Nokia chce získat plnou kontrolu nad Symbianem

Jenomže pak končí myšlenka nezávislého výrobce operačního systému pro chytré mobily. Nokia v Symbianu získá podíl 63,3 % a bude mít rozhodující slovo. Bude se to líbit Siemensu, Samsungu a ostatním?
Nokia chce získat plnou kontrolu nad Symbianem

Největší světový výrobce mobilů ohlásil, že chce získat další podíl v konsorciu Symbian, a to odkoupením od Psionu. Pokud bude obchod uzavřen, získá Nokia v Symbianu podíl 63,3 % (dnes má 32,2 %) a dostane tak výrobu stejnojmenného operačního systému prakticky pod svou plnou kontrolu. Nokia, která začínala v Symbianu jako jeden z menších akcionářů, postupně svůj podíl zvyšuje (naposledy od Motoroly); poslední krok ale zcela převrátí původní zaměření Symbianu jako „konsorcia“, tj. víceméně účelové firmy financované všemi důležitými hráči na trhu, které vyvíjí operační systém použitelný všemi podílníky, bez preferování toho či onoho.

Nokia chce všechno

Symbian má za sebou zatím rozpačitou historii – operační systém sice vyvíjí, ale výsledky jsou za očekáváním. Dávalo se to v minulosti právě za vinu roztříštěné majitelské struktuře, která Symbianu nedokázala určit priority, dostatečně jej zafinancovat a patřičně tvrdě vyžadovat výsledky. Je logické, že se Nokia, která na Symbianu závisí nejvíce, nebyla spokojená a chtěla vzít řízení věcí do vlastních rukou. Nejde o malé sázky; letos se má prodat 10 miliónů chytrých telefonů a za čtyři roky jich má být 150 miliónů (odhaduje ABI Research), a kvalita operačního systému bude rozhodovat v tom, kdo vyhraje. Symbian dnes vede, protože byl dlouhou dobu první a jediný, ale Microsoft (Windows CE) pochopitelně nečinně nepřihlíží, a my bychom také neměli přehlížet úsilí v Linuxu jako další platformě pohánějící chytré mobily.

Klepněte pro větší obrázek
Podíly jednotlivých společností v Symbianu - podíl Psionu nyní patří Nokii

Bude se to líbit ostatním?

Jenomže Nokia tímto rozhodnutím také nemálo riskuje. Nejde o cenu – čtvrt miliardy dolarů si firma může dovolit – ale o to, že ostatní výrobci mobilů těžko ponesou, že svým podílnictvím v Symbianu vlastně jen přispívají úhlavnímu konkurentovi na jeho živobytí a nemají možnost nijak vývoj operačního systému ovlivňovat. Jestli bylo na Symbianu něco pěkného, tak to byl právě fakt, že představoval a vyvíjel standard podporovaný prakticky všemi firmami v oboru, ale to může nyní skončit.

Jde například o grafické uživatelské rozhraní, které je již nyní šito na míru Nokii a které další výrobci chytrých telefonů (např. Siemens a Samsung) přebírají. Pro Nokii jsou úhlavními nepříteli právě tyto společnosti, nikoli vzdálený Microsoft, a kontrola nad Symbianem by ji mohla vést k pokušení vyřídit si s nimi účty. Výsledkem pak může být odchod i dalších firem ze Symbianu, zredukování dnešního standardu na proprietární operační systém firmy Nokia, zatímco ostatní skončí v náručí Microsoftu nebo budou něco plodit v Linuxu.

Za zmínku ještě stojí budoucí osud Psionu. Kdysi pionýr v kapesních počítačích, které byly na svou dobu malým zázrakem, se po opuštění podílu v Symbianu zmenší do téměř bezvýznamné firmy – původní kapesní počítače firma opustila už dávno a zbude jí pouze okrajový Teklogix, dodavatel průmyslových mobilních počítačových řešení.

Diskuze (12) Další článek: Lotus Challenge: supersporty na displeji (+soutěž)

Témata článku: Nokia, Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Malý zázrak


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 75

Huawei Mate 20 Pro nadělá konkurenci vrásky. Superphone nemá slabé místo

Huawei Mate 20 Pro nadělá konkurenci vrásky. Superphone nemá slabé místo

** Nová vlajková loď Huawei prakticky nezná kompromisy ** Přináší ohromný výkon a nezvykle mnoho inovací ** Nejzajímavější je čtečka v displeji a nový typ paměťovky

Jan Láska | 153

Ani Samsung, ani Huawei. První skládací telefon na světě představila bezejmenná čínská firma

Ani Samsung, ani Huawei. První skládací telefon na světě představila bezejmenná čínská firma

** Rok 2019 má být rokem skládacích hybridů, Nová éra však načala trochu s předstihem ** Royole FlexPai je první skládací hybrid na světě, ale počítejte hned s několika kompromisy ** Tím hlavním je velká tloušťka zařízení při jeho složení...

Martin Chroust | 33

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 118

RECENZE: Samsung Galaxy J6 je základ pro nenáročné. Vyčnívá jen AMOLED

RECENZE: Samsung Galaxy J6 je základ pro nenáročné. Vyčnívá jen AMOLED

** Otestovali jsme nový model spadající do nejnižší řady Galaxy J ** Část funkcí si bere od Galaxy A6, kovové tělo však nahradil kvalitní plast ** I tak se ale novinka prodává za 6 500 Kč. Není to trochu moc?

Martin Chroust | 5