Nokia Lifeblog: sleduje můj život

Lifeblog je moderní digitální deníček. Sleduje, co všechno s mobilem děláte a zaznamenává to do časové osy. Na počítači si tak zpětně můžete připomínat okamžiky svého života: obrázky, videa a zprávy. Zkusil jsem to na vlastní kůži.
Nokia Lifeblog: sleduje můj život

Nápad vytvořit Lifeblog vzešel z hlavy Christiana Lindholma. V Nokii má na starost ovládání mobilních telefonů, grafické prostředí ... snaží se zkrátka, aby se telefon pohodlně používal. Není to žádná nová myš, jeho dílem je například ovládání pomocí sdruženého tlačítka NaviKey, má na svědomí i uživatelské prostředí chytrých telefonů řady Series 60. Dnes je ředitelem divize multimediálních aplikací.

Tento člověk si v polovině devadesátých let všiml, že jeho přítel si vede deník. Lepí do něj obrázky, různé útržky, vstupenky, dopisuje poznámky ... prostě zaznamenává svůj život. Právě tento deník byl první inspirací pro Lifeblog. V této aplikaci pro chytré mobilní telefony jde totiž o totéž: zachycovat události v životě a mít možnost později se k nim vracet. Jen je to mnohem jednodušší.

Christian Lindholm na adrese www.christianlindholm.com vydává svůj internetový blog.

Vyfotit a smazat, vyfotit a smazat

Lifeblog řeší problém, co dělat s digitálním mobilním obsahem. Dnes vyfotíte obrázek a za čas ho smažete, to stejné platí o videonahrávkách z mobilu, o přijatých i odeslaných textových zprávách. Pořídit a za čas zahodit – to je přece škoda, když tyto útržky přesně dokumentují váš život. Program Lifeblog tyto obrazové a textové kousky informací sleduje a s časovou známkou je ukládá. Přímo v telefonu si je můžete prohlížet a čas od času je stisknutím tlačítka přenesete do aplikace na počítači. Zde je práce s informacemi přehlednější a jednodušší.

Nokia svůj Lifeblog oficiálně představila letos v březnu na veletrhu CeBIT. Je určen zatím výhradně pro megapixelovou Nokii 7610, důvodem ale není rozlišení fotoaparátu, ale nový způsob komunikace s počítačem. I v blízké budoucnosti asi Lifeblog zůstane programem pro chytré telefony, navíc jej k mobilu nedostanete standardně. Bude stát pravděpodobně kolem třiceti eur.

Klepněte pro větší obrázek

Lifeblog má trochu zpoždění. Podle informací při uvedení se plná verze měla začít prodávat v červnu, teprve před několika dny se ale objevila betaverze a prodej finálního produktu se přesunul na podzim. Betaverzi si můžete stáhnout na této adrese, bude funkční až do konce října. Možná byste si ale měli pospíšit, protože Nokia upozorňuje, že instalační soubory za čas ze stránek stáhne.

Sedí si a čeká

Lifeblog se skládá ze dvou programů: jeden je určen pro mobil, druhý pro počítač s Windows; spolupracují spolu, ale jinak fungují nezávisle. Pokud vám na počítači bude program při spuštění hlásit chybu, mělo by pomoci stáhnutí a nainstalování nejnovější verze ActiveX. Zatímco Lifeblog pro mobilní telefon můžete používat jen s Nokií 7610, aplikaci pro počítač můžete vyzkoušet i bez tohoto mobilu. Obrázky lze do Lifeblogu nahrát i z pevného disku.

  
Startovací obrázek Lifeblogu na počítači • ikona Lifeblogu v Nokii 7610 • možnosti nastavení

Nejhezčí je, že Lifeblogu v telefonu si ani nevšimnete. Jen tak tam sedí a nenápadně sleduje textovky, multimediální zprávy, fotografie a videa. A pamatuje si kde jsou a kdy jste je poslali, dostali nebo pořídili. Když budete chtít, můžete se na ně v programu podívat. Jsou uspořádány chronologicky v chlívečcích vedle sebe.

 
Mé obrázky a textovky v Lifeblogu na Nokii 7610

Každou položku si můžete zvětšit na celý displej a prohlédnout. Kurzorovými šipkami se přesouváte mezi dny nebo zobrazenými útržky, z nabídky můžete skočit na vybraný den.

  
Detail textové zprávy • detail obrázku • zadání dne

Hlavním smyslem Lifeblogu v telefonu je ale opravdu hlídat na pozadí a sledovat, co se děje. Pro prohlížení je určena aplikace na stolním počítači, se kterou se Lifeblog synchronizuje. Funguje to naprosto jednoduše, na stisknutí tlačítka. Před tím jen musíte mít zprovozněnu komunikaci s balíkem Nokia PC Suite.

 Synchronizace z pohledu telefonu

 
Takhle vypadá synchronizace na počítači (okno není přes celou obrazovku)

Můj osobní životopisec 

Počítačová verze Lifeblogu používá svoje vlastní grafické prostředí, které je úplně jiné než Windows. Nebudu to popisovat naslepo, otevřete si druhý z následujících obrázků, kde najdete komentáře ke všem důležitým prvkům.

  
Prostředí Lifeblogu • v tomto obrázku jsou popsané nejdůležitější prvky •
v úspornějším zobrazení se obrázky a rámečky zmenší (na obrázku je jen výřez)

Na stránce má každý den své okénko, jehož šířka závisí na počtu položek, které obsahuje. Jednotlivé dny jsou uspořádané vedle sebe v „nekonečném pruhu“. Pro přechod jinam stačí klepnout na časovou osu v horní části obrazovky a pruh se plynule (a efektně) přesune k vybranému dni. Můžete také posunout zelené ouško uprostřed nebo klepnout přímo na den v kalendáři.

 
Přidržením myši nad segmentem pruhu se objeví den, klepnutím se
na něj dostanete •
 kalendář pro přímý výběr zobrazeného dne

Každou z položek si můžete zvětšit do samostatného okna a prohlédnout si ji. Škoda, že je zde zakázaná editace; zejména k obrázkům by se hodilo dopsat komentář.


Textovka v detailním zobrazení

Přímo v počítači ale můžete psát nové textové poznámky a doplňovat jimi deníček. Pokud vás zajímají jen některé typy položek, například pouze obrázky a videa, můžete textovky z přehledu skrýt. Filtr zase slouží k zobrazení údajů, které obsahují zadané slovo. Odesláním jména si tak zobrazíte pouze zprávy od vybrané osoby.


Poznámky doplněné z počítačového Lifeblogu jsou žluté

Lifeblog při synchronizaci všechny položky z telefonu přenese do aplikace na počítači. To se však vždy nehodí, i v telefonu určitě chcete mít oblíbené obrázky, videa nebo zprávy. Když je ale v počítači zkopírujete na stránku s oblíbenými položkami, při další synchronizaci se dostanou zpět do telefonu.

 
Složka s oblíbenými položkami v počítači • a v telefonu

Lifeblog není blog

Název aplikace přímo vybízí k tomu, abyste si mysleli, že svůj deníček budete na internetu prezentovat ostatním. K tomu ale Lifeblog neslouží. Můžete sice vybranou položku přeposlat dál e-mailem, přímé napojení na blogovací systém zde ale chybí.

Na jednu stranu je to pochopitelné. V Lifeblogu jsou totiž naprosto všechny textovky, od běžných přes soukromé až třeba trochu intimní. Celou takovou sbírku by asi nikdo nechtěl prezentovat na veřejnosti. V Lifeblogu by ale mohla být složka, kam podobně jako do Oblíbených přesunete položky, které chcete sdílet s ostatními. Tohle však první verze programu nenabídne.

I přesto je ale Lifeblog velmi průlomový nástroj. Naprosto nenásilně vytváří kroniku života, ke které se můžete vrátit, prohlédnout si staré momentky a zavzpomínat. V telefonu jsem měl pár týdnů staré obrázky, ke kterým bych se asi už nikdy nevrátil, za čas je pouze smazal. V Lifeblogu je teď vidím ve spojení s textovkami, které jsem ten den posílal a dostal – je to příjemný návrat zpátky.

Tip: Další informace o Lifeblogu najdete na této stránce webu Nokie. Je zde také flashová animace, která přesně vysvětluje, jak Lifeblog funguje a jak se s ním pracuje. Určitě se na ni podívejte.

Diskuze (16) Další článek: Přívěsek na klíče ... s Bluetooth

Témata článku: Nokia, Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Život


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40