Nokia Email: pohodlnější pošta pro vyvolené smartphony

Nebaví vás složité nastavování e-mailů v mobilu? Symbianová aplikace Nokia Email obstará vše za vás.

Nokia v rámci své testovací sekce aplikací Beta Labs vydala nový software pro práci s e-mailem. Je určen pro vybrané telefony E a Nseries s operačním systémem Symbian S60. Nejlepší smartphony výrobce sice obsahují už tak propracovaný poštovní klient zabudovaný přímo do prostředí firmwaru, ale Nokia v nové aplikaci přináší vylepšení, které znají už majitelé manažerských novinek E66 a E71.

Snadný e-mail pro každého

Výhodou nového klienta je automatické nastavení, díky kterému budete ušetřeni zadávání spousty údajů, jako jsou protokoly odchozí a příchozí pošty, různé porty apod. K zprovoznění Nokia Email stačí pouze zadat svoji adresu, kterou máte zřízenu na některém freemailovém serveru a zbytek obstará aplikace za vás. Nokia využívá k nastavení obsáhlou databázi, ve které nechybí ani nejpoužívanější české poštovní servery. Proti nativnímu e-mailu nabízí beta navíc funkci Push, kterou již důvěrně znají uživatelé systému Blackberry. V momentě, kdy zpráva dorazí na server, ji tento okamžitě pošle do telefonu, který ji automaticky přijme. Odpadá tak neefektivní připojování ke schránce v zadaných intervalech, ale i tuto možnost synchronizace Nokia v nastavení zachovala.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Při nastavení schránky pouze potvrzujete nabízené obrazovky, vše ostatní obstará aplikace sama

Aplikace ve verzi beta má ale zároveň několik nedostatků. Prvním je omezená podpora přístrojů. Nokia Email funguje zatím na smartphonech E51, E61, E61i, E65, E66, E71, N73, N80, N81, N81 8GB a N95. Z neznámých důvodů se zatím neobjevují rozšířené modely N82, N95 8GB ani nejnovější zástupce Nseries N78. Certifikát přitom neošálíte a když na začátku instalace zvolíte jiný model, než do kterého budete chtít .sis soubor nahrát, aplikace se nenainstaluje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prostředí aplikace je graficky povedenější než vestavěný e-mailový klient

Další omezení je pouze na vybrané mailové servery. Ke stažení instalačního souboru je třeba zadat existující login (resp. kompletní adresu) a platné heslo. Pokud server nebo účet Nokia v databázi nenajde, jste vyřazeni ze hry. Automaticky tak odpadá použití e-maily pro účty s podnikovou doménou. Po instalaci funguje schránka právě a jedině pro účet, jehož údaje jste zadali před stažením. Nokia se tak zřejmě chrání před hromadným nekontrolovaným šířením aplikace a nabízí se i myšlenka, že svého klienta po exspiraci bety zpoplatní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
I po ukončení aplikace (neběží na pozadí) zůstává na pohotovostní obrazovce rychlý odkaz

Po instalaci se Nokia Email chová jako běžná externí aplikace, pro její chod je nutné nechat ji běžet na pozadí. Na rozdíl od softwaru třetích stran se ale automaticky implementuje do odkazů v aktivním pohotovostním režimu, takže k ní získáte rychlý přístup. Nabídku tvoří matice sedmi ikon, jejich funkce je zřejmá z popisků. Položka Folders obsahuje seznam složek pošty (příchozí, odchozí, odeslaná, koncepty, odstraněné zprávy), lze přidat i další lokální složky. Pro každou z nich lze určit zobrazování položek, maximální velikost příloh a jejich stahované formáty. Další funkce (možnosti stahování pouze hlaviček, celých mailů atd.) už se neliší od vestavěné aplikace pro e-mail posledních chytrých Nokií.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nejdříve je nutné na stránkách Nokie potvrdit typ telefonu, vyplnit svůj email s heslem a telefonní číslo...
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
...poté na uvedené číslo přijde odkaz ke stažení. Aplikace má velikost 1,87 MB, proto pro její stažení použijte SIM kartu s vhodným datovým tarifem 

Pokud máte některý z podporovaných telefonů a chcete aplikaci otestovat, klikněte sem a absolvujte jednoduchý proces podle přiložených obrázků. Pro majitele E66 a E71 je Nokia Email zbytečnou duplikací nativního klienta, uživatelé starších Eseries nebo výše uvedených Nseries mohou ocenit snadné nastavení i použití. Ve fázi bety je ale třeba vystačit si s jedinou schránkou.

Diskuze (25) Další článek: Blesková soutěž s Nokií

Témata článku: Nokia, Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Pošta, Neznámý důvod, Rychlý odkaz, Email, Jednoduchý proces

Určitě si přečtěte