Nokia má nový komunikátor: 7700 (rozšířený článek)

Nokia včera na tiskové konferenci představila produkt, na který se čekalo jako na náhradu komunikátoru 9210i. Jak se zdá, ještě si na ni nějakou dobu počkáme, ale i přesto stojí nová Nokia 7700 za povšimnutí.
Nokia má nový komunikátor: 7700 (rozšířený článek)

Nokia na včerejší tiskové konferenci, která se konala ve francouzském Nice, představila několik mobilních telefonů. Nejdůležitější novinkou je nový komunikátor Nokia 7700, který patří do nové řady Series 90 (první informace).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabízíme dva obrázky: první v nadživotní velikosti (189 kB),
druhý ve standardním rozlišení

Co dodat k designu? Někomu připomíná budík, druhému topinkovač, mně osobně mobilní skener, který kdysi nabízel HP. Je to opět něco úplně jiného, než na co jsme zvyklí; uvidíme, jak se zařízení tohoto tvaru bude používat. Už teď ale může být jisté, že to nepůjde jednou rukou.

Kde je klávesnice?

Nokia svůj nový model 7700 řadí do kategorie „media device“, což bych asi nejpřiléhavěji přeložil jako „zařízení pro práci s médii“. Podobně jako starší komunikátor nabízí i 7700 velký displej; má rozlišení 640 × 320 bodů a dokáže zobrazit pětašedesát tisíc barev. Při aktivním šetřícím módu se na displeji zobrazí pouze informační proužek 640 × 65 bodů.

 
Plocha komunikátoru: přehled aplikací

Hlavní novinkou - a u Nokií opravdu revoluční - je, že displej má dotykově citlivou vrstvu a lze jej tedy ovládat perem. Na druhou stranu ale na 7700 nenajdete klávesnici a obávám se, že kvůli tomu nelze novinku považovat jako adekvátní náhradu za současný komunikátor 9210i. K dispozici bude pouze softwarová klávesnice, která se zobrazí se na displeji, bude možné využít také systém pro rozpoznávání znaků.

 
Rozpoznávání znaků na Nokii 7700

Neházejme ale komunikátory do žita. Dokážu si docela dobře představit, že by Nokia někdy mohla uvést zařízení s vlastnostmi modelu 7700, ale navíc vybavené opravdovou hardwarovou klávesnicí. Otázkou samozřejmě zůstává, kdy bude ono někdy, bude-li vůbec.

Jako Mickey Mouse

Nokia 7700 dokáže přehrávat soubory MP3 a další formát, má vestavěný radiopřijímač. Podporuje videostreaming, umí přehrát i běžné videonahrávky a má vestavěný digitální fotoaparát s rozlišením 640 × 480 bodů. To je stále velmi málo na novou „mediální hvězdu“ a nepomůže tomu ani dvojnásobný digitální zoom.

 
Galerie obrázků a detail vybrané fotografie  

Pro práci s internetem bude k dispozici e-mailový klient (POP3, IMAP, SMTP) a díky vestavěnému prohlížeči Opera se dostanete i na webové stránky. Opera v této verzi zvládá prohlížet i multimediální grafiku ve formátu Flash.

Práce s internetovým prohlížečem

 Standardní okno prohlížeče

 Zobrazení na šířku stránky (fit to screen)

 Stejné zobrazení, ale navíc bez nástrojového pruhu

 Zadávání adresy pomocí softwarové klávesnice

Nokia 7700 nabídne všechny funkce, které jsou běžné u mobilních telefonů: velký telefonní seznam, práci s SMS a MMS, organizační funkce - kalendář, úkolovník atd. Součástí systému bude prohlížeč textových a tabulkových formátů, ale o přímé podpoře Microsoft Office se zatím nepíše. Mezi programy bude také editor obrázků, s nímž bude možné kreslit.

  
Vytáčení telefonního čísla • přehled zpráv • čtení zprávy

Jak se s Nokií 7700 telefonuje? Možná se bojíte správně, jako s N-Gage: s hranou u ucha a plachtou v podobě uší Mickey Mouse u hlavy.

Ano, má Bluetooth

Nokia 7700 patří do nové řady Series 90, která je stejně jako ostatní komunikátory a chytré telefony Nokie založena na operačním systému Symbian. Je to triální mobilní zařízení s podporou pásem 900/1800/1900 MHz, s rozměry 134 × 80 × 22 mm a poměrně vysokou hmotností 183 g. Se standardní baterií o kapacitě 1 300 mAh Nokia udává pohotovostní dobu 10–11 dnů, dobu hovoru 3–4 hodiny.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
To není fotoaparát s odklopenou zadní stěnou, ale Nokia 7700 s částečně vyjmutou baterií.
Opět nabízíme dva obrázky: první v nadživotní velikosti (153 kB), druhý ve standardním rozlišení

Vnitřní paměť dostupná uživateli má kapacitu 20-25 MB. Je rozšiřitelná paměťovými kartami a i když Nokia nespecifikuje typ, půjde s největší pravděpodobností o karty MMC. V základu k telefonu dostanete paměťovou kartu 64 MB.

Pro propojení s počítačem nebo k jiným zařízením je k dispozici konektor Pop-Port a technologie Bluetooth. Nokia 7700 v ní bude podporovat také audio profily pro připojení bezdrátových sluchátek. Z datových technologií bude možné využít GPRS (třída 10, 4+2), HSCSD, běžné pomalé datové přenosy CSD, ale také EDGE.

Všechny agentury se zaměřily na podle mého názoru jednu z nejméně důležitých funkcí Nokie 7700, ale nemohu vás o ni ochudit. Po dokoupení adaptéru Nokia Streamer SU-6, který se upevní na záda k baterii, by se na 7700 měla dát sledovat digitální televize. Jde však jen o demonstrační zařízení, které má ukázat, co by v budoucnu mohlo být úplně běžné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Život s Nokií 7700

Nokia 7700 se začne prodávat v druhém čtvrtletí příštího roku, k dispozici budou dvě barevné varianty - černá a bílá. Na tiskové konferenci zazněla cena 500-550 dolarů a mohu-li si tipnout, za kolik se Nokia 7700 bude prodávat u nás, nešel bych pod dvacet tisíc korun.

Klepněte pro větší obrázek
Obě barevné varianty

Internetové odkazy

  • prezentace na webu Nokie: anglicky (kromě jiného zde je také prostorový model telefonu, kterým můžete otáčet)
  • informace o nové řadě Series 90 pro vývojáře: anglicky (jsou zde odkazy na dokumenty, které si můžete stáhnout a prozkoumat)


Podrobný přehled parametrů

Nokia neudává tolik parametrů, kolik potřebujeme, abychom mohli komunikátor přidat do našeho katalogu. Kompletní zveřejněnou specifikaci proto nabízíme na tomto místě:

síť: GSM 900/1800/1900
rozměry: 134 x 80 x 22 mm
objem: 165 cm3
hmotnost: 183 g

rozlišení displeje: 640 x 320 bodů
počet barev: 65 536
rozlišení displeje při šetřicím módu: 640 x 65 bodů
ovládání: dotykový displej a pero 
klávesnice: pouze softwarová

rozlišení fotoaparátu: 640 x 480 bodů
zoom: 2x digitální
podporované hudební formáty: MP3, AAC, RealAudio 7 and 8, WAV, MIDI, AMR-NB
rádio: vestavěné
vyzváněcí melodie: až čtyřiadvacetihlasé, lze použít formáty MP3, AAC a AMR-NB
podporované grafické formáty: JPEG, GIF, BMP, PNG, animovaný GIF
možnosti editoru obrázků: ořezávání, zvětšování, otáčení, zrcadlení - a vlastní kreslení.

paměť: 20-25 MB, sdílená pro jména, textové a multimediální zprávy, vyzváněcí melodie, obrázky, videoklipy, aplikace
paměťová karta: MMC, v balení standardně 64 MB

aplikace PIM: adresář, kalendář, kalkulačka, peněženka
kancelářské aplikace: textový editor, tabulkový procesor, prohlížeč prezentací
prohlížení internetu: prohlížeč Opera, podpora HTML a xHTML, dohrávatelné zásuvné moduly
mód offline: jsou vypnuty všechny rádiové části, lze používat přehrávač MP3, vestavěné rádio, aplikace pro organizaci času a pokud není v telefonu vložena karta SIM, i Bluetooth (to ale raději neříkejte letuškám)

možnost rozšíření dalšími aplikacemi: Java MIDP 2.0 a Symbian

možnosti spojení: kabelem prostřednictvím konektoru Pop-Port, bezdrátově (zde nevíme, jestli tím Nokie myslí infračervené spojení), prostřednictvím Bluetooth
datové přenosy: EDGE, GPRS (třída 10), E-GPRS (třída 4), HSCSD, CSD, TCP/IP

Diskuze (76) Další článek: Nokia 7200: véčko s kobercem místo výměnných krytů (rozšířený článek)

Témata článku: Nokia, Nokia N-Gage, Vestavěný radiopřijímač, Článek, Mickey Mouse, Komunikátor, Šetřící mód


Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 39

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136