Nokia Lumia 625: největší finská okna [recenze]

I Nokia se rozhodla nabídnout telefon s větší úhlopříčkou než 4,5". Ničím jiným ale Lumia 625 nevyčnívá, přesto jde o dobře použitelný a svižný telefon.
Nokia Lumia 625: největší finská okna [recenze]

Poznámka: Tato kapitola byla převzata z recenze Nokie Lumia 1020, jelikož operační systém Windows Phone 8 je stále stejný, stejně tak i vylepšení Lumia Amber. Kapitola byla upravena do podoby, která odpovídá vylepšením použitým v Nokii Lumia 625.

Lumia 625 běží na nejnovější verzi operačního systému Windows Phone 8. S aktualizací GDR2 (= General Distribution Release) přišla již z výroby, stejně tak jako s aktualizací Lumia Amber přímo od Nokie, která přidává další užitnou hodnotu. Nastavení barevného podání displeje a kontrolu úložiště jsem zmínil již v předchozí kapitole, nyní se pojďme podívat na to, co zbylo. I když není Lumia 625 top smartphone, rozhodně toho není málo.

Klepněte pro větší obrázek

 Zajímá vás něco o WP8? Přečtěte si obsáhlou recenzi systému 

Nový systém Windows Phone 8 od Microsoftu odstraňuje mnohé nedostatky z předchozích verzí. Některé menší bolístky ale přetrvaly.

 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Lumia 625 má již od výroby update Lumia Amber.

Hurá, máme rádio

Pro někoho nepochopitelné, že to systém až doteď neuměl, pro jiného s nadšením vítaná funkce, je například ztišení vyzvánění nebo budíku otočením. Funkce, kterou naleznete v Nastavení/zvuk, se jmenuje Ztišit při překlopení, a ve výchozím stavu je zapnutá. Kromě ní zde najdeme i vylepšení Dolby Headphone a Vyvážení hlasitosti při přehrávání medií, obě funkce dostupné pouze s připojenými (drátovými) sluchátky. Stejně tak ekvalizér, který si můžete nastavit sami, nebo si vybrat ze zhruba 15 přednastavených položek, umístila Nokia do této části nastavení. Ke zvuku se pojí ještě jedna novinka, a to nový Nokia Tune spolu s dalšími zvuky od Nokie pro kalendář, zprávy, e-mail a budík. Osobně se mi však mnohem více líbily ty původní, už jenom kvůli jejich vyšší hlasitosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ztišit otočením, hudební ekvalizér, vylepšení zvuku Dolby Headphone a nové zvuky od Nokie.

Dlouho očekávanou novinkou, která na Lumiích přistála s aktualizací Amber, je FM rádio. Funguje přesně tak, jak byste čekali a nachází se v hubu Hudba + videa. Po připojení sluchátek si můžete automaticky nebo manuálně naladit stanice, uložit je jako oblíbené, připnout si stanici na homescreen, pustit zvuk do hlasitého reproduktoru nebo těžit z podpory RDS. Zajímavé, jak v době, kdy ostatní výrobci ve svých modelech FM rádio přestávají podporovat, se ho u Lumií všichni tak hlasitě dovolávali. Ale když ho tam chtěli, tak ho Nokia pro Lumie (kromě Lumie 620) prostě uvolnila.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Tolik chtěné FM rádio dorazilo i na finské Nokie Lumia (mimo Lumii 620).

Zatočíme s telemarketingem

Hodně chtěnou, a popravdě řečeno také velmi užitečnou funkcí, je Filtr hovorů + SMS. Najdete jej opět v nastavení a umí blokovat příchozí hovory a SMS z čísel, která přidáte do blokovaných. To uděláte jednoduše ve výpisu hovorů/seznamu konverzací po podržení prstu na tom kterém čísle/jménu. Zde v nastavení si tedy můžete zobrazit seznam všech blokovaných čísel (lze jich mít max. 1000) a v nabídce rozšířené nastavit blokování skrytých čísel, zapnout Live Tile a zapnout oznámení. Na připnuté dlaždici se vám bude zobrazovat, kolik hovorů a SMS bylo telefonem automaticky zablokováno, a v případě, že si zapnete oznámení, se vám blokace hovoru nebo SMS zobrazí i jako notifikace v horní části displeje. Pokud byste neměli zapnutou dlaždici ani notifikace, o zablokování se nijak nedozvíte.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Funkce blokování hovorů a SMS. Funguje spolehlivě, dokáže blokovat až 1000 čísel a umí i Live Tile a notifikace.

Vyběhněte s operátory, hlídejte si FUP

Pro mě osobně nejužitečnější a nejpropracovanější je funkce nazvaná Data Sense. Ten najdete jako položku ve standardním seznamu aplikací (pod „D”, nemá hloupý český překlad) a jeho základními funkcemi jsou podle toho, jak si nastavíte velikost FUP a den obnovení limitu vám ukazovat, kolik dat vám ještě zbývá a kdy dojde k jejich obnovení. Limit lze nastavit jako jednorázový/měsíční/neomezený a FUP nastavit v MB, pro ty šťastnější jsou tu i GB. V případě, že se blíží limit vašeho FUP, telefon vás na to upozorní a na připnuté dlaždici se zobrazí srdíčko. V této situaci je telefon schopen omezit data na pozadí a následně je odeslat/přijmout až po připojení na Wi-Fi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dvě základní obrazovky aplikace Data Sense.

Data Sense však umí šetřit i při surfování. Stačí si zatrhnout Snížit objem dat odesíláním adres URL do služby Data Sense, a telefon pak při surfování v Internet Exploreru některé soubory (obrázky, JavaScripty apod.) prožene přes server Microsoftu, který je předtím, než vám je pošle, zkomprimuje. Víc se můžete dočíst přímo ve FAQ u Microsoftu.Více na: http://www.mobilmania.cz/titulni-strana/nokia-lumia-925-tak-trochu-jina-lumia-recenze/hardware-vydrz-aktualizace-amber/sc-21-a-1324519-ch-1059467/default.aspx#utm_medium=selfpromo&utm_source=mobilmania&utm_campaign=copylink Nejvíc dat ale ušetříte, když se připojíte přes WiFi. A s tím souvisí i další novinka: na konci přehledu dostupných sítí se vám zobrazí ikonka, po jejímž stisknutí se vám otevře mapa okolí s vyznačenými WiFi sítěmi. U těch je pak vždy napsané, jak se jmenují, jestli jsou zabezpečené nebo ne (a občas ještě, zdali jsou zdarma).Více na: http://www.mobilmania.cz/titulni-strana/nokia-lumia-925-tak-trochu-jina-lumia-recenze/hardware-vydrz-aktualizace-amber/sc-21-a-1324519-ch-1059467/default.aspx#utm_medium=selfpromo&utm_source=mobilmania&utm_campaign=copylink

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
V nastavení aplikace se potom skrývají další volby, z nichž vyhledání Wi-Fi v okolí je ta nejužitečnější.

Poznámka závěrem k vyjasnění funkce Data Sense. U té se nejprve říkalo, že bude dostupná pouze při spolupráci s operátory, jelikož přes jejich servery se měly stahovaná data pro šetření FUP komprimovat. Nyní je však funkce Data Sense od nutnosti operátorské spolupráce zcela oproštěna. Jediná komprimace dat se děje, jak popsáno výše, přes servery Microsoftu, a tak je účel funkce Data Sense spíše monitorovací, případně informační o okolních Wi-Fi sítích. Alespoň je ale dostupná pro všechny Lumie a nemusí se čekat na operátory, kteří by se v našich končinách stejně k něčemu takovému nerozhoupali.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Z dalších doplňkových aplikací od Nokie je nejzajímavější ta, která sdružuje příslušenství, a umí pro něj nastavit iniciaci nějaké činnosti nebo spuštění aplikace. Bohužel kvůli absenci NFC u Lumie 625 si jí moc neužijete

Závěrem nesmíme zapomenout na položky přístupový bod, síť+ a příslušenství, které jsou rovněž od Nokie a nacházejí se v nastavení. V první můžete správně nastavit apn pro MMS a internet v mobilu, druhá nabídne zapnutí omezené sady znaků (píšete SMS s predikcí a diakritikou, ale při odeslání se zpráva o diakritiku ořeže a lze tak využít plných 160 znaků) či vypnutí dalšího hovoru na lince a poslední sdružuje všechno příslušenství, jako je nabíjecí stojánek, bezdrátové reproduktory atd., a nabízí jejich nastavení a iniciaci určité aplikace, pokud příslušenství podporuje NFC. Jelikož však Lumia 625 NFC nemá, je užitná hodnota tohoto bonusu poloviční.

HERE + Nokia Collection

Lumia 625 je samozřejmě vybavena balíkem mapových podkladů z kolekce HERE. Jelikož se nejedná o top smartphone, najdeme zde pouze HERE Drive, nikoliv HERE Drive+. Jaký je mezi nimi rozdíl, napoví tento článek. V tomto je tedy Lumia 625 stejná jako Lumia 720 - pro upgrade z lokální na globální navigaci je třeba zaplatit. Další způsob, jak se odlišit od konkurence, je nabídnout exkluzivní aplikace, které si ostatní uživatelé stejné platformy nemůžou stáhnout. A je jedno, jestli je to exkluzivita dočasná, nebo trvalá. Nokia takových aplikací nabízí několik, a pravděpodobně mnohem více, než většina obyčejných uživatelů tuší. Pokud totiž přepnete v nastavení region z České republiky třeba na USA, je najednou v Nokia Collection dvojnásobek zajímavých věcí. Nejzajímavější z celé Nokia Collection je však soubor mapových aplikací HERE, kterým věnujeme následující kapitolu. Jenom pro info, divize HERE je jedna z trojice divizí, která Nokii po dokončení akvizice s Microsoftem zůstane.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obsah sekce Nokia Collection pro všechny Lumie je bohatý, ale pokud si nastavíte region třeba na USA, či pouze sousední Německo, počet aplikací se znatelně navýší.
Klepněte pro větší obrázek

 Zajímá vás, co přinese aktualizace GDR3? A co přidá Nokia ve vylepšení Bittersweet Shimmer? Čtěte tento článek 

Snapdragon 800 a FullHD displej s úhlopříčkou 6 palců? Donedávna to byla pro telefony s Windows Phone utopie. Koncem letošního roku to ale bude realita.Více na: http://www.mobilmania.cz/titulni-strana/nokia-lumia-1020-41-kralovnou-jsem-ja-recenze/operacni-system-windows-phone-vylepseni-nokia-amber/sc-21-a-1324788-ch-1059790/default.aspx#utm_medium=selfpromo&utm_source=mobilmania&utm_campaign=copylink

 

Témata článku: Nokia, Recenze, Windows, Smartphony, Lumia, Alcatel One Touch Idol, Alcatel One Touch Idol Ultra, LG Optimus, LG Optimus L9, LG Optimus L9 II, Nokia 515, Nokia 515 Dual SIM, Nokia Lumia 1020, Nokia Lumia 1520, Nokia Lumia 520, Nokia Lumia 620, Nokia Lumia 625, Nokia Lumia 720, Nokia Lumia 820, Nokia Lumia 925, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Mega 5.8, Samsung Galaxy Mega 5.8 Duos, Samsung Galaxy Mega 6.3, Samsung Galaxy Mega 6.3 16GB


Určitě si přečtěte