Nokia Lumia 720: skvělý zážitek, který kazí cena [recenze]

Jen čtvrt roku po premiéře dorazila do prodeje Nokia Lumia 720. Má tenčí tělo, nadějný fotoaparát, ale na svou výbavu je zatím drahá.
Nokia Lumia 720: skvělý zážitek, který kazí cena [recenze]
Kapitoly článku

Nezměnil se ani přehrávač videa a hudby. Po zapojení sluchátek lze v nastavení zapnout vylepšení zvuku Dolby Headphone. Zdálo se mi však, že toto vylepšení zvuku spíše uškodí. Po jejím zapnutí totiž všechny zvuky lehce splývají. Když je Dolby Headphone vypnuto, zvuk je takový „syrovější“ a čistší. Pochvalu si ale jistě zaslouží hlasitost jak hlasitého reproduktoru, tak přibalených sluchátek. Současně i kvalitou vydávaného zvuku patří reproduktor i sluchátka k nadprůměru, ale na kvalitu audio výstupu iPhone 5 to zatím nestačí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V nastavení lze nalézt i ekvalizér a možnost zapnout funkci Dolby Mobile.

Dle oficiálních specifikací podporuje model Lumia 720 množství video a audio kodeků. Hudební soubory dokáže přehrávat ve formátech AAC, AMR, MP3, M4A, ASF, WAV a WMA. V případě videosouborů přehrávač zvládne pobrat soubory s koncovkami ASF, M4V, MP4, 3GP a 3G2. Naneštěstí telefon stále nezvládne přehrát titulky, pokud nejsou součástí samotného videa.

Na poměry telefonu střední třídy má i zajímavou další výbavu. Nechybí NFC, lokační čip A-GPS s podporou GLONASS, Wi-Fi (a/b/g/n), Bluetooth 3.0, podpora vysokorychlostního přenosu dat (HSPA+ až 21 Mbit/s)Více na: http://www.mobilmania.cz/lumia-520-a-720-nokia-tlaci-ceny-dolu-zive-z-mwc/a-1323001/default.aspx#utm_medium=selfpromo&utm_source=mobilmania&utm_campaign=copylink. S příslušným krytem lze telefon také bezdrátově dobíjet.

Zaměřeno na tmu

Lumia 720 má ve srovnání s konkurencí vynikat zejména nadstandartním fotoaparátem. Je proto osazena snímačem o rozlišení 6,7 Mpix a s puncem Carl Zeiss. Excelovat má i v horších světelných podmínkách, na tom by se měla podepsat lepší světelnost objektivu f/1,9. Tiskovým prohlášení dostojí tak napůl. Ve dne je totiž kvalita snímků spíše průměrná. U snímků zachycující alespoň část oblohy je vidět znatelný šum a často se také setkáte s až nepřirozenou ostrostí některých objektů na fotografii. Někteří by možná ocenili trochu živější barvy.

V noci nebo v šeru ale telefon velmi příjemně překvapí. Díky světelnějšímu objektivu totiž dokáže snímky dobře rozjasnit a zastíní tak i některé mnohem dražší modely. Vypadá to tak, že fotoaparát Lumie 720 trpí stejným problémem jako kdysi i Lumia 920. Totiž že denní snímky padají za oběť, aby noční snímky mohly vyniknout nad ostatními. Snad to ale další aktualizace firmwaru spraví. Nokia se při představení chlubila také širokoúhlou čelní kamerkou, jenž je schopna natáčet video v rozlišení 720p. Jestli je obraz pořízený touto kamerkou skutečně širší, než je obvyklé, můžete prozkoumat na následujících snímcích. Srovnávat to budeme s fotografiemi pořízenými telefony Nokia Lumia 900 a LG Optimus G.

Ukázkové fotografie:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Exteriér
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detaily na vzdálenějších objektech nečekejte.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zaměřeno na detaily
Klepněte pro větší obrázek
Fotky v noci vám udělají radost.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Interiérm
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Srovnání širokoúhlých schopností čelních kamerek. Zleva LG Optimus G, Nokia Lumia 900 a spodní obrázek patří Lumii 720. Kouzlo tkví v tom, že zatímco Optimus G a Lumia 900 dovolí vyfotit fotografii pouze v poměru stran 4:3, tak Lumia 720 povoluje focení přední kamerku i v poměru stran 16:9.

Schopnosti videokamery pak určitě patří k tomu lepšímu. S maximálním rozlišení (HD, 720p) lze natočit poměrně pěkná videa, když během záznamu mj. skvěle ostří na statické objekty. Jakýmsi kazem na kráse je však (ne)schopnost dostatečně kvalitně zabrat rychle se pohybující objekty (např. auta). V těchto případech videokamera doplácí na nízkou snímkovací frekvenci. V noci pak jde během natáčení používat přisvětlovací LED diody.

Ukázkové video:

Počkejte, až spadne cena

Nokia Lumia 720 zastane, s rychlostí sobě vlastní, všechny funkce, které dnes od telefonu očekáváte. Přidává líbivý design a velmi dobré konstrukční zpracování. Přesto zůstává jedno ale. Tím je cena samotného přístroje, která je orientačně stanovena na 8 890 Kč. Za tuto cenu již dnes ve většině obchodů seženete i Nokii Lumia 820, což je téměř ve všech ohledech výkonnější a lepší model. Pro Lumii 720 hovoří pouze lepší fotoaparát, větší baterie a útlejší tělo. Z druhé strany pak stojí Nokia Lumia 620, kterou lze pořídit pod 6 tisíc Kč. Přitom krom absence podpory bezdrátového nabíjení a horšího fotoaparátu je velmi podobný dnes testovanému modelu. Pak tu máme navíc celou armádu telefonů za podobnou cenu, ovšem využívající systém Android.

hce counter

Je tak nutné zvážit, zda stojí za to si připlatit téměř 3 tisíce za prémiové zpracování telefonu. Ve většině případů si to zájemci zřejmě rozmyslí. Má-li se Lumia 720 dobře prodávat, bude nutné, aby její cena klesla alespoň o 2 000 Kč. V takovém případě získá v portfoliu Lumií logické místo a může konkurovat i podobně vybaveným telefonům na jiných platformách. Cílovou skupinou pro Lumii 720 by se mohly stát především ženy, které ocení design či jednoduchost a rychlost systému.

Témata článku: Nokia, Recenze, Windows, Smartphony, Lumia, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 5, Apple iPhone 5 32GB, Apple iPhone 5 64GB, LG Optimus, LG Optimus G, Nokia 515, Nokia 515 Dual SIM, Nokia Lumia 1020, Nokia Lumia 1520, Nokia Lumia 520, Nokia Lumia 620, Nokia Lumia 625, Nokia Lumia 720, Nokia Lumia 820, Nokia Lumia 900, Nokia Lumia 920, Nokia Lumia 925, Pořízený telefon, Žlutá barva


Určitě si přečtěte

RECENZE: Samsung Galaxy M21 má krásný AMOLED, obří baterii a slušnou cenovku

RECENZE: Samsung Galaxy M21 má krásný AMOLED, obří baterii a slušnou cenovku

** Samsung Galaxy M21 nabízí zajímavý poměr výkon/cena ** Telefon vsází zejména na AMOLED displej a obří akumulátor ** 6 000 mAh baterie je papírově obrovská, v praxi však výdrž nijak závratně neprodlouží

Martin Chroust | 39

RECENZE: Huawei P40 Lite – tak trochu jiná střední třída

RECENZE: Huawei P40 Lite – tak trochu jiná střední třída

** Vyvážený mix nadprůměrných ingrediencí s přijatelnou cenovkou ** Vedle povedeného fotoaparátu možnosti videa zaostávají ** Chybějící služby Googlu jsou komplikací, nikoliv však neřešitelnou

Martin Herodek | 51

RECENZE: Apple iPhone SE (2020) – vstup do jablečného světa dlouho nebyl lákavější

RECENZE: Apple iPhone SE (2020) – vstup do jablečného světa dlouho nebyl lákavější

** Jedná se o nejdostupnější smartphone z nabídky Applu ** Starý design kompenzuje výkonným procesorem z iPhonu 11 ** Má sice jeden foťák, ale ostudu rozhodně neudělá

Martin Miksa | 178