Nokia E50: pracant s puncem inovace (velký test)

Nokia E50 je názornou ukázkou toho, že i samotný operační systém Symbian se neustále vyvíjí a zdokonaluje. V jeho nabídce najdete nové možnosti práce s aktivním pohotovostním režimem, specializované služby pro firemní klientelu nebo unikátní funkci pro vyhledávání v mobilu. To vše doplněné jemným displejem, vynikající numerickou klávesnicí a především velice sympatickou cenou. Video!
Nokia E50: pracant s puncem inovace (velký test)

S webem to prostě umí

Pod položkou Web najdete v hlavním menu špičkový internetový prohlížeč Nokie. Joystickem ovládáte hlavní kurzor, malou šipku. Vše funguje jako na komunikátorech, jen bez dotykového displeje. Šipkou můžete klikat na odkazy a když dojedete blízko k okraji, začne se stránka posouvat v daném směru. Pokud rolujete déle, zobrazí se i náhled, který ukáže, ve které části stránky se právě nacházíte. Náhledy si můžete vyvolat i přímo z menu aplikace, s miniaturami budete pracovat i při prohlížení historie otevřených stránek.

   
Vyhledávání • celá stránka na displeji • zobrazení textové verze MM • vizuální práce s historií

Velkou nevýhodou jinak výtečného prohlížeče je nemožnost položit jeho zobrazení na šířku displeje. U Nokie E50 to prostě nejde, byť samotná aplikace takovou možnost podporuje (viz stejný prohlížeč v Nokii E60).

Zajímají-li vás podrobnější informace nebo jste se s novým standardním internetovým prohlížečem Nokie ještě nesetkali, pak si přečtěte samostatný článek, který jsme k tomuto špičkovému kousku softwaru připravili.

Chtěli bychom WiFi

Ke kopírování souborů z nebo do telefonu využijete buď bezdrátové infračervené nebo Bluetooth spojení. Máte-li starší počítač bez wirelles adaptérů, přijde vhod systémový kabel dodávaný spolu s telefonem. Pro pohodlnější přenosy dat podporuje telefon technologii USB Mass Storage, bohužel bez možnosti dobíjení telefonu z USB portu počítače. Po připojení datového kabelu vám dá telefon na výběr, zda chcete pracovat v režimu PC Suite pro synchronizaci a ovládání pomocí počítače nebo Přenosu dat právě pro USB Mass Storage.

PC Suite je již standardně výchozí aplikací pro komunikaci mezi softwarem telefonu a počítačem. Najdete ji buď na přiloženém CD nebo v novějších verzích na internetových stránkách Nokie.

K internetu se připojíte pomocí technologií GPRS nebo EDGE, obé třídy 10. Čekal bych, že do telefonu s tolika kancelářskými funkcemi přidá Nokia i podporu bezdrátového WiFi. Marně.

Bez fotoaparátu přijdete jen o málo

Nokie E50 je na trh dodávána ve dvou verzích. Verze s označením E50-1 obsahuje ve srovnání s verzí E50-2 navíc i vestavěný fotoaparát. Cenový rozdíl mezi oběma modely je v běžném prodeji jen 300 Kč, a tak je jen na vás, zda se bez fotoaparátu chcete obejít. Model E50-1 je vybaven objektivem s rozlišením 1,3 megapixelu a schopností pořizovat fotografie o velikosti 1 280 × 960 bodů. Alternativou vhodnou do MMS je rozlišení 640 × 480 bodů. K dispozici je i čtyřnásobný digitální zoom.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Čočka vestavěného fotoaparátu je dokonale plochá

Fotoaparát jakoby se od nových Nokií distancoval a používá starší verzi uživatelského rozhraní. Hlavní částí okna fotoaparátu je digitální hledáček se signalizací zbývajícího počtu fotografií a aktuálního nastavení zoomu. V menu najdete ještě režimy šero, sekvence, samospoušť a nastavení vyvážení bílé a barevného tónu. V hlavním nastavení si zvolíte kvalitu fotografie, zda má být snímek po vyfocení zobrazen, rozlišení, výchozí název a používanou paměť.

Video reputaci nespraví

Vedle fotografování můžete s E50 pořizovat i videozáznamy. Prostředí pro nahrávání videa je fotoaparátu velice podobné. Maximální rozlišení záznamů je 176 × 144 bodů, délka záznamu je omezena jednou hodinou nebo kapacitou volné paměti. Kupodivu nikde jsem nenašel možnost vypnout zvuk uzávěrky. I v tichém režimu se tak jak při fotografování, tak při záznamu videa připravte na zvukovou signalizaci.

  
Prostředí fotoaparátu a kamery • možnosti • nastavení fotografie

I když na displeji vypadají fotografie opravdu pěkně, zobrazení v počítači ukazuje spoustu nedostatků. Slabý zoom, špatná ostrost nebo šumy při horších světelných podmínkách. Zhodnotit kvalitu můžete sami podle přiložených ukázkových snímků. Kvalita videa je na dnešní poměry úplně mimo škálu. Postavíme-li vedle sebe výkon 176 × 144 bodů a VGA rozlišení 640 × 480 bodů Nokie 6233, jde o nebe a dudy, nebo spíše dudy a nebe.

Prohlédněte si ukázkové snímky z vestavěného fotoaparátu:

 
  
 
  
 
 

Nejsem multimediální

Přehrávač hudebních souborů zůstal beze změny. To ovšem neznamená nic špatného, už několik modelů ho považujeme za velmi dobrý. Skladby je možné prohlížet všechny pohromadě, seřazené podle interpretů, žánrů, alb či skladatelů. Hlasitost je dostatečná, maximální možné nastavení běžný posluchač používat nebude. Hodí se však připojit pořádná sluchátka.

Přehrávač je funkční i na pozadí, na hlavním displeji se ukáže název skladby, dá se přes něj nastavovat i hlasitost. Při příchozím hovoru se přehrávání plynule ztiší a po jeho ukončení zase obnoví; ve sluchátkách je slyšet vyzváněcí tón.

    
Menu médií • prostředí přehrávače • hudební knihovna • seznam interpretů

Videozáznamy pořízené telefonem jsou ukládány do formátu 3GP. Znovu si je můžete přehrávat buď v běžné velikosti nebo v celoobrazovkovém režimu. Díky položení videa na šířku displeje je celoobrazovkový režim vhodný i pro zkrácení dlouhé chvíle speciálně upravenými videoklipy.


Šestá kapitola bude o hlasových a organizačních funkcích, kancelářských aplikacích a nástroji pro hledání; telefon také zhodnotíme

Témata článku: Nokia, Recenze, Inovace, Nokia E50-1, Nokia E50-2, Nokia E60, Nokia E61, Nokia E61i, Nokia N70, Nokia N70 Music Edition, Nokia N73, Nokia N73 Music Edition, Těžký kalibr, Velký, Test, Častý problém, Celoobrazovkový režim, Zadní pohled, Originální zvuk, Velký test, Stejný prohlížeč, Následující kapitola, Nej jméno, Červený telefon, Syntetický hlas


Určitě si přečtěte

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

** Mapy Googlu nabízí nespočet užitečných funkcí ** Vybrali jsme 24 těch méně známých a skrytých ** Využijete je na počítači i v mobilu

Computer časopis, Jiří Kuruc | 7

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

** Samsung se letos zaměřil na střední třídu, a my jsme otestovali další výsledek jeho snažení ** Galaxy A50 vás naláká na skvělý displej, velkou baterii a trojitý fotoaparát ** Plastová konstrukce nevadí, vůbec poprvé jsme si Samsungů vyzkoušeli optickou čtečku otisků prstů.

Martin Chroust | 27