Nokia HDW-2: elegantní Bluetooth sluchátko (zkušenosti)

Bezdrátové sluchátko Nokia HDW-2 je v nabídce finského výrobce již několik měsíců. Tvarově vypadá velmi vkusně a konzervativně. Vyzkoušeli jsme jej a přinášíme vám naše první dojmy.
Nokia HDW-2: elegantní Bluetooth sluchátko (zkušenosti)

Zajímavá hračka za zajímavé peníze

V této době se dá již říci, že Bluetooth obecně zažívá rozmach. Již si nevybíráme mezi třemi sluchátky ani mezi dvěma adaptéry a úvody článků „Funguje i s Nokiemi 6310i“ už nejsou tak bombastické. Proto jsem se i já po delším zkoumání všech recenzí rozhodl nějakou tu sadu zakoupit. Bluetooth handsfree Nokia HDW-2 by měla z hlediska problémové kompatibility uspět zcela na jedničku. Proto jsem si tuto sadu vybral a hned z počátku mě čekala první příjemná zpráva. Cena značkového zařízení přímo od Nokie je pod cenou všech neznačkových produktů – cca 3200 Kč včetně DPH. S velkou nedočkavostí jsem došel na poštu a tím příznivé zprávy v podstatě skončily.

Vzhled, velikost, ergonomie

HDW-2 je sluchátko, které rozhodně chce být „in“. Tvar je s tradicí Nokií poměrně rezervovaný (Jabra 200 je opačný extrém) nikoliv se (netradičně u Nokií) nejedná o obra. Sluchátko navíc kombinuje výhody dvou protichůdných modelových řad – mnoho zákazníků nesnese gumové či jiné špunty do uší, naproti tomu sluchátka typu Jabra 300 či BT-400 jsou obří záležitosti, kterou si na ucho dá jen málokdo. HDW-2 je sada poměrně malá, ale přitom se Vám „necpe“ do uší. Stabilitu zajišťuje spona za ucho, nenápadná trochu těsná a volitelně i na levé ucho. Při delším nošení je to sice trochu cítit a nasadit sluchátko vyžaduje zpočátku dost zručnosti, ale celkově mi tento aspekt sady připadá jako lehce nadprůměrný

Vzhled: 7/10

Klepněte pro větší obrázek

Kompatibilita

Nokia 6310i a Nokia HDW-2: i nezkušený uživatel by mohl tušit, že kompatibilita bude zcela bezchybná. Opak je pravdou. Fakt, že neustále nové firmwary v telefonech Nokia z nás zákazníků v podstatě dělá pokusné králíky, je již obecně znám. Když zapátráte na webu, zjistíte neoficiálně asi toto: od firmware 4.8 se opravuje hlavně Bluetooth. Současná nejnovější verze je 5.5. Já jsem sadu testoval na firmware 5.1 – telefon jsem zakoupil v prosinci, tedy v době, kdy se již o Bluetooth hodně mluvilo a i Nokia měla své první produkty. Výsledky dvoudenního provozu jsou:

 • První spárování bez problému
 • Opakované spárování = velký problém. Kdykoliv odejdu se sluchátky z dosahu telefonu a sada se odpojí, opětovně se již nepřipojí. Když se pokusím sadu znovu manuálně připojit, zařízení se sice najde v dosahu, ale připojení selže. Nepomůže nic, než sadu vypnout a zapnout.
 • Zapnout sadu a pak až telefon je akce, která se nikdy nesetkala s úspěchem, vždy jsem musel zapínat nejdřív telefon
 • Velmi často (asi ve čtvrtině případů), brzy po připojení sady se sada opět záhadně odpojí, nejčastěji, když si usmyslíte, že sadu připojíte a hned budete volat.
  Nemám zkušenost s jinými firmware, ale na tomto (5.1) je jakákoliv manipulace vždy problémová.

Dosah

Dosah byl aspekt také velmi slabý. Téměř všichni výrobci dnes uvádí 10 metrů v prázdném prostoru a o něco méně, jsou-li po cestě nějaké zdi. Vždy pak v manuálu najdete alibistickou frázi „dle prostředí“. Moje zjištění však byla žalostné. Volný prostor bez újmy na kvalitě zvuku pouze 3 metry, přenos přes tenkou 15 cm zeď na hranici slyšitelnosti, spíše však nemožný. Jakmile se vzdálíte více než 3 metry, kvalita jde hodně rychle dolů, většinou více na úkor mikrofonu. Pomyslel jsem si: s dosahem je to asi jako s kapacitou baterií, ale hlavně, že to „nějak“ funguje. To jsem však ještě nevyrazil do ulic. Je mi to trochu s podivem, ale signál je při chůzi výrazně horší. Ten rozdíl je tak velký, že když není telefon od sluchátka přímo na dohled, je kvalita dosti špatná. Jakmile máte telefon v levé zadní kapse a sluchátko na pravém uchu – neporozumíte volanému. Kdykoliv jste překážkou signálu, na zvuku to zcela určitě poznáte. Mým hlavním záměrem bylo nosit telefon v kufříku a přitom telefonovat – ani to však nevedlo k uspokojivému výsledku.

Dosah: 2/10

Funkce

Je to jedna ze stránek, ve které není moc co vytýkat. Na druhou stranu, pokud ostatní věci nefungují, funkce to nezachrání. Hlasové vytáčení: bez problémů, přijímání hovorů také. Dvojtým stisknutím zavoláte na poslední volané číslo. Přidána jsou tlačítka na regulaci hlasitosti, trvanlivost gumového tlačítka bude jistě vysoká (ano, narážím na i-Tec). Jediným malým nedostatkem je tlačítko na zapínání/vypínání – je příliš malé, a špatně se dá zmáčknout (navíc jej musíte podržet 2 sekundy). Pro doplnění, pod hlavním tlačítkem příjmu hovorů je dioda, která různými barvami a blikáním indikuje různé stavy.

Funkce: 9/10

Baterie

Tady mě Nokia poměrně zklamala. Telefon jsem dostal s baterií Lithium-polymerovou 1250 mAh, ale sluchátko má články NiMh – tedy nejstarší typ s paměťovým efektem a omezenou kapacitou. Uváděné doby byly lehce nadhodnocené – i ve výdrži i v době dobíjení.

Baterie: 5/10

Klepněte pro větší obrázek

Kvalita zvuku

Kvalita zvuku byl aspekt, který mi vadil nejvíce. Zatímco v kanceláři je reprodukce velmi dobrá a mikrofon natolik dobrý, že na druhé straně nepoznají, že mám handsfree, jakmile někam jdete, kvalita je ta tam. Za chůze Vás na druhé straně vůbec neslyší. Jednak kvůli signálu a jednak umístění mikrofonu. To, že má sluchátko dva mikrofony a jeden snímá hlas, zatímco druhý hluk, aby mohl být posléze odfiltrován, je hezký počin. No co se však zapomnělo? Je, že snímací mikrofon je v pozici přesně ve směru chůze a tedy i při malém větru na druhé straně neslyší nic. Dalším nedostatek odhalí lidé s plnovousem. Drobné pohyby, které zapříčiní otírání sluchátka o vousy na tak citlivém mikrofonu způsobí zcela zásadní deformaci zvuku. Nechtěl jsem tomu věřit, ale kolegyně (bez plnovousu) byla slyšet o mnohem lépe než já. Shrnuto: precizní je na sluchátku jenom to, že i ve velmi hlučné restauraci jsem opravdu slyšel vše, co mi na druhé straně sdělovali. Jakmile se se sluchátkem vydáte na cesty, po dvou zmatených hovorech ho vypnete, odhodíte na dno aktovky a voláte postaru.

Zvuk: 3/10

Celkové hodnocení

I když jsem si od značky Nokia hodně sliboval a fotky z oficiálního webu mě nadchly, přičemž i cena je více než příjemná, byl jsem velmi zklamán. Sluchátko jsem zabalil a posílám zpět výrobci. Pokud pracujete převážně v kanceláři, nebo chcete telefonovat pouze v autě, možná se jedná o dobrou volbu, jste-li ochotni prestiž značky vyměnit za problémy s nedokonalou kompatibilitou. Otázkou však je, zda vám 3000 korun za to stojí, že od vedle počítače ležícího telefonu nechcete mít metrový drát k uchu.

Parametry:

 • Bluetooth sluchátko Nokia HDW-2
 • Cena: 3355 Kč s DPH (MobilHouse.cz)
 • Hmotnost: 25 g
 • Čas hovoru: až tři hodiny
 • Pohotovostní doba: až 60 hodin
 • Doba dobíjení: 1 h 15 min
 • Dosah: až deset metrů
 • Určeno pro jakýkoliv mobilní telefon, který podporuje Bluetooth profil Headset nebo Handsfree (Nokia 3650, Nokia 6310, Nokia 6310i, Nokia 6650, Nokia 8910 a další mobily jiných výrobců)
Diskuze (39) Další článek: Microsoft šlape na paty Symbianu

Témata článku: Nokia, Příslušenství, Bluetooth, Nokia 3650, Nokia 6310, Nokia 6310i, Nokia 6650, Nokia 8910, Sluchátko, Králíky, Bluetooth sluchátko, Zkušenost, Příjemná zpráva, BLU


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70