Nokia E90: pan dokonalý (první dojmy)

Vyzkoušeli jsme nový komunikátor Nokia E90. První dojmy, živé fotografie a komentované video! Známe cenu a dostupnost v ČR!
Kapitoly článku

Nový komunikátor Nokie není zajímavý jen svými technickými parametry. Má navíc atraktivní vzhled, přijatelné rozměry a hlavně velmi dobře propracované ovládání. Ale postupně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nový komunikátor Nokia E90

Video: na videu si můžete prohlédnout komunikátor ze všech stran, krátce zavítáme i do nabídky. Vzhledem k bídným světelným podmínkám a tlačenici všude kolem se omlouvám za horší kvalitu. Video je docela dlouhé, tak jsem jej doplnil o zvukový popis - buďte prosím tolerantní také k jeho kvalitě, protože je nahráván přes mikrofon v notebooku velmi unaveným člověkem ve tři hodiny ráno na hotelovém pokoji.

Někdo rád velké nástroje

Komunikátor E90 je v poměru k mobilním telefonům velký a hlavně těžký přístroj. Nárůst rozměrů i hmotnosti oproti Nokii 9300 je hned znát. Kdo si zvykl na 9500, ten může zůstat klidný, ostatní ať si pořídí kalhoty s velkými kapsami a pevné opasky. Nářky nad velkým rozměry ale nejsou na místě – komunikátor adekvátně k tomu nabídne prostornou plnohodnotnou klávesnici s šesti řadami kláves a především obří displej. Jen tu hmotnost a tloušťku kdyby vyjadřovaly o trochu nižší čísla, bylo by to příjemné. Tady je snad ještě nějaký malý prostor pro inovaci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Srovnání rozměrů se Sony Ericssonem P990i a Nokií E61i (ta má až na tloušťku stejné rozměry jako E61)

Konstrukce komunikátoru je perfektně zpracovaná a působí velmi robustně. Všechno pevně drží, nikde nic neskřípe, kloub nemá žádné větší vůle. Kryt baterie tvoří tenký plech. Kloub je dvojitý a umožňuje aretaci polohy displeje ve čtyřech stupních – buď je zavřený, otevřený do pravého úhlu, plně otevřený nebo otevřený do úhlu 135°.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Zavřený • otevřený v pracovní pozici na stole • zcela otevřený pro držení v rukou • placka z druhé strany

Manažerky možná ocení červenou variantu komunikátoru, ale tato barva mi k takovému stroji vůbec nesedí, byť se jedná o zajímavý odstín. Daleko atraktivnější je tmavě hnědá, téměř černá, barevná varianta. Designéři nedostali příliš prostrou k experimentům, což je v tomto případě dobře. Jedinou ozdobou přístroje tak zůstává výrazný chromovaný rámeček na přední straně a stejně se blyštící okraje kloubu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Červená varianta

Pohodlně „všemi čtyřmi“

Klávesnice na přední straně nabízí standardní pohodlí při ovládání telefonu. Tlačítka jsou velká, mírně vyboulená a pevná. Stisk potvrdí jemným cvaknutím. Dobře by se na ní psaly i delší textovky, ale dospělá sestřička uvnitř se k tomuto účelu bude hodit daleko víc.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zajímavé detaily: vnější klávesnice se povedla • tlačítko spouště fotoaparátu • tlačítko pro rychlé spuštění hlasového záznamníku • fotoaparát je doplněn o diodový blesk

V zavřeném stavu je z přístroje klasický symbianový smartphone, ale s jedním drobným rozdílem – na klávesnici chybí obligátní tlačítko s tužtičkou. Nějakou jeho náhradu zvnějšku přístroje nikde nenajdete. Funkční blok kláves je jinak logicky uspořádán a všechna tlačítka se ovládají bez problémů. Platí to i pro hlavní navigační klávesu. Tlačítko pro vypínání najdete vpravo nahoře nad displejem – je zarovnané s okolním plochou a velmi titěrné. Jeho stisk je trochu komplikovaný, což na jednu stranu zabezpečuje telefon proti nechtěnému vypnutí, ale na druhou to znesnadňuje změnu vyzváněcích profilů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
MiniUSB konektor, 2,5mm jack pro sluchátka a zdířka pro nabíječku • kloub je velmi pevný

Tleskám tvůrcům za povedenou hlavní klávesnici. Tlačítka jsou dostatečně velká a jednotlivé řady kaskádovitě nakloněny, takže se prsty rychle zorientují. Stisk vždy potvrdí tlumené cvaknutí – ne tak slyšitelné, jako „cítitelné“. Vždy máte jasnou odezvu, zda bylo písmeno zaznamenáno. Psaní oběma palci je velmi rychlé, není třeba si nějak dlouze zvykat, pokud přecházíte z jiné mobilní QWERTY klávesnice. Psát se dá i čtyřmi prsty s přístrojem položeným na stole. V tom případě ale práci trochu znepříjemňuje nutnost větší síly pro stisk tlačítek, která není při psaní palci tolik znát.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice na jedničku

Kromě tlačítek s písmeny nechybí samozřejmě ani řada číselných kláves a funkční blok nalevo a většími tlačítky. Chválím velký Enter, který okamžitě najdete i poslepu. Palec mi však trochu bloudil po kurzorové klávese vpravo nahoře, chromový rámeček totiž není příliš vystouplý. Ale jisté ovládání bude v tomto případě jen otázkou zvyku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Také na vnější klávesnici se docela dobře píšou textovky • ale tohle je jiná káva

Velmi užitečná je lišta funkčních tlačítek, která zajišťuje přístup k nejdůležitějším funkcím a do hlavní nabídky. Po stranách displeje je pak čtveřice velkých funkčních kláves – nalevo červená a zelená pro ovládání hovorů, napravo pár kontextových tlačítek. Popisky klávesnice jsou mírně podsvíceny, takže se ani ve tmě neztratíte. Podsvícení není nijak nepříjemně ostré a můžete jej snadno vypnout.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Nokia, Nokia E90, Atraktivní cena, Malý podíl, Zavřený telefon, Malý prostor

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

** Klasické tlačítkové mobily se stávají okrajovou záležitostí ** Některým lidem k používání přitom bohatě postačují ** Ze zhruba stovky dostupných modelů vybíráme 11 nejlepších

24.  11.  2017 | Láska Jan | 11

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

** Nebudeme mluvit o iPhonu, ale o tom, co udělal se světem smartphonů ** Představíme obrněné Androidy, dvojčata iGet Blackview ** Chybět nebude ani Pavlač s komentářem toho nej z uplynulého týdne

14.  1.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 7

Nokia 6: Vytoužený návrat legendy je tu

Nokia 6: Vytoužený návrat legendy je tu

** Nokia 6 je první smartphone legendární značky v nové éře ** Má však slabý procesor a bude se prodávat pouze v Číně ** Berme ji pouze jako předehru před veletrhem MWC (konec února)

8.  1.  2017 | Kůžel Filip | 50