Nokia E51: malý pracant umí Wi-Fi a HSDPA

Je malá, tenká, stylová. Je výkonná, s operačním systémem a rychlými daty. Jde to dohromady – nová Nokia E51.

Řada pracovních symbianových smartphonů se rozšířila o nový model E51. Jak označení napovídá, jedná se o nástupce modelu E50, tedy nejmenšího a nejlevnějšího zástupce této řady. Telefon zůstal příjemně malý a tenký, výbava je však podstatně vylepšena a design je mnohem atraktivnější.

Sviští na Wi-Fi a HSDPA

Jednou z hlavních předností Nokie E50 jsou její malé rozměry a hmotnost. Na první pohled byste nehádali, že je to chytrý telefon se Symbianem. Nový model E51 je sice o dva milimetry na výšku i do šířky větší, ale jeho tloušťka se snížila oproti 15,5 mm na 12 mm. Novinka je dále o 4 g lehčí, váží rovných deset deka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Nová Nokia E51

Design telefonu skvěle doplňuje funkční charakter přístroje. Elegantní, žádné velké extravagance, důraz na pohodlné ovládání, ale zároveň dbá na důstojnou reprezentaci svého majitele. Oproti „plastově“ působící Nokii E50 je novinka bezesporu atraktivnější telefon. Nabízet se bude ve třech barevných variantách – stříbrná, černá a hnědá. Části krytů jsou vyrobeny z oceli.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Stávající Nokia E50

Displej nabídne QVGA rozlišení (240 × 320 bodů) na úhlopříčce dvou palců a zvládne zobrazit 16 miliónů barev. Potěší LED dioda, která blikáním upozorní na zmeškaný hovor nebo příchozí zprávu. Klávesnice vypadá celkem přívětivě a ve funkčním bloku nalezneme speciální tlačítka pro rychlý přístup k důležitým funkcím – kalendář, zprávy, adresář.

Zřejmě nejzásadnější inovací oproti modelu E50 je podpora rychlých datových přenosů HSDPA a Wi-Fi. Stahování e-mailů bude díky tomu několikanásobně rychlejší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Stříbrná

Výkonný pracant

Funkce zajišťuje operační systém Symbian S60 třetí edice s vylepšením Feature Pack 1. Samozřejmostí je tak obří adresář a organizační funkce s možností synchronizace a e-mailový klient podporující kromě standardních poštovních protokolů POP3, IMAP4 a SMTP i Push e-mailové služby jako Mail for Exchange nebo Visto. Nechybí ani přímá podpora VoIP (protokol SIP) pro levné volání přes internet, které ocení zvlášť ve firmách.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Černá

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Bronzová/hnědá

V nabídce dále najdete aplikaci Nokia Maps pro prohlížení map a s externím bluetoothovým modulem můžete telefon proměnit v navigaci (za hlasovou navigaci se doplácí aktivační poplatek). Nechybí ani prohlížeč Office dokumentů (za možnost editace se bude pravděpodobně opět připlácet) a PDF souborů. Pro práci s e-mailovými přílohami se bude hodit ZIP manažer a přehledný správce souborů. Aplikace pro vyhledávání pak v celém telefonu (adresář, soubory, poznámky, kalendář...) umí najít požadovaný výraz.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Při řízení auta se může hodit funkce pro hlasité čtení příchozích zpráv (není novinkou a v dosavadních telefonech bohužel zatím nebyla počeštěna). Zvukově se telefon umí projevit také prostřednictvím přehrávače hudby nebo FM rádia. Zvládne přehrávat i videa a díky rychlým datovým přenosům si poradí i se streamingem.

Dostatek paměti zajišťuje 160MB vnitřní paměti a slot pro paměťové karty typu microSD, která pojme karty s kapacitou až 4GB. Konektivitu zajišťuje rozhraní USB zastoupené micro-USB konektorem, Bluetooth (2.0, A2DP) nebo infraport. Sluchátka se připojují přes 2,5mm audiokonektor.

Telefon se začne prodávat ve čtvrtém čtvrtletí roku za cenu kolem 9 500 Kč. Předpokládám, že se na trhu záhy objeví i verze bez fotoaparátu a FM rádia, přizpůsobena požadavkům firemních zákazníků.

Nokia E51 ve zkratce

 • rozměry a hmotnost: 115 × 46 × 12 mm, 100 g
 • sítě: GSM 850/900/1800/1900 MHz, WCDMA 850/2100 MHz
 • datové přenosy: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA (až 3,6 Mbps)
 • konektivita: Wi-Fi (WLAN 802.11g), Bluetooth 2.0, USB 2.0 (micro-USB konektor), infraport, 2,5mm audio jack
 • displej: rozlišení 240 × 320 bodů, 16 miliónů barev, úhlopříčka 2 palce
 • operační systém: Symbian S60, 3rd edition, Feature Pack 1
 • paměť: vnitřní paměť 130 MB, slot pro paměťové karty microSD (až do 4 GB)
 • multimédia: 2Mpx fotoaparát, přehrávání a streamování videa, přehrávač hudby, FM rádio, stereofonní Bluetooth
 • důležité funkce: synchronizace s PC (adresář, kalendář, úkoly, poznámky), e-mail (POP3, IMAP4, SMTP, Mail for Exchange, Visto Mobile, Seven Always-on), podpora VoIP, Instant Messaging (Yahoo, AOL, OMA, MSN), Push to talk, čtení SMS zpráv, prohlížení Office dokumentů a PDF, podpora formátu ZIP, Nokia Maps – prohlížení map, služby Windows Live
 • baterie a výdrž: typ BP-6MT 1070 mAh, až 13 dní v pohotovosti a 4,4 hodin hovoru
 • obsah balení: Nokia E51, akumulátor, nabíječka AC-5, datový kabel DKE-2, headset HS-47, CD se softwarem, návod
 • předběžná cena a uvedení na trh: 9 500 Kč, 4. čtvrtletí

Témata článku: Nokia, Wi-Fi, Nokia E50-1, Nokia E50-2, Nokia E51-1, Nokia E51-2, Nejlevnější zástupce

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

** Klasické tlačítkové mobily se stávají okrajovou záležitostí ** Některým lidem k používání přitom bohatě postačují ** Ze zhruba stovky dostupných modelů vybíráme 11 nejlepších

24.  11.  2017 | Láska Jan | 9

Operátoři dělají z LTE pevný internet. Pomůže na venkově a mobilům neublíží

Operátoři dělají z LTE pevný internet. Pomůže na venkově a mobilům neublíží

** Pro mobily jsou ceny internetu vysoké a datové limity malé. ** Domácnostem však operátoři dají mnohem výhodnější nabídku. ** Může LTE nahradit xDSL, Wi-Fi, nebo dokonce optiku?

29.  10.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 50

Zranitelnost Wi-Fi KRACK: Kdo by se měl bát nejvíce?

Zranitelnost Wi-Fi KRACK: Kdo by se měl bát nejvíce?

** Wi-Fi má problém ** Šifrování WPA trpí kritickou chybou ** Výrobci už naštěstí chystají záplaty

21.  10.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 12

Konektivita na cestách. Chceme spolehlivé LTE, ne Wi-Fi ostrůvky

Konektivita na cestách. Chceme spolehlivé LTE, ne Wi-Fi ostrůvky

** Operátoři připravují LTE pro metro včetně tunelů. ** Najednou nás dopravní podnik překvapí Wi-Fi sítí v 6 stanicích. ** Najdou se výjimky, ale jinak je to s konektivitou na cestách bída.

21.  10.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 7