Nokia E66: když manažer nechce QWERTY (test)

Je nenápadná, výkonná a právě se začíná prodávat. Své práci rozumí, přesně jako vy. Nokia E66 pro konzervativní manažery.
Nokia E66: když manažer nechce QWERTY (test)

Zapomněl jsem diář... Výmluvy!

Organizačním funkcím je v E66 věnována jedna celá složka se všeříkajícím názvem Kancelář. Stěžejní položkou je pochopitelně kalendář – člověk by si řekl, že na kalendáři u chytrých Nokií už není co vylepšovat. Opak je ale pravdou – vývojáři využili dostatek místa při měsíčním pohledu a do spodní části displeje (nebo do pravé části při horizontálním zobrazení) umístili detailní popis událostí zvoleného dne. Týdenní pohled zobrazuje rozšířený sloupec aktuálního dne s pohybem po hodinách, spolu s denním pohledem vypisuje další detaily události při vysvícení položky. Nedílnou součástí je úkolovník s možností opakování a upozorněním v požadovaném předstihu. Přechody jsou příjemně animované a celý kalendář dostává zase úplně jinou, více profesionální tvář. Uvidíme, zda si Nokia nechá tohle provedení pouze pro Eseries, nebo se s novým kalendářem budeme setkávat i u dalších smartphonů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kalendář doplňuje převodník jednotek a měn, stále stejně jednoduchá (a pro manažera tudíž těžko použitelná) kalkulačka, Zip archivátor souborů a propracovaný překladový i výkladový slovník. Zde na rozdíl od hlasového ovládání nalezneme i podporu češtiny, ale je třeba ji doinstalovat ze stránek Nokia. Stejným způsobem můžete slovník rozšířit o další světový jazyk a libovolně mezi nimi překládat.

Mezi kancelářskými aplikacemi se objevuje Adobe PDF pro zobrazování dokumentů a balík Quickoffice pro známé formáty od Microsoftu, který je ovšem instalován v trial verzi určené pouze pro čtení. Pokud byste chtěli v E66 vytvořit dokument, tabulku nebo prezentaci, budete si muset plnou verzi zakoupit. Minimální částka je necelých 22 eur, pokud byste chtěli podporu Office 2007, přidejte ještě jednou tolik. Tvorbu dokumentů mohou suplovat Aktivní poznámky, jež fungují na podobném principu jako MMS – můžete do nich uložit text, zvuk, obrázek i video.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Poznámky a opakovaný budík zůstávají bez inovací, z E66 je možné po vybrání příslušných ovladačů posílat dokumenty přímo na tiskárnu, aktivní pisálci mohou přes Bluetooth připojit bezdrátovou klávesnici. Při vytvoření virtuální podnikové sítě je z telefonu přímý přístup do Intranetu.

Multiscanner má pracovat jako čtečka vizitek a textový skener v jednom. Při zapnutí se aktivuje fotoaparát, který udělá snímek vizitky nebo části textu a údaje se roztřídí do položek s nabídkou uložení do adresáře, resp. do poznámek. Nic z toho ale nefunguje stoprocentně a jak takový kontakt z vizitky nebo poznámka vypadají v praxi, můžete posoudit z následujících screenshotů:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pokud by někdo uložil údaje naskenované z mojí vizitky, asi by se mi později nedovolal

Podobně dopadla i čtečka čárových kódů. Ta fungovala pouze pro čtvercové kódy vytvořené na stránkách Nokia, ale z klasických čárových kódů, které se objevují na obalech výrobků nevyčetla nic.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kód vytvořený na stránkách Nokie aplikace bez problémů rozluštila...
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
...běžné čárové kódy ale nedokázala ani zaměřit

Nokia při implementaci drobných aplikací myslela i na citlivá data, jež si čím dál častěji do mobilů ukládáme. Ať už jsou to různá hesla, PINy, nebo i samotná čísla a adresy – to vše jde považovat za přísně soukromé údaje, které je třeba chránit, a proto E66 obsahuje funkci šifrování. Ta zabrání nebo aspoň znesnadní v případě krádeže možnému zneužití dat z paměti telefonu nebo na kartě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Výčet užitečných drobností ještě doplní WiPresenter k dálkovému ovládání prezentací v počítači, Mobile Magnifier, jenž může až 1,5× zvětšit písmo a grafiku nabídky, ale protože funguje na principu digitálního zoomu, výsledek vypadá otřesně. Známý je také prográmek World Mate – průvodce světovým časem, měnami a počasím, a konečně miniportál Yahoo GO! s fitness aplikací Nokia Sports Tracker.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Multimediální combo, chybí už jen TV

Nokia E66 se sice neprezentuje jako multimédii nabitý mobil, přesto jí žádná zásadní funkce v tomto směru nechybí. Obsahuje osvědčený hudební přehrávač s tříděním písniček podle alb, interpretů, žánru a dalších parametrů. Disponuje tvorbou vlastních seznamů skladeb a nastavením ekvalizéru, ale nezbavil se ani staré bolístky v podobě dlouhého načítání nových skladeb do databáze.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hudební přehrávač beze změn

Dalším zdrojem hudby je integrované FM rádio, které opět bude hrát pouze se sluchátky, jejichž přívodní kabel použije jako anténu. Při prvním spuštění rádia vám bude nabídnuto uložení místních stanic do předvoleb podle místa vašeho výskytu. V tomto případě počítejte opět s datovými přenosy, stejně jako při poslechu internetových podcastů. Pro přehrávání videa slouží známý Real Player, webové video zase zvládne přehrávač Flash.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
FM rádio a přehrávač videa

Na uložení dostatečného množství multimediálních souborů čeká 110 MB vnitřní paměti, kterou však doporučuji nechat volnou pro instalace aplikací, a paměťová karta microSD. Její 2GB exemplář je dodáván s telefonem a uložen přímo ve slotu pod zadním krytem. Maximální velikost karet, kterou E66 dokáže „schroustat“, je pouhých 8 GB. V dnešní době rozmáhajících se microSDHC s maximální kapacitou až 32 GB, je to trochu malé číslo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Multimediální soubory můžete uchovávat v galerii nebo je sdílet online v některé sociální síti

Paměťová karta se po propojení s počítačem přes USB kabel přihlásí jako externí disk. Jinak je možné obsah spravovat i přes aplikaci Nokia PC Suite, jejíž nejčerstvější verzi najdete na přiloženém CD. Odtud můžete provádět synchronizaci a zálohu kontaktů, obsahu i nastavení, přičemž variant je opravdu hodně. Bez nutnosti spojení s PC funguje velmi spolehlivě také vzájemná synchronizace nebo přenos obsahu mezi dvěma telefony (ideálně Nokia). V tomto případě najde využití Bluetooth nebo řádově pomalejší infraport.

Témata článku: Nokia, Recenze, QWERTY, Nokia E66, Nokia N95, Nokia N95 8GB, Ellen, Snížená citlivost, Praktická zkušenost, Nadprůměrná hodnota, Široká možnost, Rychlá nabídka, Manažer, Plusový bod, Minimální částka, Zásadní funkce, Nejvyšší počet, Obsazovací tón, Provedená klávesnice, Dlouhé načítání, Nabitý mobil, Webové video, Manažerský mobil, Klasický model, Celkové zpracování


Určitě si přečtěte

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

** Samsung se letos zaměřil na střední třídu, a my jsme otestovali další výsledek jeho snažení ** Galaxy A50 vás naláká na skvělý displej, velkou baterii a trojitý fotoaparát ** Plastová konstrukce nevadí, vůbec poprvé jsme si Samsungů vyzkoušeli optickou čtečku otisků prstů.

Martin Chroust | 26