Nokia Asha 503: poslední svého druhu? [recenze]

Nokia Asha 503 chce zaujmout nejen svým ledovým vzhledem. Dokáže přesvědčit v boji s početnou základnou levných androidů?
Kapitoly článku

V balení se toho ukrývá více, než ve většině krabiček i mnohem dražších telefonů. Krom telefonu v něm totiž najedete nabíjecí adaptér, od kterého v tomto případě nelze samostatně oddělit kabel, pecková sluchátka a rovněž 4GB paměťovou microSD kartu. Nejde sice o převratnou hodnotu, avšak při vědomí, k jakému telefonu se dodává, je zcela dostačující. Mám tím na mysli, že hudby se vám na ní vejde dostatek a k ničemu jinému ji pravděpodobně potřebovat nebudete.

Nokia Asha 503
rozměry a hmotnost: 103 × 61 × 12,7 mm, 110 g
displej: 3'', kapacitní TFT LCD, 240 × 320, 133 PPI
sítě: GSM, WCDMA, GPRS, EDGE, HSPA (7,2|5,76 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 3
paměť: ?, microSDHC (32 GB), RAM: 128 MB, baterie: 1 200 mAh
procesor: neuvádí se
operační systém: Nokia Asha Platform 1,2
fotoaparát: 5MPx (2 592 × 1 944), video (320 × 240), blesk
42 %
vybavenost
?
výhodnost
cena: už se neprodáváPořiďte si podobný model na Alza.cz

Uložen v ledu

Zcela originální je vzhled telefonu. Působí totiž, jakoby byl zamrzlý v kostce ledu. Ve spojení s výraznou barvou tak může tento model zaujmout nejednoho uživatele. Právě ta „ledová“ vrstva je od telefonu oddělitelná, protože tvoří jeho kryt. Pod ním se ukrývá vyjímatelná baterie a sloty pro paměťovou microSD a microSIM kartu. K dílenskému zpracování nemáme absolutně žádnou výtku. Vše velmi dobře lícuje a telefon v ruce působí velmi bytelně. Přesně tak, jak to známe především od pověstných starších Nokií.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
My jsme k testu dostali černou variantu, která svůj nevšední design nedokáže tolik prodat.

Přední stranu okupuje zejména 3palcový TFT displej. Už při prvním pohledu je jasné, že se nechlubí převratným rozlišením. Jeho hodnota činí 240 × 320 pixelů, což se rovná jemnosti 133 PPI. Dokáže zobrazit max. 256 tisíc barev a je schopný reagovat maximálně na dva dotyky najednou. Svými schopnosti rozhodně nevyniká, avšak potěší poměrně věrné podání barev, a také na slunci je dobře viditelný. Před mechanickým poškozením ho pak chrání tvrzené sklo Gorilla Glass (zřejmě první generace).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Menší velikost je příjemným odklonem od dnešního trendu.

Jedno tlačítko a pak gesta

Pod displejem nalezneme jediné systémové tlačítko, které slouží jako krok zpět. Bohužel není osvícené, tudíž v noci můžete mít trochu problém ho nahmatat. Krom toho už je na přední části pouze logo výrobce a sluchátko. Notifikační dioda sice chybí, avšak velmi zdatně ji dokáže nahradit Rychlý přehled, který zobrazuje aktuální čas a případně i právě zmeškanou událost.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zaoblené hrany telefonu zajišťují příjemný a pohodlný úchop.

Tlačítka pro ovládání hlasitosti byla umístěna na pravý bok, stejně jako uzamykací/vypínací tlačítko. Na horní hraně poté naleznete konektor pro microUSB kabel, jenž budete využívat k nabíjení nebo komunikaci s počítačem. Nechybí zde ani 3,5mm jack pro připojení sluchátek. Levý bok zůstal netknutý a podobně je na tom i spodní hrana, kterou narušuje uprostřed pouze mikrofon. V horní polovině zadní části je připraven 5Mpix fotoaparát s přisvětlovací LED diodou a konečně ve spodní části se nachází hlasitý reproduktor.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefon s rozměry 102.6 × 60.6 × 12.7 mm rozhodně nepatří k těm nejužším. Jeho hmotnost je 110 gramů.

Tento model nebude vítězit ve výkonnostních testech a upřímně řečeno ani nepotřebuje. Své cílové skupině přináší poměrně rychlé prostředí, když startování aplikací probíhá v řádech vteřin a také další úkony telefony plní bez většího zadýchání. Jen pro úplnost tak uvádím, že Ashu 503 pohání jednojádrový procesor s taktem 1 GHz. K dispozici mu přitom je také 256MB RAM paměť. Vnitřní paměť dosahuje 174 MB, když jde dále rozšířit i o paměťovou microSD kartu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vedle fotoaparátu se nechází přisvětlovací LED dioda.

Labutí píseň?

Nokia Asha 503 stojí, stejně jako její předchůdci, na pomezí mezi chytrým a hloupým telefon. Blíže však má k tomu chytrému. Běží na softwarové platformě Nokia Asha 1.2. Svým vzhledem připomíná zejména poslední verze Symbianu a pohybem v prostředí (gesty) nezapře ani inspiraci v MeeGo. Vše začíná na zamknuté obrazovce, kde se zobrazuje čas a zmeškané události. Přejetím ve vodorovném směru (nezáleží z které strany) se dostanete na základní obrazovku. Tu tvoří seznam aplikací, přičemž pohybem dole i doprava se dostanete do přehledu. Ten zobrazuje většinu akcí, které jste s telefonem provedli dříve. Poslední, spuštěné aplikace, poslední nainstalované, vaše příspěvky na sociálních sítích nebo poslední nafocené snímky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Je otázkou, zda v případě, že se v následujícím týdnu v Barceloně dočkáme Nokie s Androidem, bude pokračovat i vývoj tohoto systému.

V prostředí se pohybujete buď pomocí senzorového tlačítka pod displejem. To vždy, když se chce dostat o krok zpět, případně pokud se chce z aplikace nebo nastavení rychle dostat do seznamu aplikací, přejedete z levého nebo pravého okraje displeje na druhou stranu. Pohybem z horního okraje dolů zobrazíte roletku, kde naleznete čtyři rychlé přepínače Wi-Fi, Bluetooth, datových přenosů a režimu zvuku. V případě, že máte zmeškanou událost, zobrazí se zde i ona. Jestliže se pak ve spodní části displeje zobrazí tři pod sebou poskládané pomlčky, znamená to, že můžete z dolního okraje displeje „vytáhnout“ kontextovou nabídku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V prostředí nechybí ani jednoduchý správce souborů a správa účtů.

Kontakty můžete importovat do telefonu z jiných zařízení, případně je synchronizovat s vašim e-mailovým účtem, Facebookem atd. Ke každému kontaktu pak lze přidávat většinu myslitelným poznámek a údajů. Pro rychlejší pohyb v adresáři lze použít posuvník na pravé straně displeje, který však nedisponuje jednotlivými písmeny. Samotné telefonování probíhá naprosto bez problémů, když si ani jedna ze stran nestěžovala na kvalitu hovoru. Přehled o provolaných minutách pak poskytuje jednoduchý čítač.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prostředí číselníku a stav při hovoru.

Nokia Asha 503 se dodává v balení s 1 200mAh baterií. Papírové materiály uvádí, že výdrž může šplhat až ke 35 dním. Realita je samozřejmě někde úplně jinde. V případě, že telefon nebudete podrobovat testům výdrže, ale naopak bude pracovat v běžném provozu. Dokáže se jeho výdrž vyšplhat zhruba na 2-3 dny. Pokud byste omezili veškerou synchronizaci a snížili jas displeje, dokázal by zcela jistě vydržet i 4 dny bez potřeby dobíjení. 
 

Témata článku: Nokia, Recenze, Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Nokia Asha 503, Nokia Asha 503 Dual SIM, Adresní řádek, Nejistá budoucnost, Systémové tlačítko, Druh, Dnešní trend, Asha, Nejnutnější případ, Pohodlný úchop, Známý nešvar, Netradiční design, Jednoduchý správce, Labutí píseň, Dolní okraj, Špatný fotoaparát, Vyjímatelná baterie, Nevšední design, Real Football


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 12 nejlepších levných smartphonů do 6 tisíc. Který si nadělíte?

Vybrali jsme 12 nejlepších levných smartphonů do 6 tisíc. Který si nadělíte?

** I když je cena limitem, dá se vybrat rozumný smartphone ** Levný smartphone umí víc než obyčejný mobil ** Připravte si alespoň 2 tisíce korun

Jan Láska | 32

Máme eSIM v hodinkách. Podívejte se, jak probíhala instalace

Máme eSIM v hodinkách. Podívejte se, jak probíhala instalace

** Konec teorie, často skloňovaná eSIM se v ČR konečně dostává do praxe ** eSIM jsme si poprvé vyzkoušeli u LTE verze hodinek Samsung Galaxy Watch (46mm) ** Jak eSIM vypadá, a jak probíhá její samotná „instalace“?

Martin Chroust | 45

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 120

MEGATEST: Srovnání 18 přenosných reproduktorů

MEGATEST: Srovnání 18 přenosných reproduktorů

** Bezdrátové reproduktorů jsou mraky. Jak se nespálit? ** Některé se hodí spíše na doma, jiným si líbí i venku ** Časopis Computer otestoval 18 modelů s cenami do 4 a 6 tisíc

Jakub Michlovský | 15

RECENZE: Sony Xperia XA2 — z ošklivého káčátka bujarou modelkou

RECENZE: Sony Xperia XA2 — z ošklivého káčátka bujarou modelkou

** Xperia XA2 již nevypadá jako omyl japonského designéra ** Vylepšení přišla snad ve všech směrech a jsou to vylepšení znatelná ** Tenhle kousek se prostě povedl již od prvního pohledu **

Jakub Vrbacký | 24

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

** Nokia 7 Plus je smartphone vyšší třídy s rozumnou cenovkou. ** Lákadlem je čistý Android, skvělá výdrž i fotoaparát Zeiss ** Bonusem je dostatek výkonu i paměti

Martin Miksa | 63