedotykových nebo polodotykových (Touch & Type) telefonů Series 40 určitě uvítají, že základní logika prostředí zůstala zachována. Novým uživatelům, kteří nemají s Nokiemi zkušenosti, možná bude chvíli trvat, než si filozofii prostředí osvojí. Náhled na zamykací obrazovku získáme stisknutím telefonního tlačítka pro ukončování hovorů či odemykacího tlačítka. Samotná zamykací obrazovka nabídne pohled na datum, čas a notifikační lištu. Ta prozradí něco málo o síle signálu jak telefonního, tak Wi-Fi, aktuálním operátorovi a stavu baterie. Zmeškané události o sobě dají vědět rozsvíceným displejem po dobu jedné minuty a nezapomenou se ohlásit i po opětovném rozsvícení obrazovky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavní nabídka, pohotovostní plocha a režim editace

Zbavit se zamykací obrazovky lze pouze dvěma gesty - smýknutím vpravo či vlevo. Tam, kde byste čekali pohotovostní plochu, se nyní objeví vertikálně rolující matice ikonek, tedy přímo hlavní nabídka. Celé menu se skládá v základním stavu zhruba ze 40 ikon, je tedy poměrně obsáhlé. Podsložky vytvářet neumí. V horním rohu se zobrazuje čas a datum. Pokud budete hledat v některé z přítomných aplikací kontextovou klávesu, najdete ji v horní části obrazovky. Žádné univerzální kontextové tlačítko telefon nenabízí, proto na vás ze začátku může ovládání působit poněkud nesystematicky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zamykací obrazovka, na výběr jsou tři widgety

Při smýknutí směrem vlevo z hlavního menu se dostanete na jeden ze tří nastavitelných widgetů. Volba zůstala omezena na rádio, hudební přehrávač a číselník. Pokud občas vytáčíte číslo po paměti, může se nejvíc hodit asi poslední možnost, jinak vstup do aplikace Telefonu najdete v hlavní nabídce. Při smýknutí z nabídky směrem doprava se dostanete na něco, co připomíná právě klasickou pohotovostní obrazovku u jiných platforem. Na této ploše se vám zobrazí stejně jako v hlavním menu čas a datum, ovšem ve větším formátu. Hlavní funkcí této plochy je však možnost přidání velkého počtu zástupců aplikací a kontaktů přítomných v paměti telefonu. Lze tak vytvořit rolovací matici dost podobnou hlavní nabídce.

Svižný díky procesoru

Mezi zmíněnými třemi listy nabídek telefonu lze listovat neustále dokola. Pro reorganizaci ikon či jejich přidání/odstranění na jednotlivých záložkách stačí podržet prst na libovolném místě zhruba dvě vteřiny. Tím se zapne modifikační režim. Zapomenout nesmíme ani na přítomnost notifikační lišty. Ta se dá jednoduše rozbalit uchopením a tahem směrem dolů, sbalí se pak pohybem opačným, funguje tedy stejně jako u smartphonů. První, čeho si všimnete, je čtveřice rychlých přepínačů pro mobilní data, Wi-Fi, bluetooth a vyzváněcí profily.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Spodní část nabídky s hrami a galerie

Tím ovšem výčet užitných funkcí notifikační lišty nekončí. V roletě se zobrazí tři ikonky pro hudební přehrávač, telefonování a psaní textových zpráv. Aby toho nebylo málo, funkce těchto tří zkratek jsou rozšířeny o notifikační schopnost. Například zkratka pro psaní SMS při nepřečtené zprávě ukáže od koho a kolik zpráv jste ještě nepřečetli. Pokud se nachází telefon v odemknutém stavu a přijde vám textovka, vykoukne na vás cíp notifikační lišty. Jakmile ji stáhnete, ale zprávu si nepřečtete, zůstane jen malý piktogram obálky. Nápad s rozšířením funkcí notifikační lišty je tedy dobrý, je třeba na něm ale ještě zapracovat, aby upozorňování nepůsobilo tak zmateně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Budík, nastavení prostředí a kalkulačka

Suma sumárum, prvních pár hodin s uspořádáním celodotykového systému Series 40 nejspíš budete zápasit, ale postačí trochu trpělivosti a telefon si časem podmaníte. Na rozdíl od nižších modelů 305 a 306 vás ale nemusí už od začátku trápit rychlost systému a jeho procesů. Nokia Asha 311 je totiž vybavená procesorem o taktu 1 GHz a pamětí RAM o velikosti 128 MB. Tyto "vnitřnosti" plně postačují pro plynulé zapínání i ukončování aplikací či hraní her.

Témata článku: Nokia, Recenze, LG Optimus, Nokia Asha 305, Nokia Asha 311, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Pocket, Asha, Bílá plocha, Určité množství, Uzavřené prostředí, Běžné užívání, Rozšíření funkcí, Recyklovaný papír, Černý displej, Malá úhlopříčka, Numerická klávesnice, Upravený systém, Jednoduchý proces, Postupné psaní, Hora, Chytrá, Zvuk čistý, Měsíční pohled, Základní atribut


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi 10 Pro – vysoké sebevědomí s neveselým koncem

RECENZE: Xiaomi Mi 10 Pro – vysoké sebevědomí s neveselým koncem

** Má nejlepší možnou výbavu a špičkový fotoparát ** Hodit se bude rychlé dobíjení i 50× zoom ** Vše kazí vysoká cena, která pro telefon znamenala konec

Martin Miksa | 39

Galaxy Watch 3: Nové funkce pro každého, titan pro fajnšmekry

Galaxy Watch 3: Nové funkce pro každého, titan pro fajnšmekry

** Nová generace hodinek od Samsungu staví na známých základech ** Na zápěstí se dostane ocel a titan s koženými a kovovými řemínky ** S měřením EKG a okysličením krve v Česku nepočítejte

Martin Chroust, Filip Kůžel, Jakub Michlovský | 35