Nokia Chat: mobilní Jabber po finsku

Nokia Chat není jen další obyčejný instant messenger. Kromě posílání zpráv umí např. sdílet váš status nebo určit polohu.

Nokia ve svých vývojových laboratořích nelení a tak se na svět dostala aplikace Nokia Chat. Zatím je jen ve stádiu beta verze, ale i tak už toho umí dost a má ambice stát se jednou z výchozích aplikací v S60 Nokiích. Stojí za to vyzkoušet betu a má Nokia Chat co nabídnout do budoucna?

Aplikaci si můžete stáhnout na Nokia Beta Labs, instalace je rozdělena do dvou souborů: balíčku pro podporu interetových služeb Nokia a samotného Nokia Chatu. Přestože seznam podporovaných telefonů není nijak obrovský, určitě aplikaci zkuste nainstalovat, mě fungovala kupříkladu na Nokii E70, která oficiálně podporována není.


Podporované přístroje:

  • Nseries: Nokia N95 (8GB), N93i, N93, N82, N81 (8GB), N80, N77, N76, N75, N73
  • Eseries: E90, E71, E66, E65, E61i, E61, E51
  • Další S60: 6290, 6120 classic, 6110 Navigator, 5500, 3250, 6124 classic, 6121 classic, 5700 XpressMusic

Po instalaci obou souborů a spuštění aplikace jste vyzvání k přihlášení ke svému Nokia Ovi účtu, v případě, že jej nemáte, můžete se přímo z telefonu zaregistrovat. V případě, že si zvolíte jméno, které již někdo používá, telefon automaticky nabídne další možnosti. Po registraci tedy budete mít účet s uživatelským jménem ve tvaru jmeno@ovi.com, heslem, telefoním číslem, bezpečnostní otázkou a případně i mailem. Aby mohlo být telefonní číslo ověřeno, přijde vám SMS zpráva s odkazem, stejně tak mailem. A nezapomnělo se ani na captchu (ověřovací obrázek) proti spamu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vytvoření nového Nokia Ovi účtu přímo z telefonu

Pak stačí zvolit možnosti připojení - buď WiFi, 3G nebo kombinaci obou technologií. K ním se pak označí příslušné přístupové body a můžete se přihlásit. V tu chvíli se telefon ještě zeptá na aktuální status, můžete si zvolit i avatar (dokonce rovnou vyfotit) a nastavit detaily jako jméno, bydliště, zájmy a další.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Možnosti připojování aplikace k internetu • ověření telefonního čísla • nastavení profilu

Teď se podívejme na Nokia Chat z té technické stránky. Nokia jako komunikační protokol zvolila perspektivní Jabber (více info na Wikipedii), který v Nokia Chatu dobře využívá. Jak jsem již zmínil, po registraci se vám tedy vytvoří Jabber ID ve tvaru jmeno@ovi.com, na které vám může napsat jakýkoliv uživatel Jabberu a tedy i Google Talk. V případě, že dobře nastavíte klienta na PC (server chat.ovi.com + zapnuté SSL s portem 5223), tak můžete svůj "Ovi Jabber" využívat i na PC. To ale bohužel neplatí naopak, v mobilu se příhlásíte jen na Ovi. Takže buď přijmete nové Jabber ID za své, nebo budete muset používat dvě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Bez problémů si můžete psát i s někým z Google Talk

Samotné možnosti Nokia Chatu jsou tak akorát, na chatování prostě stačí. Po instalaci se v menu objeví nová ikonka, mimo to se ale vloží nová záložka do kontaktů. Před skupinami totiž budete mít právě Nokia Chat. To se bohužel vypnout nedá, plno lidem to asi nesedne. Integrace do systému je ale znát i jinde, kde se dá považovat za praktičtější: v případě příchozí zprávy se vám zobrazí "bublina" v řadě ikonek spolu s Bluetooth atd.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ikonka v aplikacích • všimněte si záložky kontaktů • příchozí zpráva

Samotný seznam kontaktů je proveden poměrně maximalisticky, na jeden displej se vám tak vejdou jen čtyři kontakty. První pozici zabírá váš aktuální status, případně tlačítko připojit se. U každého kontaktu je ikonka se statusem - připojen, nepřítomen, nerušit a neviditelný. Navíc, pokud kontakt používá Nokia Chat a právě provádí hovor, se zobrazí telefonek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nastavení statusu • přidávání nového kontaktu

Okna jednotlivých chatů můžete procházet stisknutím ovládací klávesy doleva/doprava, je možné si i vybrat z 25 hezkých smajlíků. Praktické je i to, že pokud má kontakt uložené telefonní číslo, tak mu můžete možností Call z menu Volby rovnou zavolat. Třešničkou na dortu je aktuální poloha ve statusu podle GPS souřadnic, podmínkou je jen to v nastavení povolit a mít uložené příslušné orientační body.

Kromě samotných textových zpráv je mezi uživateli Nokia Chat možné posílat i zvukové zprávy. Stačí dát Volby, Send a Voice message - telefon pak rovnou začne nahrávat a po kliknutí na stop a potvrzení se zpráva odešle. V případě, že ji druhá strana přijme, přenese se a tam přehraje. Podobnou věc lze dělat i s aktuální pozicí dle GPS souřadnic, kterou si potom může protistrana prohlédnout v Nokia Mapách, jejich instalace je podmínkou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Psaní zprávy • nabídka smajlíků • kontextová nabídka v adresáři • zvuková zpráva • příchozí lokace

Nokia Chat vypadá na první pohled jako jedna z dalších chatovacích aplikací. Má ale velkou výhodu a tou je používání otevřeného protokolu Jabber, který si pomalu nachází cestu i k nám do České republiky, jinak zahlcené virózou jménem ICQ. K tomu přidává několik extra funkcí, které v jiných mobilních kecálcích nenajdete. Navíc je třeba mít na paměti, že se jedná o beta verzi, a tak se ve finále můžeme dočkat ještě dalších vylepšení.

Diskuze (9) Další článek: Japonci vyzkouší Symbian ve stylovém vysouváku od Sharpu

Témata článku: Nokia, Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Nokia N95, Nokia N95 8GB, Mobil, Fin, Nová ikonka


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 11

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82