Nokia C3: dárek spisovatelům (test)

Nokia C3 klame tělem. Připomíná Symbianové komunikátory, ale má jednodušší systém S40. Přesto se bude líbit - má moderní funkce a klávesnici pro datly.
Nokia C3: dárek spisovatelům (test)

Tlačítek víc než obvykle

Následující popis věnujme části, která u Nokie C3 vzbuzuje nejvíce pozornosti. Začnu funkční částí klávesnice. Ta se z větší části shoduje se svými kolegy z S40. Hlavními prvky jsou proto čtyřsměrný ovladač s potvrzovacím středem, dvojice softwarových kláves a obě tlačítka se sluchátky – vše s naprosto tradiční funkcionalitou. Oběma funkčním klávesám i všem čtyřem směrům kurzoru lze přiřadit vlastní zkratky na oblíbené funkce včetně aplikací v Javě.

Do tohoto prostoru jsou trochu násilně vecpány dvě nové klávesy s piktogramy telefonního seznamu a zpráv. Jsou rovněž programovatelné, přiřadit jim můžete jednu z komunikačních funkcí – např. právě otevření telefonního seznamu, přijatých zpráv, editoru, aplikací Chat nebo Komunity. Tyto klávesy ovšem nevyvolají vybrané funkce odkudkoliv z menu, jak bychom (hlavně po zkušenosti se symbianovými modely Nokie) očekávali. Platforma S40 totiž takovýto druh multitaskingu nepodporuje. Obě tlačítka tedy vykonávají své funkce pouze v pohotovostním režimu, v jakémkoli jiném módu jsou nefunkční. Můžu jejich přítomnost proto s klidným svědomím označit za zbytečnou a asi nikomu moc nebude vadit, že se úzké stříbrné proužky hůře mačkají; nijak častého užití se nedočkají.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice si nezadá s vyššími modely Eseries

Po stranách žádné ovládací klávesy nenajdeme, vše je pouze vpředu. Nejvíc postradatelný je tak zřejmě boční ovladač hlasitosti; při hovoru ji budete muset regulovat hlavním ovladačem na předním panelu. Zvláštní tlačítko vypínače, které bylo kdysi pro finské mobily tak typické, už zřejmě v Nokii také definitivně zavrhli. Zapínat a vypínat přístroj červeným sluchátkem mi nikterak nevadí, postrádám však rychlý volič profilů, který lze vyřešit jen některou z klávesových zkratek.

Psaní textů má na starosti klávesnice QWERTZ. Je to jediné možné rozložení, které nabízí, takže kdo je navyklý mít nahoře ypsilon, bude se muset přeučit. Každá klávesa zahrnuje kromě písmena ještě druhý symbol: číslo, znak s diakritikou apod. Ty je možné napsat buď dlouhým stiskem příslušné klávesy, nebo v kombinaci s tzv. funkční klávesou – to je ta v levém spodním rohu. Kromě přepínání mezi spodní a horní řadou znaků ještě částečně supluje hvězdičku u klasických telefonů; např. u zámku kláves.

Vedle funkční klávesy je tlačítko Shift, jehož hlavním úkolem je přepínání mezi malými a velkými písmeny. Klávesu s popiskem Sym pak využijete především k vyvolání tabulky speciálních znaků (včetně několika grafických smajlů), ovšem v kombinaci se stiskem písmen lze volit z jejich dalších lokálních variant s diakritickými znaménky.

Klepněte pro větší obrázek
Podsvětlení klávesnice sice není nejsilnější, avšak v úplné tmě nebudete mít ani tak s hledáním tlačítek problémy

V pravém sloupci najdeme klávesy Enter a Backspace. Zajímavé je, že tyto fungují i při pohybu v menu; Enter vybranou položku otevře, Backspace vyvolá dialog potvrzující její smazání. Při psaní má stejnou funkci mazání znaků jako Backspace i pravá softwarová klávesa, což je u platformy S40 sice normální vlastnost, ale jejich funkce se zbytečně dublují. Využít pravé tlačítko pro přímý odskok o úroveň výš, jako je tomu u symbianových modelů, by bylo jistě praktičtější.

Zajímavou klávesou je Ctrl umístěné v pravém spodním rohu. Částečně supluje tlačítko s křížkem na běžných klávesnicích Nokií; např. v pohotovostním režimu přepíná mezi tichým a normálním profilem, v nabídkách zobrazí celá čísla, názvy souborů apod. Při psaní textů je tato klávesa mimořádně užitečná, můžete s ní totiž používat zkratky běžně známé ze stolních počítačů: Ctrl+A označí všechen napsaný text, Ctrl+X jej vyjme, Ctrl+C zkopíruje do schránky a stiskem Ctrl+V se text opět vloží do textového pole. Chcete-li označit jen část textu, stačí se posouvat kurzorem za stisknuté klávesy Shift. Za dodržování již zavedených standardů si C3 zaslouží pochvalu; práci s textem tak velice usnadňuje a i u „hloupého“ telefonu Nokia využila potenciál klávesnice QWERTZ na maximum.

Uvnitř už to známe

Cílová skupina pravděpodobně uvítá, že Nokia C3 není žádný smartphone, nýbrž obyčejný jednoduchý mobil na platformě Series 40, jak už bylo mockrát zmíněno. Zde je přítomná ve své nejnovější 6. edici. Má to své výhody: telefon zůstane stále stejně rychlý po delší době používání a jeho menu je více jednoduché a přímočaré. Na druhou stranu zde však citelně chybí možnost minimalizace aplikací, o multitaskingu nemluvě. A zrovna u C3 by se tahle možnost hodila…

Hlavní menu může mít celkem 4 různé podoby, z nichž nejčastěji využívaná je mřížka ikon s popisky; dále je tu alternativa bez popisků, jednoduchý textový seznam a poslední volbou jsou velké ikony, kdy je zobrazena vždy jen jedna.Volitelné je i pořadí jednotlivých položek. Nižší úrovně menu mají textovou podobu nejprve s doprovodnými ikonami, hlouběji už bez nich.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Hlavní menu má ve skutečnosti 13 položek včetně SIM toolkitu • Aktivní pohotovostní režim: nahoře panel kontaktů, uprostřed odkaz do aplikace Komunity, dole zástupci aplikací; vše je volně přenastavitelné

Témata článku: Nokia, Recenze, Dárek, Nokia C3, Nokia C3 Gold Edition, Nokia C3 Touch and Type, Test, Služba operátorů, Uzavřený systém, Zavedený standard, Nový status, Hlavní organizátor, Pravé tlačítko, Největší nedostatek, Ležák, Softwarová klávesa, Jednoduchý proces, Automatický zámek, SIM Toolkit, Miniatura, Přední maska, Souběžné používání, Upomínka, Pouhý pohled, Maska


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi 9 SE – odlehčená špička s ještě zajímavější cenovkou

RECENZE: Xiaomi Mi 9 SE – odlehčená špička s ještě zajímavější cenovkou

** Kompromisy ve výbavě nejsou omezující ** Čtečka v displeji překvapí rychlostí i minimem chybných čtení ** Telefonu chybí nějaká specialita, kterou by se dokázal blýsknout

Martin Herodek | 5

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 125

RECENZE: Redmi 7 — když dáte Xiaomi vale, ale to dobré z něj si necháte

RECENZE: Redmi 7 — když dáte Xiaomi vale, ale to dobré z něj si necháte

** Oficiálně to sice není Xiaomi, ale poměr cena/výkon má skvělý ** Dobrá výdrž, pěkné fotky a spolehlivá čtečka jsou hlavní zbraně ** Zklame horší odladěnost prostředí a slabší výsledky videa

Jakub Vrbacký | 18

Samsung překvapil. Galaxy A80 má unikátní konstrukci, otočný foťák a selfie bez kompromisů

Samsung překvapil. Galaxy A80 má unikátní konstrukci, otočný foťák a selfie bez kompromisů

** Nejzajímavější novinka z Milána má několik „poprvé“ ** Třeba New Infinity displej jsme očekávali až u Notu 10 ** Lákadlem je výsuvný a otočný foťák. Těšte se na špičkové selfie!

Martin Chroust | 16