Nokia HS-16: sluchátka nejen k mobilu (test)

Pro kvalitní poslech hudby z mobilu to chce kvalitní sluchátka. A jedna taková najedete i v nabídce Nokie.

Pokud vám standardně dodávaná sluchátka k mobilním telefonům svou kvalitou nedostačují, můžete si pořídit nová stereofonní sluchátka Nokia HS-16. Mají zajímavý design, týlní most a skládací konstrukci. A hlavně, daleko lépe hrají.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Balení sluchátek Nokia HS-16 • v krabici najdete i praktický obal

Sluchátka mají rozměry 140 × 115 × 50 mm a hmotnost 80 g. Mušle jsou spojeny týlním mostem z černého plastu. K uším přiléhají přes jemnou molitanovou výstelku. Za ní se ukrývají měniče o průměru 40 mm. Vnější stranu mušlí pokrývá černý matný plast, který má ve svým středu chromovaný čtverec se zaoblenými rohy. Na pravé mušli jsou v tomto čtverci umístěna tři rozměrná tlačítka. Slouží pro regulaci hlasitosti a příjem hovorů. Snadno je rozlišíte podle hmatu, takže je jejich ovladatelnost bezproblémová. Pomocí tlačítek také snadno vytočíte posledně volané číslo či aktivujete hlasové vytáčení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Slu

Sluchátka lze kromě poslechu hudby využít také jako handsfree. Za tímto účelem jsou na pravé mušli vybaveny mikrofonem. Mikrofon sice směřuje k ústům, je od nich ovšem více vzdálen, a tak může být v hlučnějším prostředí srozumitelnost vašeho hlasu na horší úrovni.

Klepněte pro větší obrázek
Mikrofon

Lze je připojit i k věži

S telefonem sluchátka spojíte přes jeden ze tří dodávaných kabelů, které mají délku okolo jednoho a půl metru. Na straně sluchátek je každý kabel vybaven 3,5mm jackem s pojistkou. Po zasunutí do sluchátek jej proti vytržení zajistíte pootočením o devadesát stupňů. Druhá koncovka kabelů je ale již rozdílná, aby byla zaručena kompatibilita co nejvíce přístroji. Jeden z kabelů složí pro spojení s telefony Nokia vybavenými 2,5mm jackem. Zbývající dva kabely pak na svém druhém konci obsahují opět 3,5mm jack. Rozdíl je ale v jejich konstrukci. Na jednom z kabelů má jack o jednu kontaktní plošku navíc. Ta zaručuje možnost přenášet zvuk z mikrofonu sluchátek do telefonu a také ovládat hlasitost pomocí již zmíněných bočních tlačítek. Kabel se standardním 3,5mm jackem slouží pro spojení sluchátek se všemi ostatními audio zařízeními.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vyberte si, který konektor se vám hodí • kabel je zajištěn proti vytržení

Sluchátka HS-16 podporují bohužel jen některé telefony Nokia. Podle stránek výrobce se jedná o modely N95, N76, E90 Communicator, 6290 a 6110 Navigator. Když jsem se pokusil sluchátka propojit například s novou Nokií 3109 classic, objevilo se na displeji oznámení, že připojené příslušenství není podporováno. Zamrzí, že počet kompatibilních telefonů je tak nízký.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
S Nokií N95 si rozumí

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Konstrukce umožňuje sluchátka složit

Sluchátka se nasazují poměrně pohodlně. Mušle na svých místech drží díky zavěšení týlního mostu okolo uší. Zde také spočívá veškerá váha sluchátek. Z tohoto důvodu je možné, že vás při delším nošení může okolí ušního boltce začít bolet. Pro úsporu místa a lepší skladnost lze sluchátka složit pomocí tří kloubů. Jeden se nachází uprostřed týlního mostu, další dva pak u mušlí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Plastové klouby nepůsobí nějak robustně

Mají rády více basů

Zvukovou reprodukci sluchátek lze označit za dobrou. Výšky a středy jsou dobře prokresleny a působí vyváženě. Basová složka je ale možná až příliš agresivní. Není to ovšem nic hrozného a na ostřejší basy si lze zvyknout, případně trochu doladit ekvalizér v telefonu. Ale mnozí mají silnější basy rádi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na pravém uchu tři tlačítka • na levém jen stříbrná ozdoba

Nokia HS-16 jsou sympatická sluchátka s týlním mostem, jejichž výhoda spočívá v širokých možnostech připojení. Právě velká univerzálnost je jejich hlavní výhodou. Naopak nepotěší komptabilita s malým počtem telefonů Nokia s 2,5mm konektorem. V internetových obchodech se jejich cena pohybuje okolo jednoho tisíce korun. Vzhledem k jejich možnostem i kvalitě lze cenu označit za přiměřenou.

Témata článku: Nokia, Recenze, Příslušenství, Test, Sluchátka, Mobil, Týlní most

Určitě si přečtěte

Alcatel Idol 5: kovový fešák, jemuž díky vzhledu pár chyb odpustíte [recenze]

Alcatel Idol 5: kovový fešák, jemuž díky vzhledu pár chyb odpustíte [recenze]

** Kovové zpracování a tenké tělo vynikne spíše v bílém provedení ** Zklame průměrný fotoaparát a ne zcela přesná čtečka otisků ** Je Idol 5 zajímavá volba, nebo jen další z levných smarphonů?

22.  11.  2017 | Vrbacký Jakub | 3

Fotosouboj generací: Nokia 8 vs. Nokia Lumia 1020. Která fotí lépe?

Fotosouboj generací: Nokia 8 vs. Nokia Lumia 1020. Která fotí lépe?

** Nová Nokia opět navazuje spolupráci s výrobcem fotooptiky Zeiss ** Noklia 8 vsadila na dvojici 13 Mpx snímačů ** Stejné rozlišení má i čelní kamerka

21.  11.  2017 | Měchura Milan | 19

Xiaomi Mi A1: bez MIUI na věčné časy [recenze]

Xiaomi Mi A1: bez MIUI na věčné časy [recenze]

** Čistý Android není pro každého ** Na svou třídu bohatá porce výkonu ** Na fotkách a výdrži by to chtělo ještě zapracovat

19.  11.  2017 | Herodek Martin | 22

11 nejlepších sluchátek pro domácí poslech

11 nejlepších sluchátek pro domácí poslech

19.  11.  2017 | Puk Jaromír

Alcatel Idol 5S: skvělý muzikant s vysokými ambicemi [recenze]

Alcatel Idol 5S: skvělý muzikant s vysokými ambicemi [recenze]

** Idol 5S je nejvyšší telefon z portfolia Alcatelu, výbavou ale spadá do střední třídy ** Hlavním benefitem má být kvalitní zvuk se stereo reproduktory ** Zaujmout zahodlá i skvělým designem a kvalitním hliníkovým tělem

17.  11.  2017 | Miksa Martin | 1

Nokia 8: poctivec, jenž spoléhá na finské jméno [recenze]

Nokia 8: poctivec, jenž spoléhá na finské jméno [recenze]

** Telefon nabízí nekompromisní výkon a zážitek z čistého Androidu ** 13Mpx snímače na zadní straně lákají na zajímavé vychytávky ** Sice nemá OLED panel, přesto jeho displej mnohé ohromí

12.  11.  2017 | Měchura Milan | 34